id: djad9u

Stefania urodziła się w Auschwitz, Jan przeżył czystkę na Wołyniu - Film dokumentalny o niezwykłym małżeństwie

Stefania urodziła się w Auschwitz, Jan przeżył czystkę na Wołyniu - Film dokumentalny o niezwykłym małżeństwie

Aktualności1

  • Zapraszam na oficjalny FB tego projektu, gdzie będą pojawiać się informacje o filmie: https://www.facebook.com/JANiSTEFANIA/

    Czytaj więcej

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki


Jan i Stefania są małżeństwem niezwykłym. Mają za sobą tragiczną przeszłość, która naznaczyła ich życie na zawsze. Stefania urodziła się w Auschwitz, Jan przeżył czystkę na Wołyniu. Brutalne wspomnienia do dziś wywołują łzy w ich oczach. Mimo to potrafią być serdeczni, uśmiechnięci i cieszący się kolejnym dniem spędzonym razem.


ca0c24fda289119f.jpeg

Zbieram fundusze na film dokumentalny o tym niezwykłym małżeństwie. Chciałbym utrwalić ich niesamowitą historię, a wiem, że czas ucieka. To jedni z ostatnich świadków tamtych wydarzeń.


Fragment reportażu/wywiadu ze strony www.rozmowydokawy.pl, którego jestem autorem:


Jan niewiele pamięta z czasów, kiedy mordowano jego bliskich i sąsiadów. Za punkt honoru wziął sobie zabezpieczenie dokumentacji o wartości historycznej dla przyszłych pokoleń. Dzięki wspomnieniom rodziny, podróżom, przeczytanym książkom i publikacjom, jego wiedza na temat rzezi na Wołyniu jest godna podziwu. Z wielką precyzją przytacza nazwy historycznych miejscowości, nazwiska dawnych sąsiadów i daty dzienne. Wie kto mordował i kto ratował ludzkie życia .

 

„Prawda nie umrze, prawda jest najważniejsza” - pisze w swoich pamiętnikach.


Stefania. Serdeczna i uśmiechnięta. Dba o dobry nastrój domowników i gości. Kiedy podziękowałem grzecznie za obiad, usłyszałem: „Paweł, jeśli nie zjemy obiadu, to nie będzie wywiadu”. Nie było miejsca na negocjacje. Pani Stefania przygotowała barszcz z krokietami, ale tradycyjne ciasto naleśnikowe zastąpiła ptysiami. Na deser świeże wypieki i kawa. Dopiero po posiłku i krótkiej, aczkolwiek bardzo wesołej pogawędce, mogliśmy przejść do właściwej rozmowy. Kiedy Pani Stefania zaczęła opowiadać o dawnych czasach, błyskawicznie spoważniała. Widać było, że nie do końca pogodziła się z tym, co spotkało jej mamę, ją i jej dzieci.


(...)


Co chcielibyście Państwo przekazać młodym pokoleniom?


Żeby pamiętali o naszych historiach. I żeby nie słuchali ideologii, które nie pasują do wartości człowieka. Wartościowy człowiek, nigdy zła nie uczyni.


Link do całego wywiadu:

http://rozmowydokawy.pl/stefania-urodzila-sie-w-auschwitz-jan-przezyl-czystke-na-wolyniu-to-nie-byli-ludzie-tylko-zwierzeta/


s1335b5dacaee894.jpeg

Foto: Małgorzata Musielak


Zdjęcia ruszają w przyszłym tygodniu (planuję kilkanaście dni zdjęciowych). Początki produkcji będę finansował z własnych środków, w międzyczasie będę szukał wsparcia w różnych instytucjach i firmach, ponieważ stworzenie dokumentu na odpowiednim poziomie wiąże się niestety z dużymi kosztami (ekipa filmowa, postprodukcja, muzyka, logistyka itd.).


Każdy, kto wesprze tę zrzutkę będzie uwzględniony w napisach końcowych filmu, dlatego proszę o imienne wpisy (chyba, że ktoś sobie nie życzy i woli pozostać anonimowym wspierającym).


Dzięki zrzutce możemy działać! Prosimy o wsparcie tego projektu. Spójrzcie na zdjęcia z planu (autor Tomasz Mól), piszą też ons w mediach:


be1d8f798bab9366.jpeg

f921c20cf1a4e3ad.jpegc4ec166dfdd0c9fa.jpegzb4eeabb3ab39afb.jpeguc1afe5fa38c9471.jpegrd2a5c772638334e.jpegk6140c6af7f6a908.png

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 101

PF
Paulina Filipowicz
10 zł
M
Magdalena Trela
ukryta
RG
Robert Grzybowski
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
AU
Agnieszka Urbanicz
20 zł
EB
Emilia Brzozowska
20 zł
 
Dane ukryte
50 zł
AB
Anna Brodowicz
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

687 339 zrzutek

i zebrali

450 466 125 zł

A ty na co dziś zbierasz?