id: dksbbg

Daj szansę niewidomym dzieciom w Ukrainie / Give blind children in Ukraine a Chance

Daj szansę niewidomym dzieciom w Ukrainie / Give blind children in Ukraine a Chance

Nasi użytkownicy założyli 1 180 995 zrzutek i zebrali 1 235 019 211 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności4

 • Książki dla niewidomych dzieci w Ukrainie


  Ruszyła ofensywa w Donbasie. Niektórzy mówią, że na polach Ukrainy rozgrywa się właśnie bitwa o przyszłość Europy. Mało kto zastanawia się, co z niepełnosprawnymi Ukraińcami, którzy tam zostali? Jaki los ich czeka?


  Wraz z początkiem marca uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy na rzecz niewidomych dzieci na Ukrainie i zebraliśmy ponad 10 tysięcy złotych. Kwotą 5 tysięcy złotych wsparliśmy Centrum Wczesnego Wspomagania Niewidomych Dzieci im. Jana Pawła II w Starym Skałacie. Teraz w ramach tej samej zrzutki postanowiliśmy gromadzić fundusze potrzebne do uratowania ostatniej brajlowskiej drukarni na Ukrainie.


  y8cfb043100fb027.jpeg


  O pomoc zaapelowała pani Oksana Potimko kierująca Centrum Zasobów Technologii Informacyjnych w Edukacji na Politechnice Lwowskiej, a także związana z Ukraińskim Związkiem Inwalidów, gdzie pełni rolę dyrektora obwodu lwowskiego.

  Przed wojną w Ukrainie funkcjonowały cztery ośrodki, w których drukowano książki dla niewidomych. Teraz został tylko jeden – ten działający na Politechnice Lwowskiej. Drukuje się tam książki na papierze brajlowskim, używając przy tym starej i wymagającej naprawy drukarki Everest V4, jak również grafiki wypukłe tworzone na wygrzewarce Piaf. Jeżeli drukarka Everest V4 w pewnym momencie odmówi posłuszeństwa, co jest prawdopodobne, to nikt już nie wydrukuje książek dla niewidomych Ukraińców.


  Dlatego tak ważna jest pomoc. Pani Oksana zwróciła się do jednej z polskich firm, lecz ta zdecydowała się jedynie na zakup papieru brajlowskiego i pęczniejącego. Nasza Fundacja postanowiła więc zebrać pieniądze na zakup drukarki po to, by nasi niewidomi bracia ze wschodu nie zostali pozbawieni możliwości czytania w brajlu. Wierzymy, że przy wspólnych wysiłkach uda nam się dopełnić ten cel.


  Model, który chcemy zakupić, razem z szafą dźwiękochłonną Acoustic Hood Everest kosztuje blisko 28 tysięcy złotych. Do tej pory uzbieraliśmy 5 567 złotych. Do celu pozostało więc dokładnie 22 334 zł. 

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

„Nie widzą nic, nawet wrogów nacierających na miasta, ulice i szkoły oraz samolotów, rakiet i bomb, które zagrażają ich życiu” – Marek Kalbarczyk, niewidomy założyciel naszej Fundacji, w wywiadzie na łamach marcowego numeru miesięcznika „Help – jesteśmy razem”.Fundacja Szansa dla Niewidomych, organizująca Spotkania Wschód-Zachód, współpracująca z niewidomymi z Ukrainy, prosi o finansowe wsparcie dla niewidomych Ukraińców, zwłaszcza dzieci i uczniów. Prosimy o pomoc wszystkich, którym zależy na świecie otwartym i pomocnym dla ludzi, którym nie sprzyja los.

l95d3769845b0f70.jpeg

U naszych przyjaciół wojna i zniszczenie. Jak zawsze w takich sytuacjach najtrudniej mają ludzie słabsi, starsi, niepełnosprawni, niewidomi, zwłaszcza dzieci, które nikomu i niczemu nie zawiniły. Jako organizacja pomagająca niewidomym w Ukrainie od wielu lat, pragniemy przynieść im jak najefektywniejszą pomoc i tym razem. Skontaktowaliśmy się z działaczami i naukowcami, niewidomymi i ich widzącymi przyjaciółmi, którzy proszą o wsparcie w Lwowie, Łucku, Kijowie i Charkowie. Nie zwlekaj, każdy dzień, wręcz każda godzina są na wagę złota.


r952265dceec1cbc.jpeg

Wszystkie zebrane środki przekażemy na rzecz niewidomych w Ukrainie.


Nasza ostatnia akcja dla Ukrainy:English below:

"They see nothing, not even the enemies advancing on cities, streets and schools and the planes, rockets and bombs that threaten their lives" - Marek Kalbarczyk, the blind founder of our Foundation, in an interview in the March issue of the monthly magazine "Help - we are together".

 

The Chance for the Blind Foundation, which organizes East-West Meetings and cooperates with blind Ukrainians, asks for financial support for them, especially children and schoolchildren. We ask for help from everyone who cares about an open and helpful world for people who are not fortunate enough.


z12e1f90593a70d3.jpeg 

Our friends are at war and in devastation. As is always the case in such situations, it is the most difficult for the weak, the elderly, the disabled, the blind, especially children, who are innocent. As an organization which has been helping the blind in Ukraine for many years, we want to bring them the most effective help we can, this time as well.

We have contacted activists and scientists, blind people and their sighted friends who are asking for support in Lviv, Lutsk, Kiev and Kharkiv. Don't hesitate, every day, even every hour counts.

 

We will donate all collected funds to the blind in Ukraine.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 106

preloader

Komentarze 2

 
2500 znaków
 • TZ
  Mateusz Prus

  Dziękuje za waszą pomoc

  20 zł
 • MK
  Marek Kalbarczyk

  Jako założyciel Fundacji proszę wszystkich ludzi dobrej woli o okazanie solidarności z niewidomymi dziećmi, które są w najtrudniejszej sytuacji. Każdy grosz się liczy!

  1 000 zł