id: dnwkpw

Zorganizujmy Dzień Wolności Chłopskiej 2021 - debaty, koncert, podcast

Zorganizujmy Dzień Wolności Chłopskiej 2021 - debaty, koncert, podcast

2 539 zł 
z 4 000
63%
zakończona
30.05.2021r
44
wspierających
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.
Ta zrzutka ma 8 nagród / ofert!
Zobacz i wybierz jedną z nich

Nasi użytkownicy założyli 937 836 zrzutek i zebrali 929 680 349 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Od 2013, co roku przypominamy o dążeniu do wolności, roli podporządkowanych w polskiej historii, ukrytych losach polskiej wsi. Dzień Wolności Chłopskiej organizowany przez nas w Gorajcu w rocznicę zniesienia pańszczyzny w Galicji to zawsze symboliczny moment, wydarzenie zachęcające do refleksji nad naszą kulturą, ale również do dobrej zabawy. Chcemy przeprowadzić ją i w tym roku, ale potrzebujemy Waszego wsparcia, żebyśmy mogli nasze święto rozwijać - zorganizować debatę, koncert, warsztaty i 2. sezon naszego podcastu. 


Rozbijemy bańki internetowe, podyskutujemy o głośnych książkach, opowiemy o wiejskich fenomenach kulturowych, posłuchamy dobrej muzyki - wesprzecie nas?


Nie mamy żadnych dofinansowań ani sponsorów na nasz - ciągle kontrowersyjny - Dzień Wolności Chłopskiej.


Liczymy na Wasze wsparcie. Chcemy zebrać środki na przygotowanie koncertu, debaty i realizację podcastu. Żeby nasze wydarzenie mogło się odbyć potrzebujemy 4000 zł. W zamian szykujemy cegiełki - nowy projekt koszulek "Jestem ze Wsi" - którego nie dostaniecie nigdzie indziej! Donatorzy uzyskają też dostęp do nowych odcinków podcastu jako pierwsi.


W duchu dawnej wiejskiej spółdzielczości - zapraszamy do zrzutki!


***


Czujemy, jak przez ten czas zmieniła się Polska. Dziś już inaczej mówi się o wsi, chłopstwie, pańszczyźnie. Przed 2013 pojawiały się u nas dopiero pierwsze głosy na ten temat, z których szczególnie przemówił do nas album zespołu R.U.T.A. Potem nieśmiało przemówili historycy, dyskutanci, filozofowie i pisarze. Dziś mamy już ogrom publikacji, artykułów, dyskusji, kłótni, grubych ksiąg naukowych i popularnych. Mamy nadzieję, że swoją aktywnością, jak coroczny Dzień Wolności Chłopskiej, kampania społeczna Jestem ze Wsi (2013), film Niepamięć (2014), podcast Wszyscy jesteśmy ze wsi (2020) dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę i zachęciliśmy innych do rozmowy o wsi i polskości.

d50be891b928f1ec.jpegCo chcemy zrobić w maju 2021? Rozbijemy bańki internetowe, podyskutujemy o głośnych książkach, opowiemy o wiejskich fenomenach kulturowych, posłuchamy dobrej muzyki. 


Szykujemy dla Was koncert zespołu Tadirindum online, żebyśmy mogli odczuć choć trochę atmosferę wolności, która towarzyszyła nam w Gorajcu od lat. Porozmawiamy też o najgłośniejszej premierze 2021 roku - książce "Chamstwo" Kacpra Pobłockiego w ramach debaty "Chamstwo - Państwo - Inteligencja. Przez cały maj chcemy też przygotować i opublikować 2. sezon podcastu "Wszyscy jesteśmy ze wsi" - w nim pospierać się z wizją Jakuba Szeli przedstawionej w książce Radka Raka "Baśń o wężowym sercu", opowiedzieć o fenomenach kulturalnych jak pieśni niewolnicze, tańce deptania pańszczyzny czy ludowa sztuka kamieniarska Roztocza. Chcemy przygotować 5 nowych odcinków podcastu.


zf39983a96155548.jpegNasz plan: 


2 MAJA 2021 - Dzień Wolności Chłopskiej


Potańcówka online z zespołem Tadirindum

Warsztaty przyśpiewki ludowej

Premiera 2. sezonu podcastu Wszyscy jesteśmy ze Wsi (1 odcinek) o książce Radka Raka "Baśń o wężowym sercu"


MAJ 2021


Debata "CHAMSTWO – PAŃSTWO – INTELIGENCJA. O ludowej historii i ludowej przyszłości Polski". Debata o ludowej historii, o chłopskiej czy "chamskiej" przeszłości Polski jest zarazem debatą o jej teraźniejszości i o jej przyszłości. Punktem wyjścia naszej rozmowy będzie najnowsza książka Kacpra Pobłockiego  pt. Chamstwo, która w czerwcu ukaże się nakładem Wydawnictwa Czarne.


MAJ 2021


Kolejne odcinki 2. sezonu podcastu Wszyscy Jesteśmy ze Wsi - co tydzień w maju. 

  • o tańcu "deptania pańszczyzny" z Pokucia,
  • o ludowym fenomenie kamieniarstwa bruśnieńskiego,
  • o pieśniach niewolniczych Polski,
  • o drzeworycie płazowskim - niezwykłej sztuce z Roztocza.


Czy uda nam się go zrealizować? To zależy od Was!Lokalizacja

Gorajec, Poland

Zobacz na mapie
map pin
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 8 Nowość

Kupuj i wspieraj zrzutki.

Nowość! Teraz możesz wspierać zrzutkę samemu dodając nagrodę/ofertę. Ty sprzedajesz, a środki trafiają bezpośrednio na zrzutkę, pomaganie jest takie proste - czytaj więcej.

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Nieaktywne
Inne
Podziękowania i wzmianki

Podziękowania dla Ciebie lub wybranej przez Ciebie osoby ukażą się w 5 odcinkach podcastu, podczas wydarzenia oraz na naszym Facebooku.

15 zł

Kupione 4

Zakończona
Inne
Przyśpiewka ludowa na wybrany temat

Ułożymy zwrotkę przyśpiewki ludowej dla Ciebie lub wybranej przez ciebie osoby. Dostaniesz tekst i nagranie audio! Przykładowa przyśpiewka sprzed roku: https://...

25 zł

Kupione 5 z 20

Zakończona
Inne
Bękarty pańszczyzny - książka z autografem Michałem Rauszera

Ważna książka o oporze wiejskim autorstwa Michała Rauszera: "mająca przypomnieć o tych, którzy nie mieścili się w tak nakreślonych granicach, ale nie zamierzali...

40 zł

Kupione 3 z 3

Zakończona
Inne
Książka "Chamstwo" z autografem Kacpra Pobłockiego

Antropolog Kacper Pobłocki w błyskotliwym i erudycyjnym Chamstwie rzuca nowe światło na zmitologizowaną opowieść o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. To będz...

75 zł

Kupione 2 z 2

Zakończona
Inne
Koszulka JESTEM ZE WSI z nowej limitowanej serii

Nowa limitowana wersja koszulki "Jestem ze wsi" - do zakupu tylko i wyłącznie w tej licytacji autorstwa projektu Piotra Sewruka. Wybór rozmiaru i kroju (męski/d...

75 zł

Kupione 11 z 100

Zakończona
Inne
Ludowa Historia Polski z autografem Adama Leszczyńskiego

Najgłośniejsza (i chyba najcięższa) książka 2020 roku w Polsce - bez wątpienia. Otrzymaj ją jako nagrodę - z autografem autora Adama Leszczyńskiego. <<„Lu...

80 zł

Kupione 1 z 1

Zakończona
Inne
Trening biegowy

Roztoczański trening biegowy na wzgórzu Wielki Dział wśród linii bunkrów i nieistniejących wsi. Prowadzi Paweł Zieliński (Folkowisko/Ruch Izbica).

500 zł
Zakończona

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. twoja może być pierwsza!

Wpłaty 44

GS
Grzegorz Smyk
250 zł
AA
Andrzej Augusiak
JU
Joanna Ucińska
IP
Iwona Pawelec Burczaniuk
100 zł
MK
Królik
100 zł
PM
Pati Maczyńska
100 zł
PZ
Zieliński Paweł
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
KN
Katarzyna Nowicka
100 zł
DT
DżT
90 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków