id: dnwkpw

Zorganizujmy Dzień Wolności Chłopskiej 2021 - debaty, koncert, podcast

Zorganizujmy Dzień Wolności Chłopskiej 2021 - debaty, koncert, podcast

Opis zrzutki

Od 2013, co roku przypominamy o dążeniu do wolności, roli podporządkowanych w polskiej historii, ukrytych losach polskiej wsi. Dzień Wolności Chłopskiej organizowany przez nas w Gorajcu w rocznicę zniesienia pańszczyzny w Galicji to zawsze symboliczny moment, wydarzenie zachęcające do refleksji nad naszą kulturą, ale również do dobrej zabawy. Chcemy przeprowadzić ją i w tym roku, ale potrzebujemy Waszego wsparcia, żebyśmy mogli nasze święto rozwijać - zorganizować debatę, koncert, warsztaty i 2. sezon naszego podcastu. 


Rozbijemy bańki internetowe, podyskutujemy o głośnych książkach, opowiemy o wiejskich fenomenach kulturowych, posłuchamy dobrej muzyki - wesprzecie nas?


Nie mamy żadnych dofinansowań ani sponsorów na nasz - ciągle kontrowersyjny - Dzień Wolności Chłopskiej.


Liczymy na Wasze wsparcie. Chcemy zebrać środki na przygotowanie koncertu, debaty i realizację podcastu. Żeby nasze wydarzenie mogło się odbyć potrzebujemy 4000 zł. W zamian szykujemy cegiełki - nowy projekt koszulek "Jestem ze Wsi" - którego nie dostaniecie nigdzie indziej! Donatorzy uzyskają też dostęp do nowych odcinków podcastu jako pierwsi.


W duchu dawnej wiejskiej spółdzielczości - zapraszamy do zrzutki!


***


Czujemy, jak przez ten czas zmieniła się Polska. Dziś już inaczej mówi się o wsi, chłopstwie, pańszczyźnie. Przed 2013 pojawiały się u nas dopiero pierwsze głosy na ten temat, z których szczególnie przemówił do nas album zespołu R.U.T.A. Potem nieśmiało przemówili historycy, dyskutanci, filozofowie i pisarze. Dziś mamy już ogrom publikacji, artykułów, dyskusji, kłótni, grubych ksiąg naukowych i popularnych. Mamy nadzieję, że swoją aktywnością, jak coroczny Dzień Wolności Chłopskiej, kampania społeczna Jestem ze Wsi (2013), film Niepamięć (2014), podcast Wszyscy jesteśmy ze wsi (2020) dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę i zachęciliśmy innych do rozmowy o wsi i polskości.

d50be891b928f1ec.jpegCo chcemy zrobić w maju 2021? Rozbijemy bańki internetowe, podyskutujemy o głośnych książkach, opowiemy o wiejskich fenomenach kulturowych, posłuchamy dobrej muzyki. 


Szykujemy dla Was koncert zespołu Tadirindum online, żebyśmy mogli odczuć choć trochę atmosferę wolności, która towarzyszyła nam w Gorajcu od lat. Porozmawiamy też o najgłośniejszej premierze 2021 roku - książce "Chamstwo" Kacpra Pobłockiego w ramach debaty "Chamstwo - Państwo - Inteligencja. Przez cały maj chcemy też przygotować i opublikować 2. sezon podcastu "Wszyscy jesteśmy ze wsi" - w nim pospierać się z wizją Jakuba Szeli przedstawionej w książce Radka Raka "Baśń o wężowym sercu", opowiedzieć o fenomenach kulturalnych jak pieśni niewolnicze, tańce deptania pańszczyzny czy ludowa sztuka kamieniarska Roztocza. Chcemy przygotować 5 nowych odcinków podcastu.


zf39983a96155548.jpegNasz plan: 


2 MAJA 2021 - Dzień Wolności Chłopskiej


Potańcówka online z zespołem Tadirindum

Warsztaty przyśpiewki ludowej

Premiera 2. sezonu podcastu Wszyscy jesteśmy ze Wsi (1 odcinek) o książce Radka Raka "Baśń o wężowym sercu"


MAJ 2021


Debata "CHAMSTWO – PAŃSTWO – INTELIGENCJA. O ludowej historii i ludowej przyszłości Polski". Debata o ludowej historii, o chłopskiej czy "chamskiej" przeszłości Polski jest zarazem debatą o jej teraźniejszości i o jej przyszłości. Punktem wyjścia naszej rozmowy będzie najnowsza książka Kacpra Pobłockiego  pt. Chamstwo, która w czerwcu ukaże się nakładem Wydawnictwa Czarne.


MAJ 2021


Kolejne odcinki 2. sezonu podcastu Wszyscy Jesteśmy ze Wsi - co tydzień w maju. 

  • o tańcu "deptania pańszczyzny" z Pokucia,
  • o ludowym fenomenie kamieniarstwa bruśnieńskiego,
  • o pieśniach niewolniczych Polski,
  • o drzeworycie płazowskim - niezwykłej sztuce z Roztocza.


Czy uda nam się go zrealizować? To zależy od Was!Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 34

GS
Grzegorz Smyk
250 zł
IP
Iwona Pawelec Burczaniuk
100 zł
Z
Zieliński Paweł
100 zł
P
Pati Maczyńska
100 zł
K
Królik
100 zł
JU
Joanna Ucińska
80 zł
A
AsiaA
75 zł
OC
Ola Chodasz
75 zł
 
Dane ukryte
75 zł
WM
Wojciech Miller
75 zł
Zobacz więcej

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Komentarze 1

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Lokalizacja

37-611

Gorajec, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nagrody

Wpłać 15 zł i więcej
Podziękowania i wzmianki

Podziękowania dla Ciebie lub wybranej przez Ciebie osoby ukażą się w 5 odcinkach podcastu, podczas wydarzenia oraz na naszym Facebooku.

rozwiń

wybrano 2 razy

Wybieram
Wpłać 25 zł i więcej
Przyśpiewka ludowa na wybrany temat

Ułożymy zwrotkę przyśpiewki ludowej dla Ciebie lub wybranej przez ciebie osoby. Dostaniesz tekst i nagranie audio! Przykładowa przyśpiewka sprzed roku: https://youtu.be/p1OXOa_6RpA?t=73

rozwiń

wybrano 5 razy (pozostało 15 z 20)

Wybieram
Wpłać 75 zł i więcej
Książka "Chamstwo" z autografem Kacpra Pobłockiego

Antropolog Kacper Pobłocki w błyskotliwym i erudycyjnym Chamstwie rzuca nowe światło na zmitologizowaną opowieść o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. To będzie kolejna sensacja w dyskusji o polskiej wsi. Premiera 12 maja 2021, a do Was mogą trafić pierwsze egzemplarze z dedykacją autora!

rozwiń

wybrano 1 raz (pozostało 1 z 2)

przewidywana dostawa: 20 maja, 2021

Wybieram
Wpłać 75 zł i więcej
Koszulka JESTEM ZE WSI z nowej limitowanej serii

Nowa limitowana wersja koszulki "Jestem ze wsi" - do zakupu tylko i wyłącznie w tej licytacji autorstwa projektu Piotra Sewruka.

Wybór rozmiaru i kroju (męski/damski) oraz dostawa po zakończeniu licytacji.

rozwiń

wybrano 7 razy (pozostało 93 z 100)

przewidywana dostawa: 15 czerwca, 2021

Wybieram
Wpłać 500 zł i więcej
Trening biegowy

Roztoczański trening biegowy na wzgórzu Wielki Dział wśród linii bunkrów i nieistniejących wsi. Prowadzi Paweł Zieliński (Folkowisko/Ruch Izbica).

rozwiń

(pozostało 5 z 5)

Wybieram
Wpłać 500 zł i więcej
Wyprawa śladami krzyży pańszczyźnianych z Marcinem Wodzirejem Piotrowskim

Pojedź na wyprawę śladami krzyży pańszczyźnianych z niezwykłym przewodnikiem Marcinem Wodzirejem Piotrowskim. Możesz zabrać ze sobą swoją ekipę. Start z Gorajca (woj. podkarpackiej) w dacie umówionej z przewodnikiem. Długość trwania do omówienia. Opowieść o historii kamiennych krzyży wolności stawianych na Roztoczu po 1848 roku. Więcej info o tych zabytkach: https://kamienny.horyniec.info/kamienne-pamiatki-zniesienia-panszczyzny/

rozwiń

(pozostało 2 z 2)

Wybieram
Wpłać 40 zł i więcej
Bękarty pańszczyzny - książka z autografem Michałem Rauszera

Ważna książka o oporze wiejskim autorstwa Michała Rauszera: "mająca przypomnieć o tych, którzy nie mieścili się w tak nakreślonych granicach, ale nie zamierzali biernie znosić kolejnych upokorzeń i pracy ponad siły." Specjalny egzemplarz z autografem autora!

http://madreksiazki.org/kategorie/historia-nowozytna/bekarty-panszczyzny-historia-buntow-chlopskich/

rozwiń

wybrano 3 razy (pozostało 0 z 3)

Wpłać 80 zł i więcej
Ludowa Historia Polski z autografem Adama Leszczyńskiego

Najgłośniejsza (i chyba najcięższa) książka 2020 roku w Polsce - bez wątpienia. Otrzymaj ją jako nagrodę - z autografem autora Adama Leszczyńskiego.


<<„Ludowa historia Polski” to opowieść o tym, co zostało w polskiej pamięci zakłamane, albo z niej wyparte. To historia 90 proc. Polaków — ubogich i niewykształconych, tych, którzy mieli ciężko pracować i słuchać narodowych elit — od początku Polski aż do czasów współczesnych.>>


Koszty przesyłki wliczone.


rozwiń

wybrano 1 raz (pozostało 0 z 1)

przewidywana dostawa: 30 maja, 2021

Nasi użytkownicy założyli

686 635 zrzutek

i zebrali

449 448 687 zł

A ty na co dziś zbierasz?