id: dt82yh

Wykonanie tablicy SIM upamiętniającej historię jeziora Rusałka w Poznaniu

Wykonanie tablicy SIM upamiętniającej historię jeziora Rusałka w Poznaniu

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
8 060 zł 
z 8 000
100%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 915 529 zrzutek i zebrali 881 072 954 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Pomóż nam wydobyć z zapomnienia historię poznańskiego jeziora Rusałka! Ten sztuczny akwen zbudowany został w czasie okupacji przez więźniów żydowskich i polskich robotników przymusowych. O ich tragicznych losach wie niewielu z nas. Niewielu wie, że pracowali ponad siły, byli katowani i głodzeni. Pod lufami karabinów zmuszani byli do rozbijania nagrobków swoich przodków i umacniania nimi brzegów jeziora. Pamięć o tych ludziach i ich cierpieniu miała zostać na zawsze starta z powierzchni ziemi. Chcemy to zmienić i przywrócić ofiarom hitlerowskiego terroru ich godność. Możemy to zrobić przez pielęgnowanie pamięci. Stowarzyszenie Łazęga Poznańska i Stowarzyszenie Mieszkańców Abisynia zbierają środki na ustawienie tablicy informacyjno-edukacyjnej, która przybliży historię powstania jeziora. Zaprojektowany przez nas pylon o wymiarach 60x200cm jest zgodny z wytycznymi Systemu Informacji Miejskiej. Chcemy aby stanął w pobliżu wiaduktu kolejowego po wschodniej stronie jeziora. Projekt otrzymał pozytywną opinię Rady Osiedla Sołacz, Plastyka Miejskiego oraz zgodę Zakładu Lasów Poznańskich, który administruje terenem. Jego treść została skonsultowana z poznańskimi historykami zajmującymi się tematyką okupacji Poznania i Zagłady Żydów. Trwają też wymagane ustawą konsultacje z poznańskim oddziałem IPN. Brakuje nam 8 tysięcy złotych na wykonanie i montaż pylonu. Liczymy na Twoje wsparcie, bo chcemy żeby tablica powstała wspólnym wysiłkiem Poznaniaków. Dziękujemy!

fot.ilustracyjne ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej UAM w Poznaniu.


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 128

preloader

Komentarze 1

 
2500 znaków
  • TD
    Tomasz Drożdż

    Nareszcie! Z wielką radością wpłacam drobna kwotę na ten szczytny cel. Wielki wstyd dla władz Poznania, które nie raczyły jeszcze upamiętnić męczeństwa Żydów i innych niewolników budujących Rusałkę. Fakty historyczne są dość dokładnie opisane przecież choćby w tomie Kronik Poznania, poświęconym Jeżycom .

    50 zł