Fungo Bongo – czyli szkółka szycia dla młodych Pigmejek z misji SMA w Monasao w RŚA Zakończona 31.12.2016r ID: dtddkn

Fungo Bongo – czyli szkółka szycia dla młodych Pigmejek z misji SMA w Monasao w RŚA

Zebrano 826 zł
z kwoty 5 000 zł

16 %

WPŁAĆ

Pomóż udostępniając zrzutkę!

714
udostępnień

Krótki opis zrzutki (tylko tekst)


Opis zrzutki (tutaj oprócz tekstu dodasz też zdjęcia - użyj edytora po lewej stronie)

Fungo Bongo – czyli szkółka szycia dla młodych Pigmejek z misji SMA w Monasao w Republice Środkowoafrykańskiej

Tych kilka słów, które chcę do Was napisać drodzy czytelnicy, to słowa z „Zaginionego Świata”. Monasao – to misja SMA położona w południowo-zachodniej części Republiki Środkowoafrykańskiej. Kraj ten można zdefiniować w kilku słowach, rebelia, zamach stanu, strach, a w ostatnim czasie można dorzucić słowo SELEKA – to ugrupowanie, które wpisało się złą sławą w historii kraju po ubiegłorocznym zamachu stanu. W takim oto kraju pogrążonym w chaosie i anarchii pracujemy, żyjemy i staramy się głosić Ewangelię tym, którzy jeszcze jej nie słyszeli.

W Monasao pracowałam z kobietami. Prowadziłam warsztaty szycia dla dziewczyn, dorosłych kobiet i dla tych które tylko chcą i które mają trochę chęci, aby coś zrobić lub czegoś się nauczyć.

Pracę zaczęłam w 2012 roku z grupą około 20 kobiet w Monasao i 20 w Ngeyngey – wiosce oddalonej o 2 km od Monasao. Ze względu na zamach stanu i na wszędobylskich rebeliantów SELEKA, zawiesiłam warsztaty w tej wiosce i jednocześnie starałam się kontynuować moją pracę w Monasao. Warsztaty przez ten czas niepokojów odbywały się w różnych miejscach – najczęściej na świeżym powietrzu – tak, aby można było szybko schować się, gdyby coś działo się we wiosce.

A co takiego szyjemy ? Dosłownie wszystko. Szyjemy koszulki, spodenki, spodnie, koszule, spódnice. Szyjemy dla małych, średnich i dużych. Każdy może sie ubrać w naszym butiku, w którym sprzedajemy uszyte rzeczy, a dzięki sprzedaży uszytych, najczęściej ręcznie ciuchów, znajduję pieniądze na zakup materiałów, a część dochodu przekazuję na utrzymanie pomp wodnych we wiosce.

Jak to często bywa, początki były trudne. Samo szycie sprawiało dziewczynom trudność, a więc trzeba było zacząć od rysowania szlaczku na materiale i mówieniu „mo fu na ndo-ni” – co oznacza szyj po szlaczku. Przez pierwszy rok dziewczyny szyły w taki oto sposób, dawałam im poszczególną sztukę wyciętego materiału, tłumaczyłam co to jest, rysowałam szlaczki i tak każdej osobie indywidualnie – w ten sposób mogłam poświęcić więcej czasu tym osobą, które tego potrzebowały. Cierpliwość została wynagrodzona. Jestem dumna z naszych kobiet. Chciałabym, aby kilka z nich nauczyło się kroić materiał, bo to jest nadal problemem. Potrafią pięknie szyć, ale nie potrafią kroić. Większość nie potrafi też liczyć, co sprawia nam trudność w braniu miary. Większość z nich chodziła do szkoły, jednak edukacja w tym kraju jest na poziomie raczkowania. Dodatkowo Pigmeje żyją swoim rytmem, który wyznacza im natura. Tak też funkcjonują we wiosce, w szkole i na naszych małych warsztatach.

Aby kontynuować rozpoczętą w 2012 roku pracę w szkółce szycia młodych pigmejek potrzebujemy zebrać 5000 zł na zakup maszyny do szycia, materiałów i potrzebnych przyborów do szycia aby dziewczyny mogły doskonalić umiejętności szycia i mogły samodzielnie szyć i pracować.

Ewa Marciniak, misjonarka świecka SMA

Stowarzyszenie Misji Afrykańskich, Centrum Charytatywno – Wolotariackie „SOLIDARNI”

Borzęcin Duży, ul. Warszawska 826, 05-083 Zaborów

Organizator nie dodał jeszcze żadnych aktualności

Aby dodać komentarz lub

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Użytkownik niezarejestrowany
100 zł
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
80 zł
Użytkownik niezarejestrowany
Dane ukryte
52 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
52 zł
Dane ukryte
R
52 zł
reczan
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
50 zł
Edyta Lis
KK
50 zł
Kinga Klekowska
Użytkownik niezarejestrowany
50 zł
Użytkownik niezarejestrowany
Dane ukryte
32 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
32 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
32 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
22 zł
Dane ukryte
W
20 zł
WeronikaP
AG
13 zł
Aneta Galara
JB
11 zł
Justyna Bujak
M
11 zł
Mateusz Jaroszewski
Użytkownik niezarejestrowany
5 zł
Użytkownik niezarejestrowany
AG
0 zł
Aneta Galara

Pierwsza wpłata

R
52 zł
reczan

Najwyższa wpłata

Nasi użytkownicy założyli

360 872 zrzutki

Pomóż zebrać 5 000 zł dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

714
udostępnień

Zorganizuj własną zrzutkę na dowolny cel:

Google Play
App Store

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.