id: dtxueh

Fotografia w podczerwieni z Konradem i Emilem

Fotografia w podczerwieni z Konradem i Emilem

Nasi użytkownicy założyli 1 190 764 zrzutki i zebrali 1 255 670 536 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Opis celu:


Fotografowanie w podczerwieni pozwala nam zobaczyć to, czego na co dzień nie dostrzegamy. Do naszych oczu dociera tylko małe spektrum światła widzialnego, dzięki któremu widzimy wszystko co nas otacza. Co jednak z tym światłem, którego nasze oczy nie wychwytują? Poza naszym wzrokiem kryje się inny, magiczny wymiar światła podczerwonego (IR) oraz ultrafioletowego (UV). Dzięki technologii oraz specjalnie przygotowanej matrycy aparatu fotograficznego możemy zobaczyć co się przed nami kryje. Naszym celem jest przedstawienie otaczającego nas na co dzień świata z perspektywy przekraczającej możliwości naszego wzroku. 


s6b5aed18e3cdd08.jpeg


O nas:


Emil i Konrad poznali się w Szkole Filmowej i wspólnie pracowali przy licznych projektach filmowych oraz artystycznych. Ich współpraca stale się rozwija i nie boją się sięgać po coraz większe projekty, niosące za sobą duże wyzwania.


t2569377a4c19554.jpeg


  • Konrad  Kapica
  • Urodzony w Polsce artysta, starający się łączyć wciąż eksplorowane w jego życiu nurty:
  • Fotografia - jest zapalonym fotografem od wielu lat, zajmuje się fotografią zarówno cyfrową jak i analogową. Chce uwieczniać momenty, które dostrzega w otaczającym go świecie i uważa, że fotografia stwarza ogromną przestrzeń do kreowania i wyrażania subiektywnej opinii. Aktualnie zdobywa doświadczenie przy Związku Polskich Artystów Fotografików. 
  • muzyka - ukończył szkołę muzyczną, z wykształcenia perkusista klasyczny, z zamiłowania perkusjonalista. Koncertował z orkiestrą w różnych miejscach na świecie (miedzy innymi Włochy, Niemcy, Chiny, Tajlandia, Australia). Aktualnie jest instruktorem sekcji perkusji i szkoli młodych perkusistów. 
  • aktorstwo - ukończył Warszawską Szkołę Filmową na wydziale aktorskim w 2015r. Aktywnie pracuje w zawodzie aktora, gra epizody w filmach i serialach oraz przygotowuje się do debiutu na scenie teatralnej w spektaklu Jak Się Kochają w Niższych Sferach. Podczas nauki w szkole oraz już po jej zakończeniu miał możliwość zdobywać doświadczenie w różnych pionach ekipy filmowej (asystent reżysera, asystent kierownika produkcji, kierownik planu, oświetlacz) więc żadne sfery tworzenia filmu nie są mu obce.

 “Gdzieś między wszelkimi dziedzinami sztuki jest jeden rdzeń, który łączy je wszystkie i finalnie prowadzi do drugiego człowieka”. Opierając się o te słowa Konrad stara się zgłębiać ludzi, życie i otaczający go świat szukając prawdy o człowieku. 


a11401a598d5f38d.jpeg


  • Emilian Okruciński
  • Urodzony i wychowany w Singapurze, Emil przyjechał do Polski jak miał 18 lat chcąc rozpocząć przygodę w branży filmowej. W 2014 roku zaczął studia na kierunku Reżyseria. Realizując kolejne projekty, zafascynował się możliwościami światła filmowego, zakochał się w nim i zaczął pracować jako oświetlacz, a wraz z doświadczeniem (5 lat) jako mistrz oświetlenia przy takich projektach jak między innymi: 
  • “Sukienka” (2020) Reż. Tadeusza Łysiak,Dop. Konrad Bloch  (Short Film Corner in Cannes)
  • “Recharge” (2019) Reż. Michał Hytros, Dop. Adam Pluciński (Official selection in Up and Coming International Film Festival in Hanover and Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych “Młodzi i Film”)
  • “Spowiedź” (2016) Reż. Eliasz Waszczuk, Dop. Grzegorz Tatar (Special award in WAMA Film Festival and official selection in Camerimage)
  • Reel: 



  • Od małego podróżował przez świat, trenował Muay Thai na dzikiej wyspie w Tajlandii, medytował z mnichami w Indiach i Nepalu, a także żeglował po Oceanach Indyjskim i Atlantyckim.
  • W ostatnich latach uzyskał certyfikaty ARRI “Lighting Techniques” w Londynie i “Digital Lighting Systems” w Hong Kongu.

Obecnie marzy o zrobieniu zdjęcia zorzy polarnej; najchętniej w podczerwieni ;).


Proces tworzenia zdjęć IR/UV: 


Chcemy warsztatowo podejść do tematu zrozumienia i okiełznania światła IR i UV, oraz świadomego używania ich do celów fotograficznych w studio oraz jako środka wyrazu artystycznego. 

Aby robić zdjęcia podczerwone, mając do dyspozycji pełne spektrum światła (od UV do IR), należy pozbyć się, zamieszczonego fabrycznie na matrycy, filtra kolorów i zastąpić go czystym szkłem. Następnie dzięki filtrom zakładanym na obiektyw możemy kontrolować jaki zakres światła dociera do matrycy aparatu i tworzy obraz. Będziemy sprawdzać zastowania efektów filtrów blokujących dostęp światła widzialnego (m.in. 590nm, 665nm, 720nm, 850nm)

Taki zabieg tworzy nam wyzwania, którym musimy sprostać, ale to dzięki nim ta fotografia jest tak ciekawa.

W podczerwieni zmienia się luminancja różnych powierzchni (np. niebo jest ciemne, a liście są białe, ludzka skóra wygląda jakby była bez zmarszczek). Będziemy m.in. badać jakim światłem oraz makijażem możemy działać w studio fotograficznym, aby uzyskać najlepsze efekty i kontrasty w zdjęciu. Kolejną trudnością jest to, że fale podczerwone są dłuższe niż fale światła widzialnego, przez co inaczej zachowują się w obiektywach przystosowanych do światła widzialnego. Chcemy przeprowadzić szereg testów, które uporządkują nam te wszystkie informacje, dzięki czemu będziemy mogli je świadomie wykorzystywać w swojej twórczości.


Jak to wygląda?





Na co wydamy zebrane fundusze?


Jednak zanim nasz projekt ujrzy światło dzienne, potrzebujemy Waszego wsparcia, by przezwyciężyć techniczne i finansowe przeciwności:

- Przerobienie aparatu fotograficznego (Nikon D90), zestaw obiektywów (50mm, 35mm, 24mm) z uwzględnieniem ostrzenia w świetle podczerwonym i zestaw filtrów (Kolari Infrared Full-Spectrum Standard IR 5-Filter Kit) - 6000 zł


- Wynajęcie studia fotograficznego STUDIO UP na 4 dni (testy i sesja), wypożyczenie oświetlenia studyjnego oraz zatrudnienie osoby zajmującej się specjalistycznym makijażem - 9000


Nasze pomysły na projekty, jakie chcielibyśmy zrealizować w przyszłości:


  • Przedstawienie społeczeństwa amerykańskiego w fotografiach, używając techniki fotografii podczerwonej zarówno cyfrowo i analogowo. Podczerwień jest niewidoczna dla ludzkiego oka i takie niewidoczne dla nas, Polaków, strony amerykanów chcemy uwidocznić używając mało popularnej i trudnej, w świadomej i kontrolowanej realizacji, technice fotograficznej. 
  • Ekspedycja fotograficzna na Islandię aby uchwycić zorzę polarną w podczerwieni.



Niestety realna szansa na wsparcie takich projektów jest dość mała, dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i spełniać marzenia. Dziękujemy z góry za Wasze wsparcie i mamy nadzieję, że pomożecie nam odkrywać nowe horyzonty, a my pomożemy Wam spojrzeć na świat z nowej perspektywy.



Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 14

JD
J. Dorian
250 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
150 zł
 
Dane ukryte
100 zł
RR
Rafał Rosiak
100 zł
DS
DOROTA
100 zł
RZ
Radek
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
CS
Claudia Shmega
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!