id: dukfv4

Razem odnowimy grób Pelagii Eitner-Gdeczyk!

Razem odnowimy grób Pelagii Eitner-Gdeczyk!

 
Paweł Bartkowiak

Aktualności3

  • Drogie Osoby wspierające nasze wspólne społeczne dzieło! Jako, że za chwilę 40% zebranej kwoty, a potrzebujemy jeszcze trochę, to na zachętę dla Was, a bardziej pewnie dla nowych darczyńców - foto kamienicy, w której przez lata działał zakład fotograficzny naszej Bohaterki i która nadal istnieje przy dzisiejszej ul. Mieszka I.ZdrkCdxn1QQ24TYr.png

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.

Opis zrzutki

Zróbmy to, my mieszkanki i mieszkańcy Gniezna oraz społecznicy! Dla tej, która szła przed nami i swoje talenty oraz umiejętności oddała Pierwszej Stolicy Polski - Królewskiemu Miastu Gnieznu. Dla zasłużonej i wybitnej Gnieźnianki - Pelagii Eitner-Gdeczyk. Ale też dla społecznej pamięci i herstorii, by kształtując przyszłość, nie zapominać o przeszłości, również tej kreowanej przez kobiety! Bo dziś jej miejsce spoczynku na cmentarzu Piotra i Pawła przy ul. Kłeckoskiej w Gnieźnie, zasmuca swoim stanem...


W ramach zrzutki zamierzamy:

 wymienić nagrobek

 za pozostałą kwotę opłacić tzw. pokładne na co najmniej 10 lat


Kim była Pelagia Eitner-Gdeczyk? Przede wszystkim fotografką-rzemieślniczką, która w zawodzie przepracowała ponad 40 lat i dzięki której wiemy jak żyli mieszkańcy grodu Lecha ponad 100 lat temu oraz jak wtedy wyglądało Gniezno. Poza tym to zasłużona społecznica, uczestniczka Powstania Wielkopolskiego dbająca o zaopatrzenie aprowizacyjne i sanitarne dla powstańców czy wcześniej jedna z osób wybranych na Polski Sejm Dzielnicowy, który obradował w Poznaniu pod koniec zaborów, a także członkini gnieźnieńskiej Deputacji dla Spraw Ubogich, działającej na rzecz najsłabszych. 

💖 Zapraszamy wszystkich ludzi, dla których ważna jest pamięć nie tylko o królewskich przodkiniach i przodkach miasta!!! 💖


P.S. Dla pierwszych 40 osób, które wpłacą minimum 50 zł, w nagrodę książka pt. "Gnieźnieński Szlak Kobiet - przewodnik herstoryczny", gdzie można znaleźć cały rozdział poświęcony Pelagii Eitner-Gdeczyk.

Komentarze 1

 
2500 znaków
Dbamy o bezpieczeństwo. W razie wątpliwości zgłoś tę zrzutkę przez