id: dxce6d

Zatrzymanie budowy spalarni odpadów na osiedlu mieszkaniowym Łódź-Widzew

Zatrzymanie budowy spalarni odpadów na osiedlu mieszkaniowym Łódź-Widzew

Nasi użytkownicy założyli 1 226 029 zrzutek i zebrali 1 347 751 331 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

ROZLICZENIE ZRZUTKI

tcbac99928c48fb7.png


**********************************************************************************************************************


Firma Veolia Nowa Energia Sp. z o.o. dostała pozwolenie na budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów - czyli na spalarnię śmieci.

Jest to inwestycja planowana w Łodzi w dzielnicy Widzew na osiedlu Zarzew, przy ul. Jadzi Andrzejewskiej 5.

Spalarnia ma być wykonana w technologii rusztowej- starego typu od którego odchodzi się na Zachodzie.


Co się stało? Miasto Łódź wydawało szereg decyzji i postanowień, które zmierzały do budowy spalarni. Nie wszystko urzędnicy naszym zdaniem zrobili prawidłowo. Po pierwsze:

1.        tak zwana decyzja środowiskowa z roku 2010 była ważna przez 6 lat. Jej ważność została przedłużona do roku 2020 z uwagi na to, że realizacja inwestycji przebiega etapowo. Tak być nie powinno, bo nie przeprowadzono żadnej tzw. analizy podjętych czynności.

2.        W roku 2020 Veolia otrzymała od miasta warunki zabudowy (WZ). Spalarnie śmieci to nie zwyczajna budowa jak dom jednorodzinny! Spalarnia traktowana jest jako inwestycje celu publicznego, dlatego powinna otrzymać nie decyzję WZ, a tzw. decyzję lokalizacyjną.

3.        Mimo tych nieprawidłowości miasto wydało 15 listopada 2021 roku pozwolenia na budowę spalarni.


Mieszkańcy protestowali, składali pisma. Urząd był głuchy. Czas najwyższy wejść na drogę postępowania sądowego, aby zatrzymać tę szkodliwą inwestycję, w mieście, w którym prezydentka określa się jako “zielona ambasadorka”, w mieście, które chce być pionierem w zielonej transformacji. Również Unia Europejska traktuje spalarnie śmieci jako inwestycje szczególnie szkodliwe dla klimatu jednoznacznie stawiając na gospodarkę obiegu zamkniętego oraz zasady 5R. O nieprawidłowościach związanych z budową tej spalarni wiedział urząd, wiedzieli radni z rozmów z mieszkańcami oraz dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu. Mimo to, urzędnicy byli głusi. Wadliwie przeprowadzona procedura administracyjna, która doprowadziła do wydania zgody na budowę, może zostać w sądzie unieważniona. Tym samym jest szansa, że do budowy spalarni śmieci na Łódzkim Widzewie nie dojdzie.


Zebranie tej kwoty pozwoli nam na pokrycie kosztów sądowych i adwokata. Wzruszymy decyzje, które były wydane błędnie. Nie wolno nam dopuścić do powstania spalarni w naszym mieście.



CZYM SĄ SPALARNIE ŚMIECI? MITY i FAKTY


Główne powody dla których protestujemy przeciwko budowie spalarni:

- administracyjne błędy UMŁ

- degradacja środowiska 

- niejasności ze strony samego inwestora


Dlaczego błędy nie mogą być akceptowane?


Spalarnie są inwestycją celu publicznego, muszą podlegać kontroli społecznej. 


MIT: spalarnia jest ekologiczna.


FAKT : Technologia rusztowa – coraz bardziej kontrowersyjna przestarzała technologia, gdzie mamy duży strumień spalin zawierających dioksyny i metale ciężkie (właściwości kancerogenne, niszczą DNA)

30 % ze spalania to rakotwórcze popioły i żużle, z nich wyciekają metale ciężkie, toksyny, które są pylące, związki i pierwiastki promieniotwórcze - inwestor nie definiuje albo nie udostępnia informacji gdzie będą składowane odpady toksyczne i rakotwórcze.

Transport wsadu – koszty ekologiczne: kilkadziesiąt ciężarówek dziennie, czyli dodatkowe zakorkowanie ulicy, spaliny z ciężarówek oraz z zużytych opon i klocków hamulcowych. Ciężarówki pełnych odpadów, które nie będą wypłukane i bezwonne. Inwestor zrezygnował z przewożenia śmieci transportem kolejowym mimo podłączonej na teren inwestycji bocznicy kolejowej.  

Śmieci będą na Widzew zwożone z całego województwa: Sieradz, Łask, Konstantynów, Aleksandrów, Tuszyn, Rzgów, powiaty bełchatowski, pabianicki, tomaszowski, zduńskowolski, brzeziński, skierniewicki, łódzki-wschodni, rawski. W przypadku niedoboru wsadu śmieci będą zwożone z dalszych miejscowości, np. Warszawy.

Transport odpadów niebezpiecznych to mobilne ekologiczne bomby – każdy wypadek będzie lokalną katastrofą klimatyczną, za którą zapłaci lokalna społeczność


MIT: Spalanie śmieci to odzysk energii- ciepła lub prądu- o mniejszym śladzie węglowym niż spalanie węgla. Do spalania śmieci nie potrzeba innego paliwa.


FAKT: Oczywiście spalarnia to nadal spalanie paliw kopalnych. Spalanie śmieci to nie wrzucenie zapałki do kotła. Spalanie śmieci to podpalenia paliwa (węgiel, ropa, gaz) pod rusztem obrotowym, w którym będą śmieci. Zatem spalone zostaną śmieci za pomocą także paliw kopalnych, od których Unia Europejska odchodzi. Spalanie węgla, ropy i gazu to nie tylko CO2 ale także inne niebezpieczne toksyny- katastrofa klimatyczna (ze spalenia 1 tony odpadów powstaje 1,5 tony CO2 i nasączone pyły związkami ciężkimi)!


MIT: Nie będzie śmierdzieć więc będzie bezpiecznie.


FAKT: Nie da się na 100% powiedzieć, że nie będzie śmierdzieć od spalarni. Ale wiemy na pewno, że nawet to, co nie śmierdzi i jest bezwonne może nas truć i zabijać. Np. tlenek węgla. Nie wszystkie dioksyny i furany, a także związki metali ciężkich mają nieprzyjemny zapach- ale są bardzo szkodliwe i trujące. 



MIT: Spalarnia będzie bezpieczna!


FAKT: Na terenie spalarni będzie wybudowany bunkier, do gromadzenia żużlu i popiołu oraz produktu toksycznego, rakotwórczego i promieniotwórczego, który powstanie w wyniku spalania. To bomba ekologiczna, którą zostawimy przyszłym pokoleniom. To problem, z którym może nie my będziemy się borykać, ale nasze dzieci, wnuki i inni, którzy się po nas pojawią.



MIT: Zyskamy bo będzie taniej. Inwestycja jest dobra dla kieszeni mieszkańców.


FAKT: Zarobi inwestor, czyli Veoila. Spalarnia to przerzucenie kosztów na społeczeństwo a sprywatyzowanie zysków na stronę inwestora. 

Inwestycjom korporacyjnym trzeba z najwyższą starannością patrzeć na ręce. Żadna korporacja nie stawia takich instalacji społecznie, wielki biznes nic nie będzie robić pro publico bono - ich celem jest zarabianie pieniędzy!

Jeśli Miasto podpisze umowę na dostarczanie stałego strumienia śmieci, to za kilka lat gmina będzie płacić kary:

- inwestorowi za niedostarczenie odpowiedniego strumienia śmieci na jaki się umówili (przykład Poznania)

- albo do UE za niespełnienie Art. 3b. 1. dyrektywy środowiskowej (nowelizacja prawa krajowego - Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 31.12.2020 r) za niespełnienie wymaganego poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, przykładowe poziomy: 25% wagowo – za rok 2022 do 60% wagowo – za rok 2030.

Pieniądze na kary będą pozyskiwane z podatku na śmieci, którym obarczeni będą mieszkańcy. W pierwszym okresie obowiązywania umowy miasta z Veoilą wszyscy się będziemy zrzucać na  zwrot kosztów wybudowania spalarni. 


MIT: Na zachodzie są spalarnie i nikt nie protestuje.


FAKT: Spalarnie na zachodzie są w ciągłej modernizacji i nadal pozostają kontrowersyjne.  Np. Dania w ciągu dekady planują ograniczyć o 30% ilość spalarni śmieci, zamykając 7 z 23 działających instalacji na mocy przyjętej ustawy klimatycznej UE. W dobie rozwoju bardziej efektywnych ekologicznie rozwiązań, np. recycling, instalacje spalają więcej odpadów niż produkuje sama Dania i odpady muszą być importowane z Niemiec i Wielkiej Brytanii w ilości ok. 1 mln ton rocznie. Sami duńczycy podają się za przykład do naśladowania: recykling stał się bardziej powszechną alternatywą utylizacji większości strumienia odpadów, który normalnie byłby spalany, a inne kraje Unii koncentrują się na zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych. „Nie ma powodu, aby zadowalać się technologią, gdy to, co masz, jest już lepsze”, odnosząc się do recyklingu, powiedział Jens Hjul-Nielsen, dyrektor firmy zajmującej się odpadami w Danii i dodaje: „Więc jeśli dziś nie masz spalarni, należy zacząć od recyklingu”.

https://www.politico.eu/article/denmark-devilish-waste-trash-energy-incineration-recycling-dilemma/


MIT: NIe ma alternatywy dla spalarni. Musimy ją mieć. 


FAKT: Jest alternatywa! Jakie posiadamy alternatywy do spalarni śmieci?


  • Odnawialne Źródła Energii (Słońce, wiatr),
  • Biogas z utylizacji biomasy,
  • Doskonalsze technologie recyklingowe, opakowania wielokrotnego użytku
  • Ulgi podatkowe dla ekologicznych przedsiębiorców którzy wykorzystują w swojej działalności rozwiązania przyjazne środowisku lub recyklingowe, 
  • Wyższe opodatkowanie dla produkcji nowego plastiku, czyniąc recykling bardziej opłacalny,
  • Wodór (elektryczność i ciepło).


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 21

 
Dane ukryte
1000 zł
 
Dane ukryte
10 zł
 
Dane ukryte
1000 zł
 
Dariusz Prasalski
ukryta
 
małgorzata majdańska
100 zł
 
Dane ukryte
30 zł
 
Michał Siniarski
500 zł
 
Dane ukryte
10 zł
 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
10 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!