Odbudowa Kościoła w miejscowości Pomietów
Odbudowa Kościoła w miejscowości Pomietów
Nasi użytkownicy założyli 1 236 374 zrzutki i zebrali 1 378 249 026 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Zrzutka została założona w celu zebrania części funduszy potrzebnych do odbudowy Kościoła w miejscowości Pomietów w gminie Dolice w Powiecie Stargardzkim.
Historia kościoła w Pomietowie
Opracował: Janusz Gajowniczek
(Wyrażam zgodę na publikowanie poniższego tekstu).
INFORMACJE O KOŚCIELE W POMIETOWIE
Pierwsza informacja o miejscowości Pomietów pochodzi z 1417 r., choć materiały archeologiczne i nazwy terenowe wskazują na jej wcześniejsze pochodzenie. Przypuszcza się, że wraz z lokacją wsi na początku XV w. mogła powstać pierwsza budowla kościelna. Natomiast powstanie obecnego pomietowskiego kościoła (który jest w ruinie) określa się na koniec XV w. i wiąże z datą 5 lutego 1491 r., kiedy to po rezygnacji Tomasza Teskendorpa plebanem został Marek Markel. Budowę byłej wieży – dzwonnicy datuje się na XVII w.
Po wojnie budynek kościelny znajdował się w dość dobrym stanie. Padł jednak ofiarą systemu komunistycznego. Na początku lat 50. XX w. przyjechała po niego brygada rozbiórkowa, która jeździła po Pomorzu i rozbierała kościoły. Pozostałe elementy konstrukcyjne stopniowo ulegały dalszej degradacji, aż do całkowitej ruiny. Kościół dotychczas nie został odbudowany. Nabożeństwa odbywają się w miejscowej świetlicy, która okresowo służy za kaplicę filialną Kościoła parafialnego p.w. Chrystusa Króla w Dolicach.
Omawiana świątynia w Pomietowie wzniesiona została na planie prostokąta z kamieni polnych, ułożonych w nieregularne warstwy. Cegły użyto do opracowania otworów drzwiowych i okiennych. Okna o łukach odcinkowych, dwuuskokowe, lekko rozglifione do wewnątrz. W północnej części ściany zachodniej znajdują się pozostałości wtórnego (niegdyś renesansowego z ok. 1700 r.) portalu o łuku odcinkowym, flankowanego profilowanymi lizenami, zwieńczonymi sterczynami w formie obelisku (podobnie jak portal południowy w kościele w Lipce). W ścianie tej widoczne są ślady przemurowania lica. Od strony zachodniej przylegała do kościoła niska, szkieletowa, szalowana deskami dzwonnica z ok. 1697 r.
Wnętrze kościoła posiadało piękne renesansowe wyposażenie. Obrazuje to zachowana dokumentacja fotograficzna. Pierwszy widok obejmuje: rzeźbioną ambonę z bramką z 1601 r., ławki i obrazy funeralne. Na drugim zdjęciu widnieje ambona. Dokumentacja rysunkowa przedstawia belki stropowe i cztery renesansowe intarsje z motywami floralnymi i herbami.
Dzwon dla tego kościoła odlał Jost van Westen ze Stargardu na zlecenie braci von Bröcker (Procker) w 1566 r. Inskrypcje na dzwonach van Westena były niezwykle oszczędne i informowały głównie o roku odlania instrumentu i nazwisku mistrza. Stopniowo jednak widoczne były nowe tendencje w konstytuowaniu napisu. Pojawiały się nazwiska miejscowej elity (fundatorów?): szlachty, pastorów, członków rady kościelnej oraz sołtysów. M.in. na pomietowskim instrumencie widniało również imię dzwonu Hossanna. A oto pełny opis instrumentu:
hossanna . ick . hethe. iost van westen . anno .m ccccc . lxvi . dominus . procker . yochim . procker . gebroder . tho . pumptho .
Tłumaczenie: Nazywam się Hossanna. Odlał mnie mistrz Jost van Westen w roku 1566, na zlecenie Panów Procker [von Bröcker] Jochima Procker [von Bröcker] braci na Pomietowie.
Zachowany opis dzwonu wskazuje na piękny fryz, identyczny z tym, jaki posiadał (nie istniejący obecnie) dzwon w Dolicach, pochodzący z 1568 r.
Instrument ten w okresie 1941-1943 r. został przewieziony do Hamburga. Po 1945 r. przekazano go do Landeskirchenamt w Hanowerze.
W roku 2024 pojawiła się szansa na odbudowę naszej świątyni. Od dnia ogłoszenia tejże informacji przez proboszcza parafii, mieszkańcy wsi bez wahania zaczęli własnymi siłami oczyszcza teren wraz z ruinami w środku. Liczymy na wsparcie naszej zrzutki.
Za każdą złotówkę będziemy Państwu wdzięczni.
Zachęcamy również do odwiedzenia na Facebooku strony "Odbudowa kościoła Pomietów" i bycia na bieżącą z postępami w pracach.
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!