id: dz3eny

Młodzieżowy projekt „Od szkutnika do sternika!”

Młodzieżowy projekt „Od szkutnika do sternika!”

Nasi użytkownicy założyli 1 149 473 zrzutki i zebrali 1 195 892 357 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Młodzieżowy projekt „Od szkutnika do sternika!”


„Ach ta dzisiejsza młodzież...” Ile razy przeszło Ci to przez myśl widząc czym zajmują się dzisiaj nastolatkowie? Laptopy, telefony, gry komputerowe, social media – często się mówi, że to stało się treścią życia współczesnej młodzieży, na szczęście nie wszystkich to dotyczy 😉


Bajdewind, prawy hals, cunningham, zwrot przez sztag i rufę, regaty – tym żyje młodzież należąca do Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Pirat Bolesławiec, która na co dzień trenuje i ściga się w klasach Optimist i Laser 4.7/Laser Radial. Brzmi ciekawie?


Chociaż sportowe życie regatowe wypełnia większość czasu naszym dzieciom i młodzieży, to jednak marzą one o innym żeglarstwie na pokładzie żaglowca. Nie mając możliwości żeglowania na największych polskich żaglowcach, głownie ze względu na niespełnianie kryterium wieku, postanowiliśmy pomóc realizować ich marzenia.


Tak oto powstał plan stworzenia własnego wymarzonego żaglowca, na którym dzieci i młodzież będą mogły podbijać świat żeglarski, uczyć się pracy w zespole, a także trudnych umiejętności przywódczych i odpowiedzialności za załogę. Wzorując się na pięknym i znanym polskim flagowy żaglowcu Polskiego Związku Żeglarskiego – Kapitanie Głowackim, postanowiliśmy zacząć nasz projekt „Od szkutnika do sternika”.


Jaki jest nasz plan?

1.      Zakup kadłuba do remontu. - zrealizowany ✅

2.      Pozbycie się starego, zardzewiałego okucia z kadłuba. - zrealizowany ✅

3.      Zeszlifowanie warstw farby i wyrównanie powierzchni kadłuba. - zrealizowany ✅

4.      Naprawa drobnych ubytków i uszkodzeń. - zrealizowany ✅

5.      Pomalowanie kadłuba

  • na zewnątrz -zrealizowany ✅
  • w środku. - w trakcie 😊

6.      Zabezpieczenie kadłuba przed porastaniem. - zrealizowany ✅

7.      Wyszlifowanie i polakierowanie masztów i innych drzewców (bomy, gafle, bukszpryt). - w trakcie 😊

8.      Wykonanie gretingów (podłoga na jachcie) i ławek. - w trakcie 😊

9.      Remont steru. - zrealizowany ✅

10.  Wymiana okuć przy drzewcach.

11.  Wykonanie żagli na zamówienie. - w trakcie 😊

12.  Zamontowanie okuć kadłuba.

13.  Montaż osprzętu i pantografu.

14.  Montaż olinowania stałego wraz z masztami i pozostałymi drzewcami.

15.  Montaż olinowania ruchomego.

16.  Chrzest żaglowca i wodowanie.


Co robimy aby ten plan się powiódł?

Mając na uwadze ograniczony budżet, udało nam się kupić kadłub jachtu tylu S-Zeta do remontu, który rozpoczęliśmy już w zeszłym roku po sezonie regatowym. Młodzi żeglarze cały ciężar prac szkutniczych przejęli na siebie, spędzając weekendy przy kadłubie i wykonując kolejne etapy żmudnej pracy. Opanowali perfekcyjnie posługiwanie się narzędziami takimi jak szlifierki oscylacyjne i kątowe, wiertarki, młotki, śrubokręty czy klucze. Zakończyli już walkę ze starymi okuciami i grubą warstwą farby. Rozpoczęliśmy szykowanie kadłuba do malowania. W pierwszej kolejności kładziemy ręcznie podkład, a następnie będziemy pokrywać kadłub farbą wykorzystując pistolet do malowania. Udało nam się także zamówić żagle, drewniane i niektóre metalowe elementy kadłuba.

Członkowie i Przyjaciele Klubu wpierają projekt remontu małego żaglowca poprzez dostarczanie nam podstawowych narzędzi i uzupełnianie tego, co się szybko niszczy, czyli np. papierów ściernych czy tarczy szlifierskich, których eksploatacja na tym etapie prac jest ogromna. Za to nasz nieoceniony lokalny sponsor zaoferował nam wsparcie w zakresie dostarczenia farb i lakierów, którymi pokrywamy już kadłub.


Co Ty możesz zrobić żeby wesprzeć młodzież w realizacji ich marzenia?

Pomimo wkładu własnego w postaci pracy zawodników i kadry szkoleniowej Klubu oraz wsparcia sponsora, nie jesteśmy w stanie wykonać pewnych etapów samodzielnie czy też zakupić potrzebne nam elementy stałe okucia i olinowanie oraz żagle. Żagle muszą zostać wykonane na zamówienie, podobnie jak wiosła, a to powoduje że ich cena jest wyższa niż w przypadku standardowych zamówień.

Dlatego też zwracamy się z ogromną prośbą o wsparcie naszej zbiórki. Każda złotówka przybliża nas do upragnionego celu, który na ten moment wciąż jest dość odległy mimo ograniczenia kosztów remontu wyłącznie do zakupy materiałów i wyposażenia żaglowego.


Jak chcemy Wam podziękować?

Po zakończeniu remontu naszego jachtu zaprosimy wszystkich darczyńców na pokład po uroczystym chrzcie i wodowaniu naszego małego żaglowca.

Jeżeli chcesz zostać matką chrzestną żaglowca, to może to właśnie jest idealna okazja by spełnić to pragnienie? Chcielibyśmy, aby matką chrzestną została osoba, która najbardziej przysłuży się przy remoncie naszego żaglowca, także kto wie, być może Twoje wsparcie finansowe naszego projektu sprawi, że będziesz to TY?


Gdzie można śledzić postęp prac?

Regularnie będziemy informować Was o naszym postępie prac przez nasze profile w mediach społecznościowych. Nie marnując czasu pierwsze, najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne etapy już rozpoczęliśmy, licząc, że uda nam się nazbierać brakującą nam sumę! Zobaczcie sami jak nam idzie 😊

Nasze konto na Facebook’u: https://www.facebook.com/ukz.pirat.boleslawiec

Nasze konto na Instagramie: https://www.instagram.com/ukzpirat/


Dziękujemy za przeczytanie o naszym projekcie i za każde wsparcie! Twoje 3 zł to dla nas metr liny, która posłuży nam do stawiania żagli 😊

Do zobaczenia na wodzie!

Ahoj!


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 61

MI
Mar_Tunia i Mały
100 zł
MA
Marzena
100 zł
EK
EKo
400 zł
 
Dane ukryte
100 zł
KS
Kinga
100 zł
AG
Agnieszka
100 zł
TI
Teresa i Andrzej Borkaccy
620 zł
AK
Adam Kędzierski
300 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 4

 
2500 znaków