6 933 zł 
z 250 000 zł
2%
59 dni do końca
23 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Nasze Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem i Zespołem Aspergera „Bliżej Autyzmu” działa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym we Wschowie (15 tys mieszkańców) od ponad sześciu lat. Przez ten okres zrealizowaliśmy dziesiątki projektów na kilkaset tysięcy złotych, charytatywnie pomogliśmy dwunastu potrzebującym z powiatu wschowskiego na kwotę ponad 200 tysięcy złotych. Jako jedyni w Powiecie prowadzimy Bezpłatną Wypożyczalnię Sprzętu Rehabilitacyjnego. Opiekujemy się trzema wielogabarytowymi sercami na plastikowe nakrętki, ze sprzedaży których cały dochód przekazujemy na wcześniej wskazany cel charytatywny. Szkolimy pedagogów i terapeutów, wspieramy i prowadzimy konsultacje dla rodziców dzieci w spektrum autyzmu.

W tym roku mamy cel – zebrać 250 tys. zł na zakup Innowalka. Pragniemy wspomóc rehabilitację dzieci i młodzieży z powiatu wschowskiego, na co dzień postrzegających świat z poziomu wózka inwalidzkiego lub łóżka.

 

Naszym marzeniem jest zakup wyjątkowego zmechanizowanego urządzenia produkcji norweskiej, jakim jest Innowalk. W Polsce korzysta z niego tylko 8 ośrodków. Nie wymaga umiejętności samodzielnego stania oraz chodzenia. Sprzęt ten pozwala pacjentowi utrzymać pozycję pionową, daje możliwość powtarzającego się prawidłowego ruchu kroczenia, właściwe ustawienie i pełne obciążenie nóg, utrzymuje ruchomość stawów, stymuluje naprzemienność i uaktywnia wszystkie mięśnie niezbędne do chodzenia. Ten równomierny, naprzemienny ruch kroczenia, w skorygowanym ustawieniu ciała pacjenta, wykonywany w określonym czasie, stymuluje ośrodki korowe w mózgu kodując prawidłowy wzorzec chodu. Trening w Innowalk-u jest bezpiecznym i doskonałym uzupełnieniem kinezyterapii, a oprócz intensywnej stymulacji ruchu wpływa również na cały układ wegetatywny, m.in. na prawidłowe oddychanie, krążenie krwi, jak i procesy trawienne.

 

Innowalk bardzo poprawiłby formę oraz jakość życia nie tylko naszych podopiecznych. Chcemy też, by był on dostępny dla potrzebujących dzieci i młodzieży z całego powiatu wschowskiego. Takich osób jest dużo. Czekają w domach, w wózkach, w łóżkach. Czekają, bo kwota urządzenia lub jego wypożyczenia jest nieosiągalna dla indywidualnego odbiorcy. Przed nimi długa walka. Nie można za nich wykonywać ćwiczeń, ale można im pomóc w walce o swoją zdrowszą i lepszą codzienność, o życie z poziomu pełnosprawnych rówieśników. Mają tylko po kilka, kilkanaście lat. I chcą w miarę normalnie żyć.

 

Przedstawiamy dwóch wspaniałych chłopców, którzy powinni zmotywować każdego z nas do zbiórki na pionizator - Innowalk. Ponad miesiąc, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym (przy tym Ośrodku mamy swoją siedzibę), korzystali z wypożyczonego Innowalk-a i każdego dnia na ich twarzach gościł szeroki uśmiech.

 

Wojtek Buśko jest uczniem Szkoły Podstawowej nr 4 przy SOSW we Wschowie. To jedno z dzieci, którym w ostatnich latach pomogło nasze Stowarzyszenie „Bliżej Autyzmu” we Wschowie. Wojtek urodził się zdrowy i fantastycznie się rozwijał. Niestety, w wieku dwóch lat (w 2009 r.) zdarzył się tragiczny wypadek. Chłopiec wpadł do przydomowego stawu. Kiedy na miejsce przybyły służby ratunkowe, doktor stwierdził zgon. Jednak ratownicy medyczni się nie poddali i nie zaprzestali resuscytacji krążeniowo-oddechowej i pod kierownictwem dr. Przemysława Janusza, który prywatnym samochodem przyjechał na miejsce wypadku - przywrócili Wojtka do życia. Następnie przez wiele tygodni walczono o niego we wrocławskim szpitalu. Wojtek żyje, jednak w wyniku wypadku nie mówi i nie chodzi. Na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim i korzysta ze specjalnego komunikatora, sterowanego wzrokiem. Jednak mimo tych barier jest bardzo pogodnym chłopakiem. Wszystkich wokoło zaraża swoim szczerym uśmiechem.

 

Z kolei Kuba Przybylski jest wcześniakiem. Wraz z Kacprem, swoim bratem bliźniakiem, przyszli na świat w 29. tygodniu ciąży. Kacperek urodził się pierwszy i był silniejszym z chłopców. Ważył kilogram. Natomiast Kubuś pojawił się dwie minuty później i ważył zaledwie 800 gramów. Po długim pobycie w szpitalu i wielu trudnościach tak charakterystycznych dla wcześniaków, w „stanie ogólnym dobrym”, wypisano chłopców do domu. Nikt nie powiedział rodzicom, że Kuba będzie niepełnosprawny. Kiedy mama zauważyła różnicę w rozwoju chłopców, rozpoczęła cykl wizyt u lekarzy specjalistów, aż wreszcie zdiagnozowano u Kuby mózgowe porażenie dziecięce. Kuba nie mówi, wymaga stałej i wszechstronnej pomocy. Jest wychowankiem Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego, działającego w SOSW we Wschowie. Mimo swoich ograniczeń chłopiec chętnie pracuje na zajęciach i uwielbia towarzystwo kolegów.

 

Co łączy obu tych chłopców oprócz troskliwych, kochających dorosłych w swoim otoczeniu? Obaj oglądają świat z perspektywy wózków inwalidzkich. To nic fajnego, gdy wszyscy wokół nich stoją na własnych nogach i trzeba zadzierać głowę, by ich zobaczyć. Zmiana perspektywy, pionizacja to w przypadku takich dzieci milowy krok naprzód. I nie chodzi tu wyłącznie o kontekst zdrowotny w sensie rehabilitacji fizycznej.

 

Z głębi serca prosimy - pomóżcie nam uszczęśliwić kilkudziesięciu młodych ludzi. Pomóżcie spełnić ich najskrytsze marzenie - choć na chwilę stanąć na własnych nogach. Odwdzięczą się uśmiechem i szybciej bijącym serduszkiem.


O działaniach stowarzyszenia dowiecie się więcej na: https://www.facebook.com/blizej.autyzmu

 

DZIĘKUJEMY !!!

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Wpłaty 23

PN
Przedszkole nr 5 im. "Słoneczne Przedszkole" we Wschowie wraz z Przedszkolem "Kraina Tęczy"
4 426 zł
PN
Przedszkole nr 3 im. Wesoła Trójeczka we Wschowie
1 933,90 zł
JH
Jadwiga Heintze
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
ML
Magda
50 zł
R.
R.K.
50 zł
AJ
Alicja J
40 zł
MC
Marta
30 zł
 
Dane ukryte
20 zł
NO
Nowak
20 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

865 379 zrzutek

i zebrali

766 126 257 zł

A ty na co dziś zbierasz?