id: eb8wg7

KIK dla Ukrainy

KIK dla Ukrainy

Nasi użytkownicy założyli 939 136 zrzutek i zebrali 931 498 169 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • 🇺🇦 Dziś PIERWSZY DZIEŃ ZAJĘĆ w SzkoUA – Warszawskiej Szkole Ukraińskiej 🏫


  j723fe481ea5aace.png


  2️⃣7️⃣0️⃣ uczennic i uczniów w 1️⃣1️⃣ klasach spośród niemal 4️⃣0️⃣0️⃣ zgłoszeń; 3️⃣3️⃣ ukraińskich pracowników – wśród nich nauczyciele, pracownicy administracyjni, świetliczanki, szatniarki, pielęgniarka, psycholożka, pedagożka, dyrekcja szkoły. 

  Dziś pierwszy dzień zajęć lekcyjnych, odbyły się lekcje: ukraińskiego, matematyki, pierwsze lekcje języka polskiego, informatyka, język angielski, literatura ukraińska, historia i kultura polski, przyroda (biologia), podstawy zdrowia, historia świata, chemia, algebra, historia Ukrainy, geometria, geografia oraz literatura zagraniczna.   SzkoUA powstała w 2️⃣4️⃣ dni. 

   

  Nad uruchomieniem tej niezwykle potrzebnej inicjatywy intensywnie pracował początkowo dziewięcioosobowy, a następnie czternastoosobowy polsko-ukraiński zespół organizacyjny. W ostatnim tygodniu przygotowanie budynku do przyjęcia uczniów wsparło kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy codziennie od 9 rano do późnego wieczora sprzątali, malowali ściany, myli podłogi i okna, przenosili meble, przywozili potrzebne materiały szkolne, dekorowali, konfigurowali sprzęt IT, opracowywali plany lekcji, rekrutowali, załatwiali konieczne formalności, rozwiązywali sprawy, które wydawały się nierozwiązywalne.   Dzięki ich wspólnej pracy dziś o godzinie 8️⃣:0️⃣0️⃣ powitaliśmy ukraińskich uczniów, którzy będą mogli dokończyć rok szkolny na zasadach zgodnych z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy, ucząc się w swoim ojczystym języku.

  SzkoUA to wspólna inicjatywa Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie oraz Fundacji Nasz Wybór, prowadzącej Ukraiński Dom. SzkoUA wspierają Zjednoczona Gmina Dawidów, Orientyr HUB, Polska Fundacja Szkolna, Stowarzyszenie Przymierze Rodzin oraz wielu darczyńców prywatnych.  Dziękujemy!  🇺🇦 Jeśli możecie nam pomóc finansowo w organizacji tych działań, zostawiamy Wam dane do przelewu i adres zrzutki:

  ➡️ 69 1560 0013 2000 1706 4454 5706

  Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe - Ukraina

  ➡️ https://zrzutka.pl/eb8wg7

  ➡️ https://donate.kik.waw.pl/

  ➡️ https://bit.ly/1procentDlaKIK  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Dlaczego warto pomóc w naszych działaniach? Ponieważ zajmujemy się obszarami i wyzwaniami, które nie są jeszcze w pełni zaopiekowane.


Zobaczcie, co udało nam się zrobić dla Ukrainy od początku rosyjskiej agresji:


 • SzkoUA. Powstała w ciągu 24 dni na wzór ukraińskiego systemu oświaty. Ponad 300 uczennic i uczniów uzyskało możliwość zakończenia roku szkolnego. SzkoUA planowo będzie kontynuować swoją działalność w przyszłym roku szkolnego 2022/23.
 • Wakacje. Organizujemy 7 wyjazdów wakacyjnych. Będą to m.in. 2 wyjazdy nad morze, 3 w góry oraz 2 kajakowe. W sumie weźmie w nich udział niemal 350 dzieci z Ukrainy.
 • Lato w mieście. Rozpocznie się 1 lipca 2022 roku i potrwa 8 tygodni, a udział w nich weźmie 960 dzieci.
 • Popołudniki. Organizujemy zajęcia świetlicowe dla ukraińskich dzieci w wieku 6-14 lat, odbywające się w 4 szkołach w Warszawie. Do tej pory z popołudników skorzystało ponad 300 osób - dzieci, ich mam i babć.
 • Ewakuacja, Przeprowadziliśmy lub wspieraliśmy ewakuację ponad 750 osób z Ukrainy. W tym 240 dzieci i opiekunów z ukraińskich ośrodków dla dzieci z niepełnosprawnościami (transport, znalezienie miejsc docelowych, pomoc w utrzymaniu); 191 matek i dzieci z różnych ośrodków ukraińskich. Wsparliśmy zespół polskiego rządu ds. ewakuacji osób z niepełnosprawnościami w ewakuacji kolejnych 176 dzieci z niepełnosprawnościami i opiekunów ze Wschodniej Ukrainy (koordynacja kontaktu z rządowym zespołem, pomoc w załatwieniu formalności, znalezienie docelowych ośrodków w Polsce i za granicą, koordynacja przejazdów i asysta).
 • Pomoc humanitarna. Wysłaliśmy do Ukrainy transport prawie 12 ton pomocy humanitarnej, w tym: 4 ton sprzętu medycznego dla pierwszego mobilnego batalionu medycznego (First Volunteer Mobile Hospital) oraz ponad 4,5 tony żywności i środków higienicznych. Prowadziliśmy w Warszawie 4 punkty zbiórki środków pomocy humanitarnej
 • Mieszkania dla uchodźców. Stworzyliśmy bazę z ok. 170 mieszkaniami lub pokojami członków i członkiń KIK udostępnianych na bieżąco uchodźcom przyjeżdżającym do Warszawy. Powstał informator dla gości, opracowywany jest zestaw dobrych praktyk dla gospodarzy, uruchomiliśmy też grupę interwencyjną ds. rozwiązywania konfliktów między gośćmi i gospodarzami.
 • Hostel interwencyjny dla nieukraińskich uchodźców z Ukrainy w Polsce. Znalazło już w nim schronienie ok. 700 uchodzących z Ukrainy obywateli 39 krajów, między innymi Konga, Turkmenistanu, Algierii, Sudanu, Maroka, Indii i Kamerunu.
 • Modlitwa. Organizujemy msze i modlitwy w obrządku grekokatolickim dla uchodźców w Warszawie. Przygotowaliśmy plakaty i ulotki informujące o nabożeństwach. Objęliśmy patronatem modlitwę Kongresu Katolików i katoliczek w Kościele Środowisk Twórczych. Zorganizowaliśmy niedzielę palmową w hali EXPO w Nadzarzynie.


O naszych działaniach pisali m.in.:Nasze działania wspiera ponad 700 wolontariuszy.


Opis zrzutki


Celem tej zbiórki jest odpowiedź na najpilniejsze potrzeby walczącej z rosyjską inwazją Ukrainy i uchodźców z jej terenu. Jesteśmy organizacją, która od lat prowadzi działania pomocowe w Ukrainie. Dzięki naszemu doświadczeniu znamy od środka tamtejsze struktury pomocowe i mamy wiedzę, jak odpowiadać na potrzeby. Wiemy też, jak działać skutecznie i kierować pieniądze tam, gdzie przydadzą się najbardziej.


Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie jest jednym z najstarszych stowarzyszeń w Polsce powstałym w 1956 r. Tworzymy wspólnotę osób zaangażowanych w służbę na rzecz dobra wspólnego. 


Historia poprzednich działań KIK-u, które prowadziliśmy od 2014 roku na rzecz Ukrainy:


Majdan – protesty prodemokratyczne

 • Przekazaliśmy szpital polowy na 40 łóżek
 • Zakupiliśmy specjalistyczny sprzęt medyczny dla Lekarzy Majdanu
 • Objęliśmy pomocą ciężko rannych, którzy dzięki współpracy z samorządami lokalnymi i prezydentami miast (przede wszystkim Wrocławia i Poznania) trafili do polskich szpitali
 • Zorganizowaliśmy zbiórkę i zakup partii kamizelek kuloodpornych i hełmów z kevlaru


Pomoc medyczna i charytatywna


 • Dostarczyliśmy prawie 1.000 dawek szczepionek przeciwtężcowych do szpitala polowego w Winnicy
 • Zorganizowaliśmy zbiórkę i transport potrzebnych rzeczy do domów dziecka pod Żytomierzem, Berdyczowem
 • Wsparliśmy szkoły z internatem w Łopatyniu k. Lwowa
 • Przeprowadziliśmy szkolenia dla wolontariuszy wspierających osoby starsze w ośrodkach Caritas w Żytomierzu
 • Zorganizowaliśmy wizyty studyjne dla ukraińskich lekarzy w Polsce, w celu wsparcia ich rozwoju zawodowego


Kolonie terapeutyczne, w których wzięło udział kilkaset dzieci i młodzieży, ofiar działań wojennych i poprzedniego konfliktu zbrojnego w Ukrainie.


Projekty pedagogiczne, skierowane do osób uciekających przed poprzednimi działaniami militarnymi, wspierające rozwiązywanie problemów społecznych i socjalnych.


Projekty kulturalne i społeczne, w tym “Po sąsiedzku”, spotkania – dialogi polsko-ukraińskie „Ku pojednaniu”, międzynarodowy projekt artystyczny dla młodzieży “Kuźnia” w Krzyżowej.


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 849

KA
100 zł
AT
Andrzej Tyc
PR
Paweł Rybkowski
120 zł
 
Dane ukryte
1 000 zł
 
Dane ukryte
500 zł
Ignacy Swiecicki
ukryta
MZ
Mariusz Zięba
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
UK
Urszula Kasprzycka
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze 17

 
2500 znaków
 • EG
  Elena Grassi

  Thank you so much for helping. God bless you!

  300 zł
 • RF
  Ryan Family

  Thank you for all of your efforts to support those suffering from this horrible war.

  ukryta
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Please direct this donation to the wonderful initiative that helps "foreign" refugees from Ukraine of African, Asian or other origins, the "intervention hostel" in Warsaw that the March 21 article in The Guardian wrote about.

  1 000 zł
 • TA
  Tatjana Alvadj

  Thank you for your work. Please, use this contribution for non/Ukrainian refugees in the hostel you run.
  Tatjana and Gail from Edmonton, Canada

  300 zł
 • SQ
  Stella Quinlivan

  Thank you for what you do and good luck with the ongoing work.

  ukryta