id: edfkna

Realizacja spektaklu "Ósmy. Trzeci"

Realizacja spektaklu "Ósmy. Trzeci"

Nasi użytkownicy założyli 1 179 524 zrzutki i zebrali 1 233 611 914 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Tekst „Ósmy. Trzeci” czytany był podczas festiwalu teatru dokumentalnego “Sopot Non Fiction 2020”.

Rok później znalazł się w półfinale „Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2021”.


 

Kilka słów o projekcie:


Akcja sztuki nawiązuje do głośnej sprawy seksualnego wykorzystywania osób nieletnich w Trójmieście, jaka ujrzała światło dzienne po samobójczej śmieci czternastoletniej Anaid, w Dzień Kobiet 2015 r.

Następstwem tego wydarzenia był apel w mediach społecznościowych mamy skrzywdzonej dziewczyny. Poprosiła w nim ona o kontakt kobiety, które tak jak Anaid, mogły być skrzywdzone przez mężczyznę, z którym dzień przed śmiercią widziała się jej córka.


Na apel opowiedziało dziesiątki kobiet.


Ta historia mówi o ciężkiej drodze, jaką musiały przejść kobiety, które postanowiły jawnie oskarżyć TYCH, którzy do momentu tego tragicznego wydarzenia czuli się nietykalni.


Odwaga kilkudziesięciu kobiet dała początek ważnym zmianom w Trójmieście.

n95d1e984afd2344.png


Dlaczego chcemy zrobić ten spektakl?


Nie jest to historia łatwa ani przyjemna, ale trzeba o niej mówić.


Jesteśmy zdania, że wciąż żyjemy w kraju, w którym to silniejszy ma rację. Osoby małoletnie, nieletnie (i nie tylko), które zostały wykorzystane seksualnie, bardzo często decydują się nie mówić o tym, czego doświadczyły w nadziei, że ten koszmar, który został im siłą zaimplementowany, kiedyś sam minie.


Trauma jednak nie daje spokoju, tylko destabilizuje całe późniejsze, dorosłe życie i trwa. Dlatego tym przedstawieniem chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której będziemy mogli oraz mogły spotkać się ze sobą i porozmawiać.

n6bb0eb3b151617b.png

Na co potrzebne są nam środki?

Obecnie mamy gotowy scenariusz, pełną obsadę, oraz koncepcję przedstawienia.


Potrzebujemy Waszego wsparcia, by zebrać 30 000 zł na:

- scenografię

- kostiumy

- honoraria wykonawców

- honoraria realizatorów

- skomponowanie i wykonanie muzyki

- wykonanie wizualizacji


ob69b54eae33d750.png

 

Podziękowanie za wsparcie:

Osoby, które wpłacą:


- 50 zł i więcej — otrzymają plakat do spektaklu w rozmiarze A2 (odbiór osobisty w siedzibie TGG).


- 100 zł i więcej — otrzymają plakat do spektaklu w rozmiarze B1 (odbiór osobisty w siedzibie TGG).


- 250 zł i więcej — otrzymają plakat do spektaklu w rozmiarze B1 z podpisami twórców przedstawienia (odbiór osobisty w siedzibie TGG) oraz voucher na wybrany spektakl Teatru Gdynia Główna.


- 500 zł i więcej — zostaną uwiecznione na tablicy pamiątkowej w Teatrze, stworzonej z okazji premiery spektaklu oraz otrzymają voucher na wszystkie spektakle Teatru Gdynia Główna do czerwca 2023 r.


- 1000 zł i więcej — zostaną zaproszone na zamknięty pokaz przedpremierowy oraz otrzymają voucher na wszystkie spektakle Teatru Gdynia Główna do czerwca 2023 r.

ze3736aa976ef5c9.png

Gdzie wystawiony będzie spektakl?


Przedstawienie będzie tworzone i wystawione w nietypowej przestrzeni Teatru Gdynia Główna, znajdującego się w sercu Gdyni, w surowych podziemiach dworca PKP. Teatr Gdynia Główna podczas dziewięciu lat swojej działalności podejmuje próby zwrócenia uwagi na zagadnienia szczególnie istotne. Niekonwencjonalna przestrzeń Teatru stanie się miejscem, w którym “Ósmy. Trzeci” nabierze dodatkowego znaczenia. Amfiladowe ułożenie foyer, sali teatralnej i innych pomieszczeń idealnie nadaje się do zaaranżowania na salę wystawową podczas wernisażu instalacji performatywnej, podczas którego odbywa się akcja sztuki. Wyposażenie techniczne Teatru pozwoli także na swobodne, ale profesjonalne użycie multimediów, dzięki którym wielowymiarowy tekst Kuby Zubrzyckiego będzie mógł wybrzmieć w pełni, bez artystycznych kompromisów.

 


Słowa od twórcy:


“Jest to tekst interwencyjny wywodzący się z nurtu teatru społecznie zaangażowanego, ale w obecnej sytuacji nie wierzę, abyśmy uzyskali jakąkolwiek subwencję lub dotację ministerialną umożliwiająca nam stworzenie tego przedstawienia. Dlatego właśnie zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o wsparcie naszego projektu”.


 

Tekst/reżyseria: Kuba Zubrzycki

 

Występują: Magdalena Bednarek, Edyta Janusz-Ehrlich, Małgorzata Polakowska, Piotr Srebrowski.

 

PREMIERA marzec/kwiecień 2023Więcej o twórcy:

Kuba Zubrzycki (ur. 1981 r.) - absolwent wydziału reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Autor scenariuszy, reżyser filmowy.

Reżyserował w Teatrze Powszechnym w Łodzi, Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Prowadził zajęcia teatralno-filmowe dla młodzieży w ośrodku leczenia uzależnień „Monar-Matarnia”. Jego tekst „Ósmy. Trzeci” opowiadający o procederze wykorzystywania seksualnego osób nieletnich znalazł się w półfinale „Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2021”, a tekst o problemach polskiej psychiatrii na oddziałach młodzieżowych pt. „Srebro” (ZERO) został opublikowany w miesięczniku Dialog 5/2021. Otrzymał stypendium miasta Gdańska, Sopotu, oraz Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury. Był słuchacze Szkoły Teatru Iwana Wyrypajewa. Uczestniczył drugiej edycji kursu: Teatr- sztuka społeczna; dla osób chcących pracować z grupami zagrożonymi wykluczeniem. Od 2022 r. doktorant w Szkole Doktorskiej PWSFTViT w Łodzi. Prowadzący zajęcia filmowo-teatralne w Zakładzie Poprawczym w Gdańsku.


Więcej o teatrze:

Powstały w 2013 roku, z inicjatywy Ewy Ignaczak i Idy Bocian Teatr Gdynia Główna to interdyscyplinarny przystanek twórczy, który skupia się głównie na kreacji nowych dzieł teatralnych, a także na edukacji kulturalnej i artystycznej oraz na działaniach społeczno-kulturalnych. Od 2014 roku do dziś wystawionych w nim zostało 59 premier. W sumie Teatr Gdynia Główna zrealizował do tej pory ponad 1 500 wydarzeń o charakterze kulturalnym, a ogólna ilość odbiorców tych działań to ponad 120 000 osób.

Busolą, wyznaczającą bieguny poszukiwań repertuarowych Teatru Gdynia Główna są zarówno komentarze, jak i riposty, udzielane współczesności, próby zwrócenia uwagi widowni na zagadnienia szczególnie istotne. Wybór ten zawsze jest nakierowany na gorącą materię życia. Nie brakuje u nas wielkiej klasyki: Szekspira, Gombrowicza, Kafki, Witkacego, Czechowa, Wyspiańskiego, Lema. Równowagę zachowujemy jednak w aktualnościach: Sikorska-Miszczuk, Kapuściński, Ravenhill, Szwarc, Sadowski, Lindgren. Ten wspaniały dorobek wielkich twórców, dostarcza teatrowi mocnego budulca dla reżyserów i aktorów. Nasi widzowie to tacy, którzy mieli już dość teatralnego blichtru. Kameralna scena sprzyja bliskiemu, niemal intymnemu kontaktowi, w efekcie emocjonalnemu i intelektualnemu porozumieniu między aktorami i widzami. Mówi się o nas „teatr alternatywny”. Faktycznie, nie jesteśmy instytucją, ale to, co nas od niej na pewno różni, to to, że nic nie musimy – za to bardzo chcemy i nie popadamy w rutynę. Nasz teatr jest współczesny w sposobie komunikowania się z publicznością, poszukujący nowych form kontaktu. Poprzez projekty takie jak: „Gdynia ReAktywacja”, „Teatr Zajechał”, „Ballady osiedlowe, „2021: Odyseja Lemowska”, „ Odyseja Schulzowska 2022” i dziewięć edycji ogólnopolskiego Festiwalu „Pociąg do Miasta” docieramy z kulturą do oddalonych od centrum dzielnic miasta, poznajemy lokalną tożsamość, zawiązujemy ścisłą relację z mieszkańcami i budujemy wspólnotę wokół wspólnej sprawy. Za swoją działalność Teatr Gdynia Główna był nominowany do Sztormów Roku za rok 2014, a jego założycielki do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2014. W 2016 roku zostały nagrodzone Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni „Galionem Gdyńskim” w kategorii „animacja kultury”, zaś w 2017 roku otrzymaliśmy nagrodę „Srebrnego Śledzia” za projekt Gdynia ReAktywacja (najlepsza inicjatywa pozarządowa roku).

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 42

WN
Weronika Nawieśniak
20 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
5 zł
RR
Radosław Rak
50 zł
MM
MiMi
100 zł
TK
Tomasz Krzak
100 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
40 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków