id: eesuzb

Budowa kościoła pw. Błogosławionej Marianny Biernackiej w Grodnie (Białoruś)

Budowa kościoła pw. Błogosławionej Marianny Biernackiej w Grodnie (Białoruś)

Nasi użytkownicy założyli 1 225 984 zrzutki i zebrali 1 347 640 513 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

W ostatnich latach miasto Grodno na Białorusi bardzo prężnie się rozwija. Powstają nowe dzielnice, zamieszkałe przez wielką liczbę osób, w tym także katolików, którzy potrzebują kościoła, by zaspokajać swe duchowe pragnienia i potrzeby, a także w duchu wiary wychowywać kolejne pokolenia wiernych – oddanych chrześcijan i dobrych obywateli.


W związku z tym jest też wielka potrzeba budowy nowych świątyń katolickich. Ksiądz Biskup Grodzieński Aleksander Kaszkiewicz, kierując się dobrem duchowym wiernych i rozwojem Kościoła Chrystusowego w diecezji grodzieńskiej, pod koniec 2019 roku, powołał do istnienia nową parafię pw. Błogosławionej Marianny Biernackiej w Grodnie. W skład nowej parafii weszły dwie stosunkowo nowe dzielnice znajdujące się na obrzeżach miasta: Łosośno i Baranowicze, a także wieś Tarusicze


Za patronkę parafii jako wotum wdzięczności za heroiczną postawę – oddanie życia za synową spodziewającą się dziecka – została obrana błogosławiona Marianna Biernacka. Należy podkreślić, że parafia została erygowana w przededniu 20 rocznicy jej beatyfikacji, która miała miejsce 13 czerwca 1999 roku w Warszawie. W tym historycznym dniu Jan Paweł II ogłosił Mariannę Biernacką błogosławioną w grupie męczenników II wojny światowej.


Obierając Mariannę za swoją patronkę, chcemy podziękować Panu Bogu za ten hojny plon, który już wydało i wciąż wydaje to maleńkie ziarenko, jakim jest ta prosta kobieta, matka, żona, babcia, teściowa, chrześcijanka, ale przede wszystkim człowiek. Jesteśmy przekonani, że wrzucone w ziemię wciąż owocuje. Błogosławiona nie tylko uratowała życie swojej synowej i wnuków, ale wciąż ratuje nas, nasze relacje, a w sposób szczególny relacje w naszych rodzinach.


Ta dzielna kobieta zawsze broniła zdrowych więzi małżeńskich oraz rodzinnych. Jest to bardzo ważne szczególnie dzisiaj, kiedy małżeństwo i rodzina przeżywają głęboki kryzys. Mając tak unikalną Patronkę, chcemy wzywać jej wstawiennictwa, aby relacje w naszych rodzinach: między osobami starszymi a młodszymi, synową a teściową, ojcem a synem – stawały się lepsze, piękniejsze, bardziej przyjazne i czułe. Pragniemy wzywać jej pomocy w tworzeniu zdrowych i trwałych relacji międzypokoleniowych.


Przykład naszej Błogosławionej sprawia, że widzimy w niej przede wszystkim patronkę teściowych, wdów, synowych, życia poczętego, bezdzietnych małżeństw, a także całych rodzin. Pragniemy więc, by świątynia parafialna pod jej wezwaniem stała się miejscem szczególnej modlitwy za wszystkie rodziny naszego miasta i kraju. Jest to bardzo ważne szczególnie dzisiaj, gdy obserwujemy brak szacunku dla życia ludzkiego, które dla wielu stało się polem walki o to, czy ktoś ma prawo się narodzić lub godnie umrzeć.


Poczytujemy za zaszczyt, że będzie to pierwsza świątynia w naszym kraju, a z pewnością i w całym świecie dedykowana błogosławionej Mariannie Biernackiej, która przelała swoją krew na naszej ziemi. Pragniemy, by kult polskiej Błogosławionej dalej się rozwijał na terenie diecezji grodzieńskiej oraz w całym kraju, aby o niej i o wielkości jej heroicznego czynu wiedziało jak najwięcej ludzi.


Projekt naszej świątyni został przygotowany przez znanego w Grodnie architekta Aleksandra Sztena, wieloletniego głównego architekta państwowego Biura Projektów ds. zarządzania architekturą i budową państwową Grodzieńskiego Komitetu Wykonawczego.


Budynek powinien być wygodny, racjonalny, łatwy do wzniesienia i ekonomiczny w budowie i eksploatacji. Nie wyklucza to jednak pewnej nowości i oryginalności w wykonaniu elewacji i wnętrz.


Dynamiczne barokowe krzywoliniowe formy w nowoczesnej interpretacji są głównym motywem dekoracyjnym, a architektoniczny wygląd elewacji dopełnią elementy z ozdób dawnych grodzieńskich kościołów.


Świątynia będzie jednonawowa. Będzie miała 28 metrów długości, 12 metrów szerokości i 14 metrów wysokości. Wysokość razem z wieżą wyniesie 29 metrów.


Ściany zewnętrzne zostaną wykonane z bloków gazobetonowych z późniejszym tynkiem i malowaniem, a dach świątyni sporządzony z konstrukcji metalowo-drewnianych pokryty blachą.  


Chcemy, by ta świątynia stała się centrum spotkań i formowania młodych rodzin, dzieci i młodzieży. Wierni bardzo potrzebują miejsca, gdzie będą mogli się spotykać z Panem Bogiem i z sobą nawzajem, znajdować kompetentną pomoc w rozwiązywaniu różnych problemów i wezwań, które powstają przed młodymi rodzinami we współczesnym świecie. Dlatego przy kościele jest przewidziane nowoczesne Centrum Duszpasterskie, które będzie się znajdowało pod samą świątynią (podpiwniczenie).


Planujemy utworzenie tam dużej sali ze sceną, która będzie służyła w codziennej pracy duszpasterskiej wspólnoty parafialnej. Są też przewidziane dwie salki do zajęć z rodzinami, dziećmi i młodzieżą oraz do pomocy socjalnej ludziom starszym. Chcemy, aby nasze centrum stało się miejscem realizacji duchowych i socjalnych potrzeb wiernych oraz wszystkich mieszkańców dzielnic należących do parafii.


W lipcu 2022 roku została wbita pierwsza łopata pod budowę naszej nowej świątyni. Ekipa budowlana bardzo prężnie zabrała się do pracy. Widzimy zdumiewające efekty ich dotychczasowych wysiłków i nasze serca rosną. Na usta cisną się słowa: „Boże, pobłogosław to dzieło!”. W minionym roku udało się nam założyć fundamenty świątyni, zrobić dolną część kościoła. W chwili obecnej służy nam jako czasowa kaplica na czas budowy. Dzięki temu możemy kontynuować rozpoczętą działalność duszpasterską, a wierni mogą uczestniczyć w sakramentalnym życiu Kościoła.


20 listopada 2022 roku, w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata odbyło się poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego, zostały wniesione relikwie bł. Marianny Biernackiej, patronki parafii, a także była sprawowana pierwsza Msza św. w murach budującego się kościoła. Eucharystii przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Obecny był również Ksiądz Biskup Grodzieński Aleksander Kaszkiewicz.


W 2023 roku wznieśliśmy mury naszej świątyni. W chwili obecnej montujemy dach naszej świątyni. Jest to bardzo kosztowna inwestycja, którą chcielibyśmy uwieńczyć w tym roku, by zachować ściany przed zniszczeniem.


Tak się stało, że początek tworzenia naszej wspólnoty parafialnej i rozpoczęcie budowy świątyni przypadł na bardzo trudny czas z wielu względów. Różnorodne wydarzenia nie sprzyjają budowie. 


Mamy świadomość tego, że parafia nie jest w stanie wybudować świątynię sama, dlatego jesteśmy zdani na poszukiwanie ludzi dobrej woli, którzy mogliby się włączyć w naszą budowę.


W związku z tym uprzejmie prosimy o pomoc finansową w budowie naszego kościoła. Ze swej strony zapewniamy o całkowitej przejrzystości, a w modlitwie nieustannie pamiętamy o wszystkich modlących się za nas i wspierających nas materialnie, gdyż bez pomocy duchowej i materialnej nie będziemy w stanie nic zrobić.

 

Z pozdrowieniami z miasta nad Niemnem i modlitwą w imieniu młodej parafii,


Ks. kan. Jerzy Martinowicz

Proboszcz parafii pw. Błogosławionej Marianny Biernackiej w Grodnie  

+375 29 78 40 572

[email protected]


Ofiarę na budowę naszej świątyni można też przekazać za pośrednictwem:

✅ Zespół Pomocy Kosciołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski

Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa

Santander Bank Polska S.A. Warszawa

wpłaty w PLN i SWIFT CODE:

WBKPPLPP PL89 1090 1014 0000 0000 0301 4449

w tytule przelewu podać: darowizna na budowę kościoła w Grodnie





Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 96

 
Mirosław R.
 
Yauheni Shmurai
 
Irena Sawicka
 
Dane ukryte
300 zł
 
Wiktor Ruszlewicz
1000 zł
 
Łukasz
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Agata Paprocka
100 zł
 
Brigitte Bieniek
 
Wiktor Kluziński
20 zł
Zobacz więcej

Komentarze 3

 
2500 znaków