id: ej4p7x

na uratowanie drzew z ul. Karłowicza w Bydgoszczy przed wycinką

na uratowanie drzew z ul. Karłowicza w Bydgoszczy przed wycinką

2 800 zł 
z 2 650 zł
105%
zakończona 02.10.2020r
38 
wspierających
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Aktualności4

 • Akcja zostaje przełożona co najmniej o tydzień. Dziś rano otrzymaliśmy wiadomość od firmy, która miała wykopać i przygotować drzewa do transportu:

  "W związku z aktualną sytuacją spowodowaną pandemią, zostaliśmy zmuszeni do zaprzestania prac związanych z wycinką drzew na działce Archiwum Państwowego. Co za tym idzie, musimy przełożyć wykopanie i zabezpieczenie drzew wskazanych podczas wizji. Oczywiście jak tylko sytuacja ulegnie zmianie, natychmiast podejmiemy wykonywanie prac i ustalimy nowy termin odbioru i transportu drzew. Przepraszam za zamieszanie, ale wobec powyższej sytuacji jesteśmy bezsilni."

  Czytaj więcej
 • Termin przesadzenia drzew został ostatecznie ustalony na 06.10.

  Czytaj więcej
 • W poniedziałek 28.09 odwiedziliśmy działkę i potwierdziliśmy ostatecznie, które drzewa będą przesadzane. Będzie to 9 drzew: dwie topole, dwie robinie akacjowe, dwa głogi, klon, jesion oraz lipa.

  Uzyskaliśmy też ostateczną wycenę: za wykopanie i przygotowanie tych drzew do transportu zapłacimy 2650 zł i do takiej kwoty podnieśliśmy cel naszej zbiórki. Drzewa będą przesadzane w środę 30.09 lub w czwartek 01.10 - wszystko zależy od postępu prac na działce i możliwości manewru maszynami. Ze środków stowarzyszenia pokryjemy koszty transportu - ok.1200 zł.

  h7dae7c5bd6320a1.jpeg

  Czytaj więcej
 • Wiemy, że drzewa będziemy przesadzać już w przyszłym tygodniu. Niebawem podamy dokładną datę całej akcji.

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Co wydarzyło się do tej pory?

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy przygotowuje się do budowy nowej siedziby przy ul. Karłowicza. Działkę gęsto porastają drzewa. Część z nich zostanie zachowana i będzie ozdobą nowej inwestycji. Część niestety będzie musiała zostać wycięta, ponieważ rośnie na terenie, gdzie stanie przyszły budynek.


Maj

Członkowie stowarzyszenia za zgodę archiwum w maju odwiedzili działkę. Ekspertka stowarzyszenia MODrzew, dr hab. Katarzyna Marcysiak dokonała oceny drzew, które nadają się do przesadzenia i dla których można poszukać nowego domu. Z większych drzew do przesadzenia zostało wytypowanych wstępnie 18 sztuk. Po pierwszej weryfikacji, ze względów technicznych zostało ich 16 (dwa okazały się za duże do przesadzenia).

xf4edca60bed340a.jpeg

Czerwiec

Zorganizowaliśmy akcję "Przygarnij drzewo". Jej celem było uratowanie drzew, które nie zostały ujęte w inwentaryzacji projektowej wykonanej jesienią 2019 roku. Często kilkuletnie drzewa nie są uwzględniane w takich inwentaryzacjach - są po prostu za małe. Część samosiejek wykopaliśmy i rozdaliśmy chętnym mieszkańcom. Akcję nadzorowali specjaliści od jeży i ptaków, które zamieszkiwały działkę i w tym czasie zajmowały się odchowaniem młodych. Nie mogliśmy zakłócić ich spokoju, dlatego na działkę wstęp mieli wyłącznie nasi wolontariusze. Mieszkańcy przygarniający drzewa musieli cierpliwie czekać na swoje drzewo. Udało się ocalić 137 drzewek.

e15516f4a5daee41.jpeg

Co robimy teraz?

Jesteśmy w kontakcie z osobami, które gotowe są przygarnąć drzewa o większych rozmiarach. Znaleźliśmy firmę, która wykopie i zabezpieczy bryłę korzeniową drzew. I drugą - która drzewa przewiezie. Dodatkowo cała operacja wymaga zgrania z prowadzoną równocześnie wycinką drzew na działce - inaczej do niektórych drzew nie było by dostępu. By przeprowadzić wszystkie działania potrzebujemy ok. 3 tysięcy złotych. Tysiąc złotych uzbieraliśmy ze składek członkowskich i darowizn. Brakuje nam 2 tysięcy.


Dlaczego to takie ważne?

Zdajemy sobie sprawę, że przesadzanie dużych drzew to operacja bardzo skomplikowana i ryzykowna, a nie ma gwarancji, że drzewo w ogóle przyjmie się w nowym środowisku. Biorąc jednak pod uwagę fakt, jak ogromne znaczenie dla ekosystemu i jakości powietrza mają dojrzałe drzewa, a są to wartości wręcz nieporównywalne do małych sadzonek, chcemy by przeżyły jak najdłużej i nadal oczyszczały powietrze, ochładzały i nawilżały je w gorący dzień, dawały cień, chroniły przed hałasem, zatrzymywały deszcze przy nawałnicach, zapobiegały suszy i wreszcie koiły zmysły. W dobie kryzysu klimatycznego należy walczyć o każde drzewo i nasza akcja jest tego przejawem!


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 38

AN
Anna
AN
Ana
200 zł
MR
100 zł
K-
SSL - Społeczne Sprzątanie Lasu
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
AP
Anna Perlik-Piątkowska
100 zł
MG
Marta Garnik
100 zł
 
Dane ukryte
99,99 zł
 
Dane ukryte
75 zł
ML
Marcin Lipski
65 zł
Zobacz więcej

Komentarze 4

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

863 971 zrzutek

i zebrali

760 504 896 zł

A ty na co dziś zbierasz?