id: ekarsz

Na budowę sali lekcyjnej w polskiej szkole na Haiti

Na budowę sali lekcyjnej w polskiej szkole na Haiti

Nasi użytkownicy założyli 981 686 zrzutek i zebrali 1 003 890 647 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności2

 • Kochani! Serdecznie dziękuję za każdą wpłatę. To, co udało nam się tutaj zrobić, jest niewiarygodne! Dziękuję za Wasze wielkie serca. Dziękuję wszystkim ze Zrzutka.pl za wsparcie i pomoc. Budowa szkoły będzie czymś, co realnie polepszy sytuację Cazale. Mieszkańcy Cazale lubią narzekać, że Polska o nich zapomniała. Ale to, co zrobiliśmy już na zawsze będzie w Cazale symbolem tego, że Polacy pamiętają o swojej Polonii, nawet tej najdalszej, która prawie się zatarła. Wszystko w Cazale idzie bardzo, bardzo wolno, ale jest na dobrej drodze, musimy pamiętać, że tam mają cały czas sytuację wojenną. Haiti jest w opłakanym stanie (staram się regularnie pisać o sytuacji w Cazale i na Haiti w swoich postach na YouTube) i niestety cały czas się pogarsza, jednak działamy i powoli pchamy ustalenia i plan budowy do przodu. Wierzę, że jeszcze w maju uda się zorganizować potrzebne materiały, dzięki czemu będę mógł przekazać środki, a szkoła powoli zacznie być budowana.


  Na bieżąco będę tutaj relacjonować główne postępy, a do częstszych i bardziej szczegółowych opisów zapraszam na www.SladamiPolonii.pl, gdzie będą pojawiać się aktualizacje w temacie. W razie pytań proszę nie krępować się i pisać na mój adres e-mail, który jest podany w informacjach o autorze zrzutki.

  1Komentarz
   
  2500 znaków
   

  Jaroslaw Osicki • 12.05.2023 18:31

  Przekroczyliśmy cel minimum (jedna klasa) razy dwa w sumie 3 klasy i trochę pieniędzy na czwarte pomieszczenie. Dziękuję ci za tą akcję i sam teraz będę przesyłał pieniądze na konto szkoły co jakiś czas.

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Haiti od dziesięcioleci pogrążone jest w kryzysie. To jeden z najbiedniejszych krajów świata. Tragiczne trzęsienie ziemi w 2010 roku, które zniszczyło stolicę i zabiło ponad 300 tysięcy osób, bieda, korupcja, brak pracy i edukacji, aż w końcu wojna mafijna, przez którą od kilku lat w kraju panuje anarchia. Haiti jest obecnie państwem upadłym, w którym nic nie ma. 80% społeczeństwa żyje w skrajnym ubóstwie. Prawie połowa Haitańczyków nie potrafi czytać i pisać. Luksusem jest dostęp do pożywienia, świeżej wody czy prądu. W takich warunkach bardzo ciężko cokolwiek zrobić. Są jednak ludzie dobrej woli, którzy starają się zrobić coś dobrego.


Roobens jest Haitańczykiem z polskimi, odległymi korzeniami. Mieszka w Cazale, czyli w polskiej wiosce na Haiti. Żyją tam potomkowie Legionistów Polskich, których Napoleon wysłał w 1802 roku do tłumienia powstania niewolników. Głównym miejscem, w którym znajdziemy potomków Polaków jest Cazale - wieś położona w środku Haiti. Nie prowadzi tam droga, większość mieszkańców nie ma prądu i toalety, jest ogromne bezrobocie i bieda. Roobens postanowił jednak działać.

md6SFuCdiy4BEawG.jpgRoobens miał ogromne szczęście - urodził się w rodzinie, która była w stanie zapewnić edukację. Całe jego rodzeństwo (7 osób) mieszka w Chile i Stanach. Roobens miał skończyć studia i do nich dołączyć. Studiując w stolicy kraju, pracował równocześnie jako nauczyciel. Przyglądając się funkcjonowaniu szkoły zdał sobie sprawę, że jedyną nadzieją na lepsze życie w Cazal jest szkoła. Coraz częściej zaczął się zastanawiać, czy powinien opuszczać Haiti. Myślał, że skoro jego rodzinie się udało, to może warto, aby podziękować za to Bogu i poświęcić się dla lokalnej społeczności?


Gdy Roobens skończył studia i wrócił do Cazale, zamiast prosić braci o bilety lotnicze, napisał do nich: "potrzebuję pieniędzy. Zakładam szkołę w Cazal". W 2016 roku Roobens, z pomocą pieniędzy rodzeństwa i ich przyjaciół, wynajął barak i otworzył w nim szkołę. Darmową, co jest niespotykane na Haiti. Dzięki zebranym środkom sprowadził nauczycieli i zapewnił dzieciakom edukację oraz darmowe wyżywienie. Szkoła rosła każdego roku w siłę, Roobens znalazł sponsora, który kupił szkole działkę. Zbierając środki, Roobens ruszył z budową prawdziwej placówki. Przeniósł się z uczniami do budowanej szkoły. Otworzył w niej zawodówkę, aby dać dorosłym zawód, a nawet dorzucił język polski, dla wszystkich chętnych uczniów. Celem Roobensa jest umożliwienie dzieciom zdobycia dyplomu ukończenia szkoły podstawowej

xuvCxOJj2s5jw0MR.jpgWszystko szło bardzo dobrze, do czasu, aż rozpoczął się COVID, a na Haiti wybucha wojna z mafią. Wielu darczyńców popadło w tarapaty finansowe i przestało pomagać szkole. Z tego powodu szkoła Roobensa od 3 lat stoi niedokończona, a dzieciaki uczą się wśród wystających prętów budowlanych i cementu. Problemem jest to, że Roobens MUSI każdego roku oddać do użytku jedną nową klasę - wszystko z powodu tego, że co roku dochodzi jedna nowa klasa. Dyplomy ze szkoły Roobensa są ważne w Haiti, ale docelowo Roobens musi utworzyć 9 klas, aby jego dzieciaki mogły zakończyć szkołę egzaminem i iść z edukacją dalej, do szkoły wyższej.


Od kilku lat Roobens pilnie potrzebuje darczyńców, aby ruszyć z budową. Do wybudowania pozostały jeszcze m.in. 4 sale, aula oraz pomieszczenia gospodarcze. Wybudowanie poprzednich sali kosztowało około 5000 USD za jedną, czyli niecałe 23 tysiące złotych. Pomyślałem, że możemy mu w tym pomóc.


Realizując swój hobbystyczny projekt, "Śladami Polonii" i podróżując po świecie, szukając Polonii, trafiłem do Cazale i na Roobensa. Widząc dobro jakie czyni, widząc najedzone, pięknie ubrane (ciuchy to dar od UNICEFU) dzieciaki, pomyślałem, że warto, gdybym zrobił materiał o szkole. Mają go Państwo na samej górze zrzutki. W filmie zobaczą Państwo, jak ta szkoła wygląda i dowiedzą się więcej na temat szkoły, Roobensa, nauczycieli i dzieciaków.


Klasa zostanie wybudowana w miejscu poniżej. Łącznie powstaną tu cztery nowe klasy. Pomóżmy zbudować chociaż jedną!

SAHabr3n24ULY9z2.jpg

W komentarzach pod moim filmem pojawiło się sporo próśb od osób, które chciałby wesprzeć szkołę. Postanowiłem wykorzystać zasięgi swoich filmów i zorganizować zrzutkę. Całość zebranej kwoty trafi na konto szkoły. Chcę zaznaczyć, że robię to społecznie, nie pobieram za swoją pracę i pomoc żadnych pieniędzy. Wszystkie zebrane pieniądze trafią do szkoły.


Gorąco proszę Państwa o wsparcie. Nawet złotówka się liczy.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 902

DN
Darek Nowak
100 zł
MS
Maciej Szarek
50 zł
DG
Daniel
10 zł
 
20 zł
 
Dane ukryte
ukryta
JK
Jarosław Konkel
100 zł
 
Dane ukryte
10 zł
JU
Joanna N
50 zł
MD
Marek Doliński
50 zł
AN
AnnaAlexEwaJacek
20 zł
Zobacz więcej

Komentarze 38

 
2500 znaków