id: ez3bm8

NIEZALEŻNE EKSPERTYZY oddziaływania inwestycji na środowisko

NIEZALEŻNE EKSPERTYZY oddziaływania inwestycji na środowisko

Nasi użytkownicy założyli 1 035 709 zrzutek i zebrali 1 103 494 215 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Cel: Sporządzenie niezależnych ekspertyz dot. raportu środowiskowego przedsięwzięć „Budowa odchowalni drobiu" i "Mieszalni pasz" w Gminie Bojadła


KOMITET PROTESTACYJNY NASZE SPRAWY BOJADŁA:


Do niedawna żyliśmy w uroczej nadodrzańskiej wsi, bogatej w atrakcje przyrodnicze o dużym znaczeniu ekologicznym. Mamy też wiele bardzo ciekawych i unikatowych zabytków, które, choć zniszczone (jesteśmy biedną gminą), w połączeniu z walorami krajobrazowymi naszych okolic, stanowią nasz ogromny potencjał m.in. w rozwoju turystyki. 


c77a7a343c3133f7.jpeg

źródło:https://gazetalubuska.pl/niedziela-wydmy-znajdziemy-je-rowniez-w-bojadlach-to-interesujace-miejsce-ktore-warto-obejrzec-podczas-wycieczki/ar/c1-14212595

wffdf602d9300ca8.jpegźródło:https://gazetalubuska.pl/odra-z-lotu-ptaka-poznajesz-te-miejsca-zdjecia/ga/c7-9334305/zd/16830375

g7e63a38b3cd8470.jpeg

Sielski klimat został zaburzony kilka lat temu, wraz z pojawieniem się na terenie naszej Gminy „inwestora – rolnika”, który od początku bardzo zatruwał mam życie (nie tylko w przenośni). Rozrzucone na polach szczątki martwego drobiu w środku upalnego lata, zalegające miesiącami na polach odchody kurcząt, powstałe w trakcie przemysłowej produkcji, tworzące niemożliwy do wytrzymania smród (oraz plagę much). Zadymienie, zapylenie, hałas oraz smród z istniejącej suszarni zbóż– to praktyki stosowane przez „inwestora”. 


e10381c35f29191d.jpeg


Zgłaszanie przez nas, mieszkańców Gminy Bojadła, wszelkich nieprawidłowości, skutkowało jedynie nałożeniem na niego mandatów, które jednak nie spowodowały zaprzestania niezgodnej z prawem działalności.

Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że ów „rolnik” planuje na naszym terenie dwie ogromne inwestycje. Pierwszą z nich jest odchowalnia drobiu, w której rocznie hodowanych będzie 1 000 000 (1 milion) kurczaków rocznie. Oddalona około 250m od budynków mieszkalnych, w tym gospodarstwa agroturystycznego.

Drugą inwestycją - rozbudowa istniejącej już suszarni zbóż o mieszalnię pasz, zlokalizowanej 20m od budynków mieszkalnych. Na powierzchni 40000m2 usytułowanych będzie w sumie około 30 ogromnych zbiorników generujących duży hałas oraz zapylenie.


o9a40b07637475b1.jpeg

Chcemy by nasza Gmina rozwijała się, także w istotnej branży przetwórstwa rolnego, jednak dotychczasowa działalność „inwestora” na naszym terenie pokazała, że działa on nieuczciwe i niezgodne z prawem, zatruwając nasze środowisko i nas, mieszkańców.

Niestety, „inwestora” popiera członek jego rodziny, który jest prominentnym lokalnym politykiem i posłem na Sejm RP.


h26bba3d0b4767c6.jpeg

W ramach procedury uzyskania zgody na budowę obu inwestycji, „inwestor” sporządził raporty oddziaływania inwestycji na środowisko.

Oczywiście raporty te zawierają mnóstwo „pomyłek" i "nieścisłości”. Pokazują, że np. odchowalnia na milion kurczaków rocznie, których odchody wywożone będą na nasze pola, nie wpływa znacząco na środowisko naturalne. Dlatego my, mieszkańcy, chcemy zlecić utworzenie NIEZALEŻNYCH ekspertyz do raportów środowiskowych przedłożonych przez „inwestora”.

Koszt sporządzenia takich ekspertyz to 14500 zł

Zwracamy się do Państwa z rozpaczliwą prośbą o pomoc w jej sfinansowaniu.

 

 

Zagrożenie dla rozwoju Gminy:

Inwestycje, także w branży przetwórstwa rolnego są potrzebne.

Jednak cały posiadany przez naszą Gminę potencjał - w innych dziedzinach poza branżą przetwórstwa drobiowego - może zostać zaprzepaszczony w wyniku tej „inwestycji”.


ab3eed833b09a0e3.jpeg

c71dcd477e4c6253.jpeg

g4090e1ebdf2b265.jpeg

r224b6eadfad3857.jpeg


Wysoka jakość kapitału przyrodniczego naszych okolic w połączeniu z zasobami dziedzictwa kulturowego mogą stanowić solidny fundament atrakcyjnej oferty turystyczno-wypoczynkowej i rekreacyjnej Gminy Bojadła, która dotąd właściwie nie istnieje.

Potencjał turystyczny Gminy stanowią wysokiej klasy zabytki o dużym znaczeniu historycznym i architektonicznym, np. Pałac w Bojadłach - jeden z niewielu zachowanych w Polsce zabytków w stylu wyrafinowanego rokoko fryderycjańskiego ze sztukaterią wybitnego śląskiego sztukatora Dominicusa Mercka, czy Pałac Radziwiłłów w Klenicy – miejsce, w którym dzieciństwo spędzali Stanisław Wilhelm Radziwiłł – adiutant Marszałka Piłsudskiego oraz Olga Tokarczuk – laureatka Literackiej Nagrody Nobla. Olga Tokarczuk wielokrotnie w swych utworach opisywała lata spędzone w klenickim pałacu. Obiekty te znajdują się na szlaku „Pałace i parki Środkowego Nadodrza” (www.palaceiparki.pl)

Potencjał ten wzmacnia sąsiedztwo gmin, w których znajdują się unikatowe w skali kraju obiekty zabytkowe:

- pałac w Zaborze z „Salą kryształową” – przykładem kunsztu rokokowej sztukaterii,

- XIX – wieczny pałac w Trzebiechowie, wybudowany w stylu rezydencji francuskich;

- Sanatorium, którego wnętrza projektował mistrz secesji Henry van de Velde – jest to jedyna tak kompleksowa realizacja słynnego artysty w Polsce

- kościół projektu Karla Schinkla, twórcy Altes Museum w Berlinie.


Komitet Protestacyjny Nasze Sprawy Bojadła.Więcej o naszym proteście:

https://gazetalubuska.pl/ktos-rozrzucil-na-polach-w-bojadlach-szczatki-ptactwa-mieszkancy-skarza-sie-teraz-na-okropny-smrod-i-plage-much/ar/c1-14303757

https://stopfermom.pl/blog/nigdzie-sie-stad-nie-wybieramy-wywiad-z-krystyna-urbanska?

https://plus.gazetalubuska.pl/budowa-odchowalni-drobiu-czy-posel-jerzy-materna-lobbuje-w-bojadlach-za-interesem-swojej-rodziny/ar/c1-15316392fbclid=IwAR1aSRWnlF6emveh0RoNZ2X_7xwicANGeDi50fK3w5vw5pyuxOvDnkgq0HU

https://gazetalubuska.pl/bojadla-rada-gminy-nie-zajela-sie-na-sesji-sprawa-budowy-odchowalni-drobiu-co-dalej/ar/c1-14752180

https://gazetalubuska.pl/w-bojadlach-powstanie-wielka-odchowalnia-drobiu-ludzie-boja-sie-inwestycji/ar/c1-14706183


Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 37

KU
Krystyna Urbańska
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
300 zł
KT
Kazimiera Sobierajska
200 zł
GD
Grzegorz Doszel
100 zł
ZD
Zygmunt Dunajski
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
JS
Jacek Stefanik
100 zł
Zobacz więcej