Dorzuć się do opowieści o niezwykłych kobietach ID: ezuf5y

Dorzuć się do opowieści o niezwykłych kobietach ID: ezuf5y

3 430 zł z 10 000 zł

34%

3 430 zł

3 430 zł

z 10 000 zł

zakończona

zakończona

14.08.2020r

42

42

wspierających
34%
Wpłać na zrzutkę

Aktualności 4

 • Na ostatniej prostej projekt wspiera także wnuczka jednej z naszych bohaterek - Pani Joanna Onyszkiewicz jest wnuczką Aleksandry Piłsudskiej i o niej opowiada w krótkim filmiku. Zapraszamy do oglądania!

  Czytaj więcej
 • Drogie i Drodzy! Nasza zbiórka powoli dobiega końca. Choć nie udało nam się pozyskać (jeszcze!) pełnej kwoty, nie ustajemy w działaniach a projekt cały czas się rozwija. Od czasu jej założenia udało nam się m.in.:

  • przygotować serię wpisów w mediach społecznościowych popularyzujących opowieści o warszawiankach dwudziestolecia międzywojennego
  • stworzyć i przetestować dwie nowe gry, do których można wykorzystać nasze karty: Warszawski blef i Warszankabi; instrukcje do tych, jak i naszych wcześniejszych pomysłów, znajdą się w komplecie razem z kartami
  • przygotować i zrealizować pod koniec roku szkolnego pierwsze warsztaty online nawiązujące do wybranych bohaterek projektu
  • opowiedzieć o naszych bohaterkach m.in. na antenie radia RDC oraz Polskiego Radia
  • przygotować facebookowy konkurs Wyzwanie z warszawiankami, który trwa do 30.07

  Na koniec zbiórki szykujemy kolejne atrakcje, bądźcie więc z nami i trzymajcie kciuki!uf9457930de76527.jpeg

  Czytaj więcej

 • Nasz projekt wsparła także Ewa Maciaś - dyrektorka w zespole inżynieryjnym Google Poland. Jej historia pokazuje, jak doświadczenia innych kobiet mogą inspirować do działania.


  Czytaj więcej

 •  Cezaria Baudouin de Courtenay-Ehrenkreutz-Jędrzejewiczowa to jedna z prekursorek polskiej etnologii. i jedna z bohaterek naszego projektu. Czym może nas dziś inspirować? Posłuchajcie dr hab. Agnieszki Kościańskiej z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. 

  Czytaj więcej

Opis zrzutki

Znacie nazwiska kobiet, które jako pierwsze w Polsce zostały posłankami, zasiadały za sterami samolotów, zakładały własne apteki, czy zdobywały złote medale na igrzyskach olimpijskich? My kojarzyliśmy tylko niektóre z nich, więc postanowiliśmy coś z tym zrobić – przygotowaliśmy zestaw kart, dzięki którym możecie zapoznać się z niezwykłymi bohaterkami, które w okresie dwudziestolecia międzywojennego walczyły o prawa wyborcze, szerszy dostęp do studiów na uczelniach wyższych i rozpoczynały pracę w zawodach, które wcześniej zarezerwowane były dla mężczyzn. Tak powstał projekt „Warszawianki dwudziestolecia międzywojennego”.


Kim jesteśmy?

Działamy w Stowarzyszeniu „Pracownia Etnograficzna” i tak jak wiele innych organizacji społecznych wymyślamy nowe formy działania, które pozwolą nam funkcjonować w obecnej sytuacji epidemicznej. Nie możemy niestety spotkać się z Wami osobiście – zaprosić na warsztaty, czy wykłady. Możemy natomiast przesłać Wam efekt naszej pracy – zestaw kart o inspirujących kobietach. Pomóżcie nam go wyprodukować!

 

Co robimy?

Tworzymy karty prezentujące 25 postaci niezwykłych kobiet aktywnych w dwudziestoleciu międzywojennym. Na kartach znajdą się biografie bohaterek, ich wypowiedzi, wizerunki i rzeczy bądź miejsca z nimi związane. Karty będą miały wielorakie zastosowanie: posłużą do gier, zabaw i edukacji. W każdym opakowaniu znajdować będzie się instrukcja z opisami kilku proponowanych gier dopasowanych do różnych grup wiekowych.

 

Czego potrzebujemy?

Chcemy, aby Warszawianki… były zarówno solidną dawką wiedzy zdobywanej przez grę i zabawę, jak i źródłem refleksji i inspiracji! Aby zrealizować działanie, potrzebujemy środków finansowych. Na opracowanie i zaprojektowanie kart udało nam się pozyskać dotację od miasta stołecznego Warszawy. Przed epidemią koronawirusa planowaliśmy przeprowadzić warsztaty w szkołach średnich oraz dostarczyć zestawy kart w publicznie dostępne miejsca takie jak biblioteki. Nie wiemy, kiedy to będzie możliwe, dlatego chcielibyśmy w inny sposób udostępnić Wam nasze materiały. Biogramy warszawianek opublikujemy na naszej stronie internetowej, ale chcemy też dać Wam możliwość pełnego wykorzystania przygotowanych przez nas pomysłów na gry i materiałów w wersji drukowanej. 

 

Wspierając projekt:

 • pomożesz promować mniej znaną, kobiecą stronę polskiej historii,
 • pozwolisz nam rozwijać dalej projekt „Warszawianki dwudziestolecia międzywojennego”,
 • umożliwisz naszej organizacji płynniejsze przejście przez trudny czas epidemii,
 • zyskasz naszą ogromną wdzięczność oraz wybrane nagrody!

 

Prześlemy nagrody każdej osobie, która wpłaci odpowiednią kwotę, nawet jeśli nie uda nam się zebrać łącznie 10 tys. złotych. W przypadku, gdy zbierzemy pełną kwotę, przygotujemy, przetestujemy i udostępnimy w internecie scenariusz lekcji on-line wraz z materiałami o warszawiankach dwudziestolecia międzywojennego.

 

Działaj z nami na rzecz kobiecej historii i zostań mecenasem projektu!

Więcej o projekcie: https://etnograficzna.pl/warszawianki/


Organizator: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna

Kontakt z nami: [email protected]

Patroni projektu: Magazyn Szajn, Miesięcznik Stolica, Perspektywy, Paula Rodak


Wpłacający42

 
Dane ukryte
100 zł
M
Mój Babiniec Joanna Kowalczyk-Pruska
ukryta
AN
Anna Nowosad
ukryta
 
Dane ukryte
30 zł
AD
Anna Derlacz-Kupryjaniuk
ukryta
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
5 zł
SS
Sylwia Sztyber-Jabłońska
50 zł
 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 5 zł i więcej

Dziękujemy!

Będziemy o Tobie ciepło myśleć.

wybrano 1 raz

Wybieram

Wpłać 10 zł i więcej

Podziękowanie na stronie i Fb Stowarzyszenia

Na Facebooku i stronie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna imiennie podziękujemy Ci za wsparcie.

wybrano 1 raz

Wybieram

Wpłać 20 zł i więcej

Pocztówka z warszawianką

Na podany adres wyślemy Ci pocztówkę z jedną z naszych bohaterek.

wybrano 2 razy

Wybieram

Wpłać 50 zł i więcej

Zestaw pocztówek

Dostaniesz zestaw 10 pocztówek z różnymi bohaterkami naszego projektu, które będziesz mógł/ mogła rozesłać dalej.

wybrano 8 razy

Wybieram

Wpłać 100 zł i więcej

Komplet kart “Warszawianki dwudziestolecia międzywojennego”

Otrzymasz zestaw kart z 25 warszawiankami wraz z instrukcją gry.

wybrano 19 razy

Wybieram

Wpłać 500 zł i więcej

Zestaw mecenasa

Dostaniesz od nas zestaw 10  pocztówek i komplet kart “Warszawianki dwudziestolecia międzywojennego” , a Twoje imię i nazwisko umieścimy w instrukcji gry.wybrano 1 raz

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

558 504 zrzutki


A ty na co dziś zbierasz?