Dorzuć się do opowieści o niezwykłych kobietach
Dorzuć się do opowieści o niezwykłych kobietach
Aktualności4
-
Na ostatniej prostej projekt wspiera także wnuczka jednej z naszych bohaterek - Pani Joanna Onyszkiewicz jest wnuczką Aleksandry Piłsudskiej i o niej opowiada w krótkim filmiku. Zapraszamy do oglądania!
-
Drogie i Drodzy! Nasza zbiórka powoli dobiega końca. Choć nie udało nam się pozyskać (jeszcze!) pełnej kwoty, nie ustajemy w działaniach a projekt cały czas się rozwija. Od czasu jej założenia udało nam się m.in.:
- przygotować serię wpisów w mediach społecznościowych popularyzujących opowieści o warszawiankach dwudziestolecia międzywojennego
- stworzyć i przetestować dwie nowe gry, do których można wykorzystać nasze karty: Warszawski blef i Warszankabi; instrukcje do tych, jak i naszych wcześniejszych pomysłów, znajdą się w komplecie razem z kartami
- przygotować i zrealizować pod koniec roku szkolnego pierwsze warsztaty online nawiązujące do wybranych bohaterek projektu
- opowiedzieć o naszych bohaterkach m.in. na antenie radia RDC oraz Polskiego Radia
- przygotować facebookowy konkurs Wyzwanie z warszawiankami, który trwa do 30.07
Na koniec zbiórki szykujemy kolejne atrakcje, bądźcie więc z nami i trzymajcie kciuki!
-
Nasz projekt wsparła także Ewa Maciaś - dyrektorka w zespole inżynieryjnym Google Poland. Jej historia pokazuje, jak doświadczenia innych kobiet mogą inspirować do działania.
-
Cezaria Baudouin de Courtenay-Ehrenkreutz-Jędrzejewiczowa to jedna z prekursorek polskiej etnologii. i jedna z bohaterek naszego projektu. Czym może nas dziś inspirować? Posłuchajcie dr hab. Agnieszki Kościańskiej z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.
Opis zrzutki
Znacie nazwiska kobiet, które jako pierwsze w Polsce zostały posłankami, zasiadały za sterami samolotów, zakładały własne apteki, czy zdobywały złote medale na igrzyskach olimpijskich? My kojarzyliśmy tylko niektóre z nich, więc postanowiliśmy coś z tym zrobić – przygotowaliśmy zestaw kart, dzięki którym możecie zapoznać się z niezwykłymi bohaterkami, które w okresie dwudziestolecia międzywojennego walczyły o prawa wyborcze, szerszy dostęp do studiów na uczelniach wyższych i rozpoczynały pracę w zawodach, które wcześniej zarezerwowane były dla mężczyzn. Tak powstał projekt „Warszawianki dwudziestolecia międzywojennego”.
Kim jesteśmy?
Działamy w Stowarzyszeniu „Pracownia Etnograficzna” i tak jak wiele innych organizacji społecznych wymyślamy nowe formy działania, które pozwolą nam funkcjonować w obecnej sytuacji epidemicznej. Nie możemy niestety spotkać się z Wami osobiście – zaprosić na warsztaty, czy wykłady. Możemy natomiast przesłać Wam efekt naszej pracy – zestaw kart o inspirujących kobietach. Pomóżcie nam go wyprodukować!
Co robimy?
Tworzymy karty prezentujące 25 postaci niezwykłych kobiet aktywnych w dwudziestoleciu międzywojennym. Na kartach znajdą się biografie bohaterek, ich wypowiedzi, wizerunki i rzeczy bądź miejsca z nimi związane. Karty będą miały wielorakie zastosowanie: posłużą do gier, zabaw i edukacji. W każdym opakowaniu znajdować będzie się instrukcja z opisami kilku proponowanych gier dopasowanych do różnych grup wiekowych.
Czego potrzebujemy?
Chcemy, aby Warszawianki… były zarówno solidną dawką wiedzy zdobywanej przez grę i zabawę, jak i źródłem refleksji i inspiracji! Aby zrealizować działanie, potrzebujemy środków finansowych. Na opracowanie i zaprojektowanie kart udało nam się pozyskać dotację od miasta stołecznego Warszawy. Przed epidemią koronawirusa planowaliśmy przeprowadzić warsztaty w szkołach średnich oraz dostarczyć zestawy kart w publicznie dostępne miejsca takie jak biblioteki. Nie wiemy, kiedy to będzie możliwe, dlatego chcielibyśmy w inny sposób udostępnić Wam nasze materiały. Biogramy warszawianek opublikujemy na naszej stronie internetowej, ale chcemy też dać Wam możliwość pełnego wykorzystania przygotowanych przez nas pomysłów na gry i materiałów w wersji drukowanej.
Wspierając projekt:
- pomożesz promować mniej znaną, kobiecą stronę polskiej historii,
- pozwolisz nam rozwijać dalej projekt „Warszawianki dwudziestolecia międzywojennego”,
- umożliwisz naszej organizacji płynniejsze przejście przez trudny czas epidemii,
- zyskasz naszą ogromną wdzięczność oraz wybrane nagrody!
Prześlemy nagrody każdej osobie, która wpłaci odpowiednią kwotę, nawet jeśli nie uda nam się zebrać łącznie 10 tys. złotych. W przypadku, gdy zbierzemy pełną kwotę, przygotujemy, przetestujemy i udostępnimy w internecie scenariusz lekcji on-line wraz z materiałami o warszawiankach dwudziestolecia międzywojennego.
Działaj z nami na rzecz kobiecej historii i zostań mecenasem projektu!
Więcej o projekcie: https://etnograficzna.pl/warszawianki/
Organizator: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna
Kontakt z nami: [email protected]
Patroni projektu: Magazyn Szajn, Miesięcznik Stolica, Perspektywy, Paula Rodak
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!

Oferty sprzedaży
Wpłaty 42
Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!
Oferty sprzedaży
Nasi użytkownicy założyli
878 455 zrzutek
i zebrali