id: f37pxs

Dzieci Haskali - wydaj z nami książkę o historii żydowskiego oświecenia, Abrahama Buchnera i jego potomków

Dzieci Haskali - wydaj z nami książkę o historii żydowskiego oświecenia, Abrahama Buchnera i jego potomków

Nasi użytkownicy założyli 1 160 645 zrzutek i zebrali 1 205 258 958 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Zapraszamy do wsparcia wydania książki ,,Dzieci Haskali - Abraham Buchner i jego potomkowie", autorstwa Zbigniewa Buchnera. Książka opisując historie rodziny Abrahama Buchnera, wykładowcy Szkoły Rabinów w Warszawie w XIX wieku, opisuje również historię żydowskiego oświecenia na przełomie XIX i XX wieku.

Dla zainteresowanych dostępna jest przedsprzedaż książki, ale oczywiście każda złotówka jest dla nas wielkim wsparciem.


autor Zbigniew Buchner o swojej pracy nad książką: ,,Po latach „mojego śledztwa” dotyczącego rodziny przestałem się dziwić, że o swoim pochodzeniu dowiedziałem się dopiero w wieku 25 lat, i to niejako przy okazji – jak piszę we Wstępie. Na to, by zafascynować się dziejami obu gałęzi rodziny i rozpocząć poszukiwania, potrzebowałem jeszcze kilku lat. Moje zainteresowanie zbiegło się z dobrodziejstwem rozwoju Internetu i stworzonymi przez niego łatwymi możliwościami dostępu do informacji. Okazało się, że można je zdobyć w dość prosty sposób w polskich archiwach. Zbierane dane archiwalne, zapisane relacje i ustne wspomnienia zaczęły układać się w całość. Wyłonił mi się pewien dramat odrzucenia rodziny Buchnerów, Grossmanów i Maybaum-Marzyńskich tak przez społeczność żydowską, - z powodu poglądów, jak i przez część społeczeństwa polskiego - z powodu pochodzenia żydowskiego. W konsekwencji ograniczono kontakty do grona rodzinnego i zaufanych znajomych. Świat zewnętrzny stał się zagrożeniem, co prowadziło do zamykania się w sobie, ukrywania uczuć, samokontroli emocjonalnej, pewnych trudności w komunikowaniu się i w konsekwencji do kompleksów. W moich poszukiwaniach musiałem się przebijać przez ścianę niedomówień, obaw, lęków, szczególnie zaś wyparcia ze świadomości spraw pochodzenia. Nie zawsze mi się to udawało. Część rodziny do dzisiaj nie chce ze mną otwarcie rozmawiać o „tych sprawach”. Jednak muszę powiedzieć, że moje poszukiwania trafiły na sprzyjający czas, nie tylko dotyczący pożytków z Internetu. Duża pomoc wynikła z procesu odradzania się społeczności żydowskiej w Warszawie i całej Polsce, a także zainteresowania się historyków na nowo dziejami historii przemysłu i rozwojem społecznym przełomu XIX i XX wieku. Badania pasjonatów częstochowskich były tu, i są, nie do przecenienia."


Z recenzji prof. zw. dr hab. Sławomira Jacka Żurka z Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej       Wydział Nauk Humanistycznych KUL

 

Autorowi udało się rozrysować drzewo genealogiczne swojej rodziny sięgające 200 lat wstecz, którego – jak się okazało – obie gałęzie (ze strony i matki, i ojca) wyrastają z jednego pnia, jakim był Abraham Buchner. To odkrycie poprzedzone wieloletnim mozolnym zbieraniem materiałów zainspirowało prapraprawnuka Zbigniewa do opisania na tyle, na ile to było możliwe, tej historii, pokazując ją na szerszym tle. Książka ma prostą, bardzo klarowną dwuczęściową strukturę.

i dalej

Książka Zbigniewa Buchnera przywraca pamięci zbiorowej wiele zapomnianych

postaci. Szczególnie ważną pośród nich jest oczywiście antenat rodu – Abraham Buchner wraz z jego dziełami. Wciąż w polskich pracach badawczych brakuje prac na temat polskich entuzjastów Haskali, ich losów, a także refleksji nad skomplikowanym dziedzictwem żydowskiego oświecenia. W tym kontekście Dzieci Haskali to refleksja pionierska, pokazująca z jednej strony jak głęboką duchową i kulturową formacją było żydostwo, które na różne sposoby odzywa się w kolejnych pokoleniach zasymilowanych, a z drugiej – jak tragiczne były ich losy i jak mocno zostali oni dotknięci cierpieniem z powodu pochodzenia. Stąd niejako za paradoks można uznać fakt, że co raz ktoś odkrywa swoje żydowskie korzenie i chce o nich mówić (zob. choćby Dziady i dybuki Jarosława Kurskiego). U Buchnera znamienne jest połączenie w tym procesie dwóch fascynacji: judaizmem, z którego się wywodzi, i chrześcijaństwa, które wyznaje i praktykuje. Współczesny Kościół, tak samo jak pierwotny, podkreśla nierozerwalny związek Kościoła z wiarą żydowską, bez której by go nie było. Buchner, autor książki, daje także tego świadectwo.

 

 


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 1

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Książki • Inne
Przedsprzedaż książki
Przed sprzedaż książki ,,Dzieci Haskali - Abraham Buchner i jego potomkowie"
79 zł

Kupione 26 z 300

Zakończona

Wpłaty 52

WK
Wojciech Kuncman
ukryta
EN
Elżbieta Nędzyńska
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
WR
Witold Rawski
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
ZE
Zofia Ebert
ukryta
AP
Adam Piechowski
ukryta
TM
Tomasz Marzyński
ukryta
DC
Danuta Celińska-Cedro
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków