Wesprzyj badania wędrówek trzcinniczków
Wesprzyj badania wędrówek trzcinniczków
Nasi użytkownicy założyli 1 232 106 zrzutek i zebrali 1 366 112 446 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Aktualności1
-
Mamy już środki na 13 geolokatorów, trwa zbiórka na kolejny.
Poniżej podaję listę osób, które ufundowały konkretne geolokatory (jeśli ujawniły swoje dane osobowe). Gdy rozpocznie się sezon lęgowy będziecie wiedzieć, czy "wasz" trzcinniczek ma już geolokator (będziemy pisać o zakładaniu kolejnych geolokatorów na stronie FB "Trzcinniczki z Doliny Baryczy") i jak mu się wiedzie.
Geolokator 1 ufundowali: Zbigniew Pietrzak i Małgorzata Lubańska, Natalia Chojecka, Agnieszka Łobodzińska, Maksymilian Śliwka, K.K. oraz trzech anonimowych darczyńców.
Geolokator 2 ufundował jeden anonimowy darczyńca (wpłata w dniu 6 marca).
Geolokator 3 ufundowali: Aleksandra Szymczak, Grzegorz Neubauer, Konrad, Marta oraz trzy inne osoby, które dokonały wpłat w dniu 9 marca.
Geolokator 4 ufundował jeden anonimowy darczyńca (wpłata w dniu 16 marca).
Geolokator 5 ufundował jeden anonimowy darczyńca (wpłata w dniu 27 marca)
Geolokator 6 ufundowali: Szymon Marek, Andrzej Wuczyński, Karolina Stąpór, Piotr Kęsik, Beti i Tomi, Halina Wójcik, Filip Kuśnierzowski, Fatima oraz czterech anonimowych darczyńców.
Geolokatory 7, 8 i 9 ufundowała firma LEGARTO LOGISTIC SP. Z O.O.
Geolokator 10 ufundowali: Ala i Paweł, Pola Hałupka, Kasia Kępińska, Konrad i Olek, Łukasz Tracewski, Dmytro D., Jacek Szkarłat oraz jeden anonimowy darczyńca.
Geolokatory 11, 12, 13 ufundowali Ania i Łukasz Tracewscy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.
Opis zrzutki
Celem tej “zrzutki”, podobnie jak w ubiegłym roku, jest zebranie środków na zakup 15 geolokatorów (może uda się więcej?), które w czerwcu 2022 zostaną założone trzcinniczkom, malutkim ptakom (12 g) zamieszkującym trzcinowisko na Stawach Milickich. Geolokatory, inaczej rejestratory światła, są to miniaturowe urządzenia (nasz model waży 0,36 g) zakładane ptakom, które umożliwiają śledzenie tras migracji poszczególnych osobników i poznanie miejsca ich zimowania (na zdjęciu u góry: samiec Czarek z roku 2022 z widocznym fragmentem geolokatora).
O naszych badaniach trzcinniczków od ubiegłego roku piszemy na stronie: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083090753202
KIM JESTEŚMY?
Pracujemy na Uniwersytecie Wrocławskim i od wielu lat prowadzimy badania ptaków na Stawach Milickich, badając m.in. trzcinniczka. Nasze profile badawcze oraz publikacje możesz obejrzeć tutaj:
https://www.researchgate.net/profile/Lucyna-Halupka
https://www.researchgate.net/profile/Beata-Czyz
Od roku 2018 zakładamy trzcinniczkom geolokatory, posiłkując się niewielkimi środkami uniwersyteckimi, gdyż nie dostałyśmy grantu na nasze badania. W tym roku będziemy bazować wyłącznie na środkach ze zrzutki. Chcemy zakupić i założyć jeszcze 15 geolokatorów (z których każdy kosztuje 148 GBP, czyli około 800 – 850 zł).
CZEGO SIĘ DOWIEMY DZIĘKI GEOLOKATOROM?
Wiemy, że trzcinniczki zimują w Afryce na południe od Sahary i dwa razy w roku pokonują odległość ponad 3 tysięcy km, ale dzięki geolokatorom możemy dowiedzieć się znacznie więcej. Możemy poznać:
1) miejsca zimowania naszych trzcinniczków
Mimo zaobrączkowanych w Polsce ponad 116 tysięcy trzcinniczków, przed rozpoczęciem naszego projektu nie było wiadomo w jakich krajach zimują trzcinniczki, które gnieżdżą się w Polsce,
2) trasy przelotu poszczególnych ptaków oraz szczegóły migracji: kiedy się zaczęła i kiedy skończyła wędrówka, jak często ptak robił sobie przerwy w podróży i jak długo trwały postoje, jak szybko leciał itd.,
3) związki między migracją a rozrodem
To najbardziej nowatorski element naszego projektu. Chcemy sprawdzić czy ptaki, które dłużej opiekują się potomstwem odlatują później, lecą dłużej, wolniej itd. niż ptaki, które mniej się napracowały wychowując młode, a także czy termin jesiennej wędrówki ma wpływ na termin wiosennej. Takie zależności od dawna postulowano, ale nie było do tego narzędzi w postaci sprzętu. Dzięki geolokatorom jest to możliwe, a trzcinniczek jest bardzo dobrym gatunkiem do tego typu badań, ze względu na olbrzymie różnice w rozrodzie i migracji między osobnikami. Znając powracalność trzcinniczków na naszej powierzchni badawczej w kolejnych latach, szacujemy, że uda nam się odzyskać około 1/3 geolokatorów.
OFERTA DLA DARCZYŃCÓW
Sponsorom podziękujemy w publikacjach z wynikami naszego projektu badawczego.
Oprócz tego, podobnie jak w roku 2022, udostępnimy informacje o ptakach ze sponsorowanymi geolokatorami. W trakcie sezonu, pewne informacje o badanej przez nas populacji trzcinniczków z Doliny Baryczy będą podawane regularnie na naszej stronie FB:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100083090753202
Podobnie jak ubiegłym roku, ptaki dostawać będą imiona, od imienia głównego sponsora danego geolokatora. Osoby, które zasponsorują cały geolokator będą mogły wybrać płeć ptaka, który dostanie ich geolokator i nadać mu imię. Jeśli ptak wróci w kolejnym roku, przekażemy mapkę pokazującą trasę migracji (dopiero, gdy dostaniemy i przeanalizujemy dane). Trzem osobom, które przekażą najwyższe kwoty zaoferujemy możliwość odwiedzenia naszego trzcinowiska w trakcie sezonu: pokażemy im jak jak wygląda nasza praca, a także gniazda trzcinniczków.
Jeśli masz jakieś pytania napisz na adres: [email protected].
Bardzo prosimy o Twoje wsparcie. Dziękujemy!
Lucyna Hałupka, Beata Czyż i Monika Czuchra
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Darz Bór!