id: f497k6

Dwurnik powraca do Sierpca! Pomóżmy mu!

Dwurnik powraca do Sierpca! Pomóżmy mu!

Opis zrzutki

Na jednym z popularnych portali aukcyjnych odbywa się licytacja obrazu wybitnego polskiego malarza i grafika Edwarda Dwurnika z 1967 r. zatytułowanego "SIERPC". Powstał on w czasie studiów artysty, gdzie począwszy od 1965 roku rozpoczął cykl malarski „Podróże autostopem”, w którym portretował miasta i miasteczka z perspektywy "ptasiego lotu".

edb99cbc0cbbc533.png


Jest to, więc obraz powstały w trakcie pobytu wybitnego polskiego malarza i grafika przypadkowo w Sierpcu, w trakcie podróży autostopem. Była to wówczas jego wizja miasta, być może trochę przerysowana, humorystyczna, sarkastyczna, prowokacyjna i nieprzewidywalna, pełna diabelskiego humoru, jak większość dzieł malarza. Co wzbudziło jego zachwyt Sierpcem, że postanowił go namalować?

Interpretacji obrazu jest wiele. W zależności od wyobraźni widzów. Mieszkańcy ci młodsi i ci starsi dostrzegają zupełnie inne walory dzieła. Z miejscem przedstawionym na obrazie każdy sierpczanin ma zapewne inne wspomnienia, historie i przygody. Być może w 1967 roku podobne miał Edward Dwurnik. :)

Tworzymy zbiórkę na rzecz licytacji i zakupu obrazu przestawiającego tamtejszy Sierpc. Po zakupie chcemy, przekazać dzieło do  miejskich zasobów, ponieważ uważamy, że byłoby czymś wyjątkowym, gdyby pamiątka po pobycie uznanego w Polsce i znanego w świecie malarza trafiła, po przeszło 50 latach do Sierpca, jako pamiątka dla całej społeczności miasta.

Każdy, kto zna artystę podkreśli jego przewrotność artystyczną i charakterystyczną dla niego formę wyrazu. Budował kompozycje wieloelementowe, komplikacje i tworzył związki między przedmiotami obrazu. Jego inspiracją był Nikifor Krynicki, którego twórczość wpłynęła na prace artystyczne Dwurnika.

Edward Dwurnik namalował ponad 5000 obrazów przedstawiające miasta różnych krajów Unii Europejskiej, w tym także Sierpca, które regularnie prezentował podczas Celebracji Prezydencji w Unii Europejskiej organizowanych w Pałacu Chojnata w Woli Chojnata.

Został nagrodzony m.in.: Nagrodą Kulturalną „Solidarności” (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) i Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej (1992).

Odznaczony:

·      Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2014)

·      Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2016)

Jesteśmy dumni, że Nasze miasto zostało uwiecznione przez tak wybitnego i wielokrotnie docenianego artystę, a jego dzieła towarzyszą naszemu życiu od kilkudziesięciu lat, stanowią swoistą, niepowtarzalną , artystycznie ujętą kronikę życia, obyczaju, materialnego i duchowego zapisu naszej kultury.

Chcemy, aby Edward Dwurnik ( zm. w 2018 r. ) ze swoją twórczością, w ten symboliczny sposób powrócił do Sierpca. Niech matecznik dzieła uzupełni swoją kulturalną bibliotekę!

Pomóżcie nam zebrać kwotę potrzebną do zakupu obrazu! 


Wpłacający 15

PS
Paweł Sołdański
500 zł
PR
Piotr Rzeszotarski
200 zł
 
Dane ukryte
100 zł
MS
Michał Suski
100 zł
S
stefan.radomyski
100 zł
AS
Andzrej Smykowski
100 zł
JZ
Jadwiga Zakrzewska
100 zł
IP
Iza Piotrowska
50 zł
 
Dane ukryte
25 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

620 961 zrzutek

i zebrali

371 460 288 zł

A ty na co dziś zbierasz?