id: f5dmmx

XXVII Kwesta na ratowanie zabytków cmentarza komunalnego w Bochni

XXVII Kwesta na ratowanie zabytków cmentarza komunalnego w Bochni

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
240 zł
z 30 000
0%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 982 164 zrzutki i zebrali 1 004 788 824 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

XXVII Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków i pomników cmentarza komunalnego przy

ul. Orackiej i św. Rozalii w Bochni


Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej po raz 27. organizuje kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków bocheńskiej nekropolii. W tym roku, w związku z trwającą pandemią, kwesta organizowana jest również w formie on-line. Cel jak co roku ten sam: zebranie środków na prace ratunkowe przy kolejnych zabytkowych nagrobkach bocheńskich cmentarzy, a szczególnie cmentarza komunalnego przy ul. Orackiej, założonego w 5 listopada 1787, jednej z najstarszych nekropolii miejskich w Polsce.


Co udało nam się zrobić?

Po zeszłorocznej zbiórce z sukcesem zrealizowaliśmy kompleksowe prace remontowe przy kwaterze rodziny Piszów, które pozwoliły przywrócić jej dawny blask.


m7191218b76870a5.jpeg

Na co zbieramy?

W tym roku naszym celem jest uzbieranie funduszy na kompleksowe prace remontowe przy nagrobku Antoniego Langera, wielkiego bocheńskiego społecznika, kompozytora, założyciela i kapelmistrza orkiestry salinarnej przy Kopalni Soli w Bochni.

eff6e02b8c34bb07.jpegu79e212a80d63f13.jpeg


Kim był Antoni Langer?

Antoni Langer (1855 - 1910) - założyciel i kapelmistrz orkiestry salinarnej, starszy sztygar. Urodzony

1 marca 1855 r. w Plahof Leitmeritz. Według ówczesnych mieszkańców Bochni ukończył konserwatorium w Pradze. Do Bochni przybył w 1880 r. i rozpoczął formalnie pracę jako górnik. Szybko zorganizował orkiestrę salinarną, którą - podobnie jak chór "Lutnia", prowadził przez 30 lat. W tym czasie wyuczył dwudziestu siedmiu muzyków. W latach 1887-1888 utworzył w Żupie orkiestrę smyczkową.


Napisał także podręczniki gry na skrzypach: Początki gry na skrzypcach oraz Polska szkoła gry na skrzypcach. Skomponował przeszło 200 utworów, m.in. walce, mazury, marsze, pieśni, kantaty, kilka mszy na orkiestrę i chór oraz muzykę do utworów scenicznych: Flisacy, Noc świętojańska, Wigilia św. Andrzeja.


W latach 1890 - 1910 uczył śpiewu w bocheńskim gimnazjum oraz w żeńskiej szkole wydziałowej. Żonaty z Adelajdą Joanną Drohorab, z którą miał syna Brunona. Zmarł 6 IX 1910 r. w Bochni.

~na podstawie opracowania: Janina Kęsek, Jan Flasza "Cmentarze Bocheńskie - przewodnik historyczny"~


Wybór tego nagrobka nie był przypadkowy, bowiem w tym roku obchodziliśmy 110. rocznicę śmierci Antoniego Langera oraz 140. rocznicę założenia przez niego orkiestry salinarnej.

rec0da10a8e90d91.jpeg

Ile potrzebujemy?

Całość prac remontowych szacuje się na ok. 30 tysięcy złotych. W kosztach tych zawarto:

  • oczyszczenie metodą chemiczną i hydrodynamiczną,
  • odsolenie,
  • impregnacja wzmacniająca,
  • zabiegi izolacyjne,
  • rekonstrukcja detalu architektonicznego i rzeźbiarskiego,
  • rekonstrukcja inskrypcji nagrobnych,
  • wymiana elementów z betonu na piaskowiec,
  • zabieg hydrofobizacji.

Jeśli zebrane środki przekroczą rzeczywiste koszty realizacji prac ratunkowych, nadwyżka przeznaczona zostanie na poczet prac przy kolejnych nagrobkach.


Jak możesz wesprzeć?

Zachęcamy do wpłat przez portal zrzutka.pl

Wpłat dokonywać można również bezpośrednio na poniższe konto bankowe:

95 8591 0007 0080 0211 1054 0002 w Krakowskim Banku Spółdzielczym w Krakowie Oddział Bochnia z dopiskiem: Zbiórka na ratowanie zabytkowych pomników na Cmentarzu Komunalnym w Bochni ul. Oracka i na Cmentarzu św. Rozalii ul. Windakiewicza w Bochni


W tym roku nie spotkają Państwo wolontariuszy, którzy dotychczas rokrocznie zbierali datki do puszek. Jednak jeśli będą mieli Państwo takie życzenie, to kwestę można wesprzeć również podczas odwiedzin grobów bliskich - na bramach wejściowych do cmentarza komunalnego przy ul. Orackiej od strony Plant oraz od strony "Kolejki" i ul. Karosek zamontowane zostały specjalne skarbonki na Państwa datki.


Zachęcamy do wsparcia!

Wiemy, że ten rok dla większości z nas jest trudny, zarówno pod kątem troski o własne zdrowie, jak i kwestii ekonomicznych. Niemniej liczymy na Państwa otwarte serca i dołączenie do naszej wspólnej troski o groby tych, którzy zasłużyli się dla naszego miasta, a nie ma już ich rodzin, które byłyby w stanie wziąć ten ciężar na siebie.

Nie pozwólmy tym zabytkowym nagrobkom i pomnikom zniknąć z krajobrazu jednej z najpiękniejszych i najstarszych nekropolii!


A co dalej?

Od prawie trzech dekad, dzięki ofiarności bochnian, udało nam się odrestaurować wiele nagrobków i pomników. Potrzeby są jednak wciąż bardzo duże, gdyż coraz więcej zabytkowych grobów nie ma już nikogo, kto by o nie dbał, przez co kwatery naszego cmentarza pełne są nagrobków wyczekujących na odzyskanie dawnego blasku.

Część z nich prezentujemy na poniższych fotografiach:

x9f775661ac50e3c.jpeg

o8041702cdd18e56.jpeg

k1bbf872a66000f2.jpeg

p36a606c89c4809b.jpegqaf093a40aded04f.jpeg

b1a4888b7fc89505.jpeg

xcbf547dcf7a66ff.jpeg

nbf47922cced407f.jpeg


Za każdą wpłatę serdecznie dziękujemy!

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Internetowa forma Kwesty koordynowana jest przez Maksymiliana Trusia, członka Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, z upoważnienia Prezes Zarządu. Wszelkie przepływy pieniężne pomiędzy "zrzutką", a kontem bankowym Kwesty udokumentowane zostaną odpowiednimi potwierdzeniami przelewu i bilingami kont. W razie wszelkich wątpliwości i nieścisłości prosimy o kontakt ze Stowarzyszeniem.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 6

 
Dane ukryte
25 zł
PP
Paweł Putowski
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
15 zł
WI
Wilhelmsbach
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!