id: f6rp9c

Skrzydlate, czworonogie i płetwiaste mają głos! Pomóż!

Skrzydlate, czworonogie i płetwiaste mają głos! Pomóż!

Aktualności3

 • Wielki triumf Fundacji Noga w Łapę, wielki triumf sprawiedliwości!

  2 grudnia w SR Warszawa-Mokotów zapadł wyrok skazujący za znęcanie się nad karpiami, w sprawie o którą Fundacja Noga w Łapę, przy tytanicznym zaangażowaniu prawniczki, mec. Karoliną Kuszlewicz, walczyła niemal 10 lat! Nie znajdujemy słów, aby wyrazić naszą radość, że wreszcie w sądzie ryby odzyskały głos, a wraz z nimi odzyskały go inne zwierzęta, w obronie których występujemy na co dzień. Dziękujemy wszystkim, którzy przez tę dekadę okazywali nam swoje emocjonalne wsparcie.


  Posłuchajcie audycji w TOK.fm, w której opowiadamy o naszej batalii. https://audycje.tokfm.pl/podcast/99058,Karpie-tez-cierpia-czyli-kulisy-10-letniej-walki-w-sadach-o-dobrostan-ryb


  Przytaczamy też Wam relację naszej adwokatki, którą zamieściła na swoim blogu "W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokatki".


  "Sąd skazał 3 oskarżonych, którzy jako sprzedawcy przetrzymywali karpie bez wody i pakowali do worków foliowych bez wody. Polska grudniowa codzienność...a jednak od dziś takie osoby nie są już bezkarne! To przełom!

  Oskarżony będący kierownikiem działu rybnego skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Pozostali dwaj, sprzedający na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. To kara adekwatna kara, zwłaszcza że w dacie czynu obowiązywały łagodniejsze przepisy niż dziś. Ale nie o karę tu chodzi, ale sam fakt skazania! To jest najważniejsze! Ponadto każdy z nich ma zapłacić nawiązkę.


  Sąd w ustnym uzasadnieniu wskazał "z całą stanowczością, że oskarżeni dopuścili się przestępstw"! Podkreślił, że jako osoby sprzedające ryby musieli zdawać sobie sprawę, że ich zachowanie powoduje cierpienie ryb. Uznał, że nie ma żadnych wątpliwości, że w takim stanie faktycznym, gdzie ryby trzymane są bez wody, pakowane do worków foliowych bez wody, rzucane do pojemników, dochodzi do cierpienia tych zwierząt.


  Sąd dodał również, że ta sprawa jest przełomem. Zaś wyrok ma charakter wychowawczy i powinien oddziaływać nie tylko na oskarżonych, ale w ogóle na społeczeństwo, w tym duże koncerny, które wciąż dopuszczają do cierpienia karpi. Idzie zmiana! Idzie nowe! Tyle lat pracy, warto było, by usłyszeć dziś ten wyrok!

  Wyrok nie jest jeszcze prawomocny".
  Czytaj więcej
 • Kochani, Kochane,

  Odszedł Janusz Szymczyk. Zaangażowany przyjaciel ptaków, przewodnik ptasich wycieczek organizowanych przez Warszawskie Koło Sekcji Ornitologicznej PTZool, ciepły, łagodny człowiek. To bardzo smutne pożegnanie. Będzie nam go brakować.

  Przyjaciele i Rodzina Janusza poprosili, aby w tych trudnych czasach, kiedy nie wszyscy będą mogli przyjść na pogrzeb, zamiast nietrwałych wieńców i zniczy, uczcić Jego pamięć datkami na konto naszej Fundacji.


  Dziękujemy za myśl o naszych podopiecznych, Rodzinie za aprobatę, a wszystkim ofiarodawcom za wpłaty. Na pewno wydamy te pieniądze tak, jak życzyłby sobie Janusz.


  https://zrzutka.pl/z/dlaJanusza


  Serdecznie

  Fundacja Noga w Łapę

  Czytaj więcej
 • Przedłużamy zbiórkę!

  wb1110e1693e51fe.jpegWsparło nas już 27 osób na łączną kwotę 2 014 zł. Dziękujemy! Dziś zbiórkę przedłużamy do 30 kwietnia - jeszcze przez 17 dni liczymy na Wasze udostępnienia. Pozdrawiamy mocno! Fundacja Noga w Łapę i jej Ptasi Patrol.


  Czytaj więcej

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Na co potrzebujemy środków?


 • na działania interwencyjne Ptasiego Patrolu, na zakup specjalistycznego sprzętu, w tym do wykrywania nietoperzy bytujących w budynkach, niezbędnego do skutecznej ochrony tych zwierząt przed zamurowywaniem w trakcie prac budowlanych;


 • na zakup i montaż skrzynek lęgowych dla ptaków oraz schronów dla nietoperzy;


 • na opracowanie materiałów edukacyjnych służących zwiększaniu świadomości społecznej i zaangażowania mieszkańców na rzecz bardziej skutecznej ochrony zwierząt bytujących w budynkach


 • na pomoc dla potrzebujących psów i kotów: utrzymanie, opieka weterynaryjna, sterylizacja;


 • pomoc prawna dla zwierząt (wynagrodzenie dla adwokatki)


Od początku istnienia Fundacja działa na kilku polach:

Jej skrzydlate ramię interweniuje podczas prac budowlanych, odbywających się niezgodnie z przepisami ochrony środowiska. Ptasi Patrol przeprowadził kilkaset interwencji ratując życie setek ptaków gniazdujących w budynkach. Stanowią one w mieście ogromną większość populacji (w centrum do 80%) i jest to kilkanaście gatunków ptaków, w tym jerzyki, wróble, mazurki, bogatki i modraszki, szpaki, kawki i pustułki. W ramach wymaganej prawem kompensacji zniszczonych podczas remontów ptasich siedlisk na budynkach i drzewach Warszawy oraz innych miast w Polsce zawisły tysiące skrzynek lęgowych.

Z interwencji Ptasiego Patrolu skorzystały też miejskie nietoperze, które dostały w podarunku wiele bezpiecznych schronów. 


Te intensywne działania interwencyjne w połączeniu z kampanią edukacyjną doprowadziły do powstania na terenie Warszawy regulacji znacznie poprawiających w praktyce ochronę zwierząt w obiektach budowlanych.


W 2014 r. Fundacja została doceniona wygrywając dwie nagrody w konkursie S3KTOR na najlepszą inicjatywę pozarządową w Warszawie – nagrodę w dziedzinie ochrony środowiska i nagrodę mieszkańców.


Podejmujemy również wysiłki przeciwko okrutnemu traktowaniu zwierząt towarzyszących i hodowlanych, prowadząc sprawy sądowe. Po wieloletnim procesie dot. niehumanitarnego traktowania żywych karpi podczas ich przedświątecznej sprzedaży udało nam się doprowadzić do precedensowego wyroku Sądu Najwyższego w 2016 r., który może być traktowany jako wykładnia prawa w podobnych sprawach. Dzięki temu wyrokowi i kampanii edukacyjnej wiele sieci handlowych wycofało się ze sprzedaży żywych karpi, będącej przyczyną ich zbędnego cierpienia.


Fundacja jest członkiem Koalicji NIECH ŻYJĄ!, w której skład wchodzi kilkadziesiąt organizacji i której priorytetowym celem jest doprowadzenie do całkowitego zakazu polowań na ptaki.


Bierzemy też udział w Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Środowiska, która stara się wpływać na decyzje urzędników w dziedzinie traktowania przyrody na terenie Warszawy.


Drugim polem pracy Fundacji jest pomoc bezdomnym psom i kotom, które obejmujemy opieką weterynaryjną, przygotowujemy do adopcji i znajdujemy im dobre domy. Duży nacisk kładziemy na sterylizację i kastrację, jako najlepszy i jednocześnie pozytywny dla zdrowia zwierząt sposób zapobiegania ich bezdomności. Przez kilka lat realizowaliśmy program Akcja Sterylizacja, finansując zabiegi w wybranym ośrodku weterynaryjnym na Pomorzu.


Trzecim polem pracy Fundacji są szeroko zakrojone działania edukacyjne prowadzone w w mediach internetowych, radiu i telewizji a także przez własne publikacje w postaci ulotek, plakatów i kalendarzy oraz prowadzenie zajęć w placówkach kulturalnych i oświatowych


Na zdjęciu Renata Markowska, prezeska Fundacji i jej główna aktywistka, twórczyni Ptasiego Patrolu. Fot. Marta Dzyr

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 113

JK
Jacek Kiljański
500 zł
P
Paulina Kieszkowska
500 zł
A
Aga Bea Maciej
300 zł
BN
Beata Niedomagała
300 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
A
Andrzej Marcinski
200 zł
M
Michał
200 zł
AT
Aleksandra Toczko
200 zł
BN
Beata Niedomagała
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 8

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

679 309 zrzutek

i zebrali

440 590 423 zł

A ty na co dziś zbierasz?