id: f6rp9c

Skrzydlate, czworonogie i płetwiaste mają głos! Pomóż!

Skrzydlate, czworonogie i płetwiaste mają głos! Pomóż!

9 520 zł 
z 20 000 zł
47%
61 dni do końca
133 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności4

 • Dziś, 21 listopada, urodziny matki-założycielki, bez której nic by się nie udało! Ożywiamy zbiórkę z nadzieją na wasze choćby symboliczne wpłaty dla Renaty :) 💃🎂 na tę zbiórkę lub bezpośrednio na konto Fundacja Noga w Łapę 87 2490 0005 0000 4500 5605 8992

  Tańcząca z ptakami Renata Markowska ma urodziny. Jeśli znacie Ptasi Patrol, to wiecie, że to od Renaty wszystko się zaczęło. To ona była i ciągle jest jedną z pionierek w walce o prawo ptaków i nietoperzy do życia w budynkach. To także determinacja Renata doprowadziła sprawę znęcania się nad karpiami w Leclercu do sądu, a następnie, wraz z mec. Karoliną Kuszlewicz, do wygranego procesu. Nie ma drugiej tak walecznej i niezłomnej osoby.

  🍥przez 11 lat Ptasi Patrol, w 100% wolontariacko, przeprowadził kilkaset interwencji, dzięki którym prawo chroniące te zwierzęta nie jest fikcją. Większość to interwencje Renaty, a na pewno te najtrudniejsze. Bo tylko ona potrafi walczyć do skutku.🍥 Od 11 lat, przez okrągły rok, a zwłaszcza wiosną i latem, Renata lata pod remontowane budynki. Czasem jest to kilka adresów dziennie, a każdy adres to trudne wyzwanie.

  🍥 Renata tańczy nie tylko z ptakami, ale i inwestorami i wykonawcami remontów, robotnikami na budowach i wszystkimi innymi, od których zależy los ptaków i nietoperzy mieszkających z ludźmi w budynkach. 🐦🦇 Nieraz w dramatycznych okolicznościach...

  🍥 Renata biega po rusztowaniach i dachach, zagląda w szczeliny i dziury remontowanych budynków, całymi dniami wystaje pod nimi z drętwiejącym karkiem, robiąc potrzebne obserwacje i dokumentację.

  🍥 Negocjuje, pisze pisma i artykuły, występuje w radiu i telewizji, przygotowuje materiały i prowadzi akcje edukacyjne, wychowuje wolontariuszki i nadstawia głowę, bo ludzie nie lubią, kiedy przeszkadza się im w łamaniu przepisów

  🍥 Dzięki swojej pasji, odwadze i niezłomności najczęściej wygrywa bitwy o ocalenie życia i siedlisk zwierząt.

  🍥 Jeśli spacerując po Warszawie (i nie tylko) zauważycie gdzieś na budynkach budki dla ptaków lub schrony dla nietoperzy, z dużym prawdopodobieństwem są one owocem tych interwencji.


  ➡️ Więcej o roli Ptasiego Patrolu w ochronie ptaków i nietoperzy w budynkach przeczytaj tutaj: https://bit.ly/3x7Q7W3

  Wspierając zrzutkę, sprawicie jej wielką radość! Z części zgromadzonych tu środków mogłyśmy kupić aparat foto z zoomem, który przyda się do robienia dokumentacji. Renata marzy jeszcze o kamerze termowizyjnej, która pozwoli nam wykrywać i dokumentować bytujące w budynkach nietoperze.

  Możesz też wpłacić bezpośrednio na konto Fundacji: 87 2490 0005 0000 4500 5605 8992


  Grafika Magdalena Dukaczewska

  Foto Aga Gołębiowskap25e90d7eb23a538.jpeg

  Czytaj więcej
 • Wielki triumf Fundacji Noga w Łapę, wielki triumf sprawiedliwości!

  2 grudnia w SR Warszawa-Mokotów zapadł wyrok skazujący za znęcanie się nad karpiami, w sprawie o którą Fundacja Noga w Łapę, przy tytanicznym zaangażowaniu prawniczki, mec. Karoliną Kuszlewicz, walczyła niemal 10 lat! Nie znajdujemy słów, aby wyrazić naszą radość, że wreszcie w sądzie ryby odzyskały głos, a wraz z nimi odzyskały go inne zwierzęta, w obronie których występujemy na co dzień. Dziękujemy wszystkim, którzy przez tę dekadę okazywali nam swoje emocjonalne wsparcie.


  Posłuchajcie audycji w TOK.fm, w której opowiadamy o naszej batalii. https://audycje.tokfm.pl/podcast/99058,Karpie-tez-cierpia-czyli-kulisy-10-letniej-walki-w-sadach-o-dobrostan-ryb


  Przytaczamy też Wam relację naszej adwokatki, którą zamieściła na swoim blogu "W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokatki".


  "Sąd skazał 3 oskarżonych, którzy jako sprzedawcy przetrzymywali karpie bez wody i pakowali do worków foliowych bez wody. Polska grudniowa codzienność...a jednak od dziś takie osoby nie są już bezkarne! To przełom!

  Oskarżony będący kierownikiem działu rybnego skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Pozostali dwaj, sprzedający na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. To kara adekwatna kara, zwłaszcza że w dacie czynu obowiązywały łagodniejsze przepisy niż dziś. Ale nie o karę tu chodzi, ale sam fakt skazania! To jest najważniejsze! Ponadto każdy z nich ma zapłacić nawiązkę.


  Sąd w ustnym uzasadnieniu wskazał "z całą stanowczością, że oskarżeni dopuścili się przestępstw"! Podkreślił, że jako osoby sprzedające ryby musieli zdawać sobie sprawę, że ich zachowanie powoduje cierpienie ryb. Uznał, że nie ma żadnych wątpliwości, że w takim stanie faktycznym, gdzie ryby trzymane są bez wody, pakowane do worków foliowych bez wody, rzucane do pojemników, dochodzi do cierpienia tych zwierząt.


  Sąd dodał również, że ta sprawa jest przełomem. Zaś wyrok ma charakter wychowawczy i powinien oddziaływać nie tylko na oskarżonych, ale w ogóle na społeczeństwo, w tym duże koncerny, które wciąż dopuszczają do cierpienia karpi. Idzie zmiana! Idzie nowe! Tyle lat pracy, warto było, by usłyszeć dziś ten wyrok!

  Wyrok nie jest jeszcze prawomocny".
  Czytaj więcej
 • Kochani, Kochane,

  Odszedł Janusz Szymczyk. Zaangażowany przyjaciel ptaków, przewodnik ptasich wycieczek organizowanych przez Warszawskie Koło Sekcji Ornitologicznej PTZool, ciepły, łagodny człowiek. To bardzo smutne pożegnanie. Będzie nam go brakować.

  Przyjaciele i Rodzina Janusza poprosili, aby w tych trudnych czasach, kiedy nie wszyscy będą mogli przyjść na pogrzeb, zamiast nietrwałych wieńców i zniczy, uczcić Jego pamięć datkami na konto naszej Fundacji.


  Dziękujemy za myśl o naszych podopiecznych, Rodzinie za aprobatę, a wszystkim ofiarodawcom za wpłaty. Na pewno wydamy te pieniądze tak, jak życzyłby sobie Janusz.


  https://zrzutka.pl/z/dlaJanusza


  Serdecznie

  Fundacja Noga w Łapę

  Czytaj więcej
 • Przedłużamy zbiórkę!

  wb1110e1693e51fe.jpegWsparło nas już 27 osób na łączną kwotę 2 014 zł. Dziękujemy! Dziś zbiórkę przedłużamy do 30 kwietnia - jeszcze przez 17 dni liczymy na Wasze udostępnienia. Pozdrawiamy mocno! Fundacja Noga w Łapę i jej Ptasi Patrol.


  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Na co potrzebujemy środków?


 • na działania interwencyjne Ptasiego Patrolu, na zakup specjalistycznego sprzętu, w tym do wykrywania nietoperzy bytujących w budynkach, niezbędnego do skutecznej ochrony tych zwierząt przed zamurowywaniem w trakcie prac budowlanych;


 • na zakup i montaż skrzynek lęgowych dla ptaków oraz schronów dla nietoperzy;


 • na opracowanie materiałów edukacyjnych służących zwiększaniu świadomości społecznej i zaangażowania mieszkańców na rzecz bardziej skutecznej ochrony zwierząt bytujących w budynkach


 • na pomoc dla potrzebujących psów i kotów: utrzymanie, opieka weterynaryjna, sterylizacja;


 • pomoc prawna dla zwierząt (wynagrodzenie dla adwokatki)


Od początku istnienia Fundacja działa na kilku polach:

Jej skrzydlate ramię interweniuje podczas prac budowlanych, odbywających się niezgodnie z przepisami ochrony środowiska. Ptasi Patrol przeprowadził kilkaset interwencji ratując życie setek ptaków gniazdujących w budynkach. Stanowią one w mieście ogromną większość populacji (w centrum do 80%) i jest to kilkanaście gatunków ptaków, w tym jerzyki, wróble, mazurki, bogatki i modraszki, szpaki, kawki i pustułki. W ramach wymaganej prawem kompensacji zniszczonych podczas remontów ptasich siedlisk na budynkach i drzewach Warszawy oraz innych miast w Polsce zawisły tysiące skrzynek lęgowych.

Z interwencji Ptasiego Patrolu skorzystały też miejskie nietoperze, które dostały w podarunku wiele bezpiecznych schronów. 


Te intensywne działania interwencyjne w połączeniu z kampanią edukacyjną doprowadziły do powstania na terenie Warszawy regulacji znacznie poprawiających w praktyce ochronę zwierząt w obiektach budowlanych.


W 2014 r. Fundacja została doceniona wygrywając dwie nagrody w konkursie S3KTOR na najlepszą inicjatywę pozarządową w Warszawie – nagrodę w dziedzinie ochrony środowiska i nagrodę mieszkańców.


Podejmujemy również wysiłki przeciwko okrutnemu traktowaniu zwierząt towarzyszących i hodowlanych, prowadząc sprawy sądowe. Po wieloletnim procesie dot. niehumanitarnego traktowania żywych karpi podczas ich przedświątecznej sprzedaży udało nam się doprowadzić do precedensowego wyroku Sądu Najwyższego w 2016 r., który może być traktowany jako wykładnia prawa w podobnych sprawach. Dzięki temu wyrokowi i kampanii edukacyjnej wiele sieci handlowych wycofało się ze sprzedaży żywych karpi, będącej przyczyną ich zbędnego cierpienia.


Fundacja jest członkiem Koalicji NIECH ŻYJĄ!, w której skład wchodzi kilkadziesiąt organizacji i której priorytetowym celem jest doprowadzenie do całkowitego zakazu polowań na ptaki.


Bierzemy też udział w Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Środowiska, która stara się wpływać na decyzje urzędników w dziedzinie traktowania przyrody na terenie Warszawy.


Drugim polem pracy Fundacji jest pomoc bezdomnym psom i kotom, które obejmujemy opieką weterynaryjną, przygotowujemy do adopcji i znajdujemy im dobre domy. Duży nacisk kładziemy na sterylizację i kastrację, jako najlepszy i jednocześnie pozytywny dla zdrowia zwierząt sposób zapobiegania ich bezdomności. Przez kilka lat realizowaliśmy program Akcja Sterylizacja, finansując zabiegi w wybranym ośrodku weterynaryjnym na Pomorzu.


Trzecim polem pracy Fundacji są szeroko zakrojone działania edukacyjne prowadzone w w mediach internetowych, radiu i telewizji a także przez własne publikacje w postaci ulotek, plakatów i kalendarzy oraz prowadzenie zajęć w placówkach kulturalnych i oświatowych


Na zdjęciu Renata Markowska, prezeska Fundacji i jej główna aktywistka, twórczyni Ptasiego Patrolu. Fot. Marta Dzyr

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 133

JK
Jacek Kiljański
500 zł
PK
Paulina Kieszkowska
500 zł
BN
Aga Bea Maciej
300 zł
BN
Beata Niedomagała
300 zł
 
Dane ukryte
200 zł
BN
Beata N
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
AM
Andrzej Marcinski
200 zł
EB
Elżbieta B.
200 zł
M
Michał
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 8

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

800 954 zrzutki

i zebrali

621 642 340 zł

A ty na co dziś zbierasz?