id: fb77ef

Niech wirus zmieni polską szkołę. Khan Academy w zdalnej edukacji.

Niech wirus zmieni polską szkołę. Khan Academy w zdalnej edukacji.

Nasi użytkownicy założyli 1 156 673 zrzutki i zebrali 1 200 800 705 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Nazywam się Lech Mankiewicz. Jestem prezesem Fundacja Edukacja dla Przyszłości​, która odpowiedzialna jest za polskie zasoby na portalu KhanAcademy po polsku​.


Nasza praca nabrała ostatnio zupełnie innego znaczenia. Szkoły zakładają u nas zdalne klasy, pytają o więcej tłumaczeń, podsyłają do nas uczniów-wolontariuszy, dzieje się szybko…


… a fani pytają o możliwość wsparcia na zrzutce:

“Wiemy, że nas wszystkich dotkną te trudne czasy, ale KhanAcademy po polsku to dobro wspólne. Dlatego zawalczmy wszyscy o to, żeby KhanAcademy po polsku przetrwał i był przez cały czas dostępny na dotychczasowym poziomie.” - napisał wczoraj jeden z nich.

“KhanAcademy po polsku pozostaje jedyną nadzieją dla rzeszy dzieciaków na zrozumienie wymaganych zagadnień. Tyle że za tym przedsięwzięciem nie stoi żadna wielka korporacja, tylko grupa zapaleńców. Są wolontariuszami, ale potrzebują środków na nagranie nowych filmów, które uzupełnią luki w materiale, czasem na jakieś większe tłumaczenie.”

“Już teraz z platformy KhanAcademy po polsku korzysta ogromna rzesza polskich uczniów, 

oglądając filmy instruktażowe na dziesiątki tematów - od matematyki czy fizyki po biologię, programowanie i filozofię. A za chwilę będzie ich jeszcze więcej, bo wiemy, że w wielu szkołach zdalna “praca” z uczniami niestety polega tylko na zadawaniu im materiału do przerobienia. “

 

Dla takich osób właśnie, po wielu oporach - co widać też na zdjęciu :) zdecydowałem się założyć zbiórkę.

Przez pierwszy tydzień od zamknięcia szkół z portalu Khan Academy skorzystało ponad 400 tysięcy uczniów i nauczycieli, odbywając ponad 850 tysięcy sesji i odsłaniając ponad 7 milionów stron. Średnio, jedna sesja trwała ponad 13 minut. Do tego dochodzi jeszcze ponad 400 tysięcy bezpośrednich odsłon naszych filmów na YouTube.

Napoleon miał ponoć rzadką umiejętność zmieniania przegranych bitew w zwycięskie. I my mamy teraz podobną szansę: dzięki sytuacji, spowodowanej epidemią, polska szkoła może się zmienić na lepsze, także dzięki temu, że narzędzia takie, jak Khan Academy po polsku, staną się miejscem pracy uczniów i nauczycieli - pracy w swoim tempie, miejscu i czasie.


Z Khan Academy zetknąłem się w październiku 2011 roku. Po prostu kolega przysłał mi link mailem – „Zobacz, to jest ciekawe”. Akurat córka uczyła się o ułamkach, więc zacząłem tłumaczyć napisy do filmów o ułamkach.    

Z biegiem czasu zaczęła tworzyć się grupa złożona z kolejnych entuzjastów. Pod koniec 2013 roku założyliśmy fundację Edukacja dla Przyszłości. Nie jesteśmy wyznawcami Khan Academy – zależy nam na otwarciu polskiej szkoły na różnorodne metody i narzędzia, aby upodobniła się w ten sposób do świata, który tak bardzo się w tym kierunku zmienił. Chcemy dać wszystkim, którzy chcą się uczyć, możliwość korzystania za darmo z jednej z najbardziej znanych i popularnych w świecie platform edukacyjnych. Tym bardziej, że dzisiaj, po wielu latach lekceważenia cyfrowej edukacji, wszyscy już widzą, jak ważne są to narzędzia i metody.


Działem, który jest reprezentowany szczególnie bogato na Khan Academy jest matematyka. Od pierwszej klasy szkoły podstawowej, od początku nauki liczenia do analizy matematycznej, zasoby Khan Academy pomagają opanować i przećwiczyć pojęcia, które często sprawiają trudność.

Ostatnio zmienił się materiał dla klas 1-6 i tam bardzo potrzebne jest nam Państwa wsparcie - by polskie dzieci, nieznające jeszcze tak dobrze angielskiego - też mogły korzystać z tych zasobów.


Lubią Państwo filmy animowane? Disney Studio? Na Khan Academy mamy jedyny na świecie cykl, stworzony przez Pixar Studio, o tym, jak tworzy się filmy animowane. Pokazuje, dlaczego warto się uczyć, i że nauka może być kluczem do pracy w miejscu, w którym opowiada się piękne, wzruszające historie...

 

Tak więc chcielibyśmy też pójść do przodu, na przetłumaczenie czekają nowe materiały - te cenione, i te niedoceniane w polskiej szkole… Utrzymanie Khan Academy, to znaczy uzupełnianie polskich zasobów o nowe filmy i teksty, kosztuje około 20 tysięcy złotych rocznie. Jeśli dzięki Waszemu zaangażowaniu uda nam się zebrać więcej, zaczniemy realizację działów, nad którymi jeszcze systematycznie nie pracowaliśmy, na przykład statystyki, której doniosłość widzimy codziennie, oglądając w mediach różne wykresy i tabele dotyczące rozwoju epidemii.


Wiele osób uważa, że epidemia spowoduje głębokie zmiany naszego społecznego myślenia. Khan Academy ma bardzo rozbudowany dział historii sztuki, która od stuleci opowiadała się po stronie humanizmu i holistycznej wizji człowieka, a na którą nigdy nie było środków, bo przecież kto chciałby oglądać filmy o sztuce. Po cichu marzymy, że uda nam się zebrać odpowiednio dużą kwotę i będziemy mogli po raz pierwszy w historii Khan Academy w Polsce udostępnić te znakomite zasoby z polskim lektorem.


KhanAcademy składa się z trzech filarów:

Krótkich filmów z wyjaśnieniami odnoszącymi się do konkretnych zagadnień, np. jak pomnożyć albo jak dodać dwa ułamki.

Ćwiczeń. Jeśli nie jesteś pewien wyniku - klikając zieloną podpowiedź możesz prześledzić sposób rozwiązania lub obejrzeć film w tym temacie. Wykonanie bezbłędnie ćwiczenia wynagradzane jest punktami i odznakami.

Platformy dla nauczycieli zawierającej propozycje i narzędzia wspierające pracę w klasie z KhanAcademy. Nauczyciel może zadawać zadania domowe, śledzić na bieżąco postępy uczniów – każdego z osobna. Może sprawdzić, które pytania sprawiały im trudności. Może zadać każdemu uczniowi inną pracę domową, dopasowaną do jego wiedzy i możliwości.


Będziemy wdzięczni za udostępnianie naszej akcji w mediach społecznościowych. Jesteśmy na Facebooku https://www.facebook.com/KhanAcademyPoPolsku/


Dalszą część historii możesz tworzyć z nami...

Dziękuję

Lech Mankiewicz






Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 65

 
Dane ukryte
1 000 zł
GW
Grazyna Wierzbinska
500 zł
 
Dane ukryte
250 zł
FN
Fundacja Nauki i Edukacji "Lemat"
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
Sławomir Śliwicki
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
PD
Piotr Dragan
100 zł
Małgorzata Żytko
100 zł
ML
Maciej Lewenstein
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 8

 
2500 znaków