id: fbxgtx

Budowa pomnika KSU w Ustrzykach Dolnych

Budowa pomnika KSU w Ustrzykach Dolnych

Nasi użytkownicy założyli 1 037 240 zrzutek i zebrali 1 107 173 685 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Legenda KSU

Zespół KSU zapisał się w historii muzyki jako prekursorzy polskiego punk rocka. Legenda polskiej rockowej sceny muzycznej narodziła się w latach 70. w Ustrzykach Dolnych zwanych "bramą Bieszczad". Zespół rozwijał się w czasach komuny, objętych ścisłą cenzurą, nie mając takiego dostępu do technologii jak teraz. Mimo wielu przeciwności losu, dzięki olbrzymiej pasji i sprytowi, udało im się wypracować oryginalny styl muzyczny jak i samego ubioru. Do dzisiaj są inspiracją dla wielu młodych i twórczych ludzi nie tylko z Ustrzyk Dolnych.


W 2023 r. wypada jubileuszowe 45-lecie twórczości zespołu. Jest to dobry czas na upamiętnienie legendy rocka, która narodziła się u progu dzikich Bieszczad. Warto wspomnieć, że w latach 70. i 80. Ustrzyki Dolne obok Warszawy i Trójmiasta stały się wiodącym ośrodkiem punk rocka w Polsce. Mimo, że z tym nurtem utożsamiani są do dzisiaj z czasem zespół wykształcił własny styl bliższy szeroko pojętemu rockowi. Co roczne koncerty KSU stały się kultowym wydarzeniem zrzeszającym fanów nie tylko z okolic, lecz także z całej Polski. Wyjątkowość zespołu charakteryzują liczne nawiązania do rodzimej kultury. w tym wiele wstawek na temat bieszczadzkich gór np. "Za Mgłą", "Ustrzyki" lub "Rezerwat Czartów" z najnowszej płyty "44".


Opis rzeźby

"Pomnik bieszczadzkiego punk rocka" to praca magisterska wykonywana w pracowni prof. Karola Badyny na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.


Forma rzeźby jest zwróceniem uwagi na naszą lokalną, nietuzinkową twórczość. Pomnik figuratywny o wysokości 2,5 m przedstawia lidera i najbardziej rozpoznawalnego członka zespołu Eugeniusza "Siczkę" Olejarczyka. Postać uchwycona jest w lekkim, scenicznym ruchu z głową zadartą ku górze z delikatnie rozchylonymi ustami. W ręce trzyma gitarę, poza sugeruje zatrzymanie w ruchu, jakbyśmy widzieli go w trakcie koncertu na scenie. W podstawie znajduje się kształt przypominający nasze bieszczadzkie połoniny, poniżej z ziemi wyrastają łańcuchy, są odniesieniem do subkultury punkowej.


Przedstawiony projekt rzeźby nie jest wersją finalną. Jest to szkic w plastelinie przygotowany na potrzeby wizualizacji projektu. W efekcie końcowym praca zostanie wykonana w dużej skali, odlana w gipsie a następnie przetransportowana do odlewni w której zostanie przygotowany odlew w brązie.


Rzeźba zostanie postawiona w Ustrzykach Dolnych w "Parku pod Dębami" i oficjalnie odsłonięta na przełomie września i października.


Autorka pracy rzeźbiarskiej

Marzena Tomków urodzona w 1998 r. w Ustrzykach Dolnych, wychowana w Bieszczadach. Należąca przez 7 lat do Teatru Formy Parra w Ustrzykach Dolnych prowadzonego przez Grażynę Kaznowską. Ukończyła Liceum Plastyczne w Lesku na kierunku Grafika, następnie rozpoczęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby, a po 3 latach przeniosła się do Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, by tam kontynuować studia na kierunku rzeźbiarskimi. Córka Lesława Tomków pierwszego basisty i jednego z założycieli zespołu KSU. Od 2 lat angażująca się w tworzenie sztuki wizualnej na festiwalu artystycznym Racłacamp w Skarżysku-kamiennej.


Koszty

- wynagrodzenie architekta do przygotowania dokumentacji zgodnej z prawem budowlanym

- wykonanie fundamentu pod pomnik

- wykonanie odlewu w brązie

- transport i montaż

- organizacja wydarzenia odsłonięcia pomnika

- wydanie jubileuszowej publikacji


Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Nagrody/oferty 3

Kupuj, Wspieraj, Sprzedawaj, Dodawaj.

Kupuj, Wspieraj, Sprzedawaj, Dodawaj. Czytaj więcej

Aktywne organizatora:
Autografy i unikaty • Inne
Koszulka okazjonalna
Z okazji wydarzenia wyprodukowana zostanie limitowana seria koszulek z autografem lidera zespołu KSU.
180 zł

Kupione 23 z 100

Autografy i unikaty • Autografy celebrytów
Publikacja jubileuszowa z autografem
Wydana zostanie publikacja jubileuszowa oraz podsumowująca akcję umieszczenia pomnika, na której swój autograf złoży lider zespołu KSU.
300 zł

Kupione 1 z 300

Wyjątkowe spotkania
Wstęp na kolację po odsłonięciu pomnika
Po odsłonięciu pomnika odbędzie się zamknięta kolacja z liderem zespołu KSU Eugeniuszem "Siczką" Olejarczykiem. To idealna okazja dla fanów KSU do spo...
3000 zł

Wpłaty 93

JD
Justyna Krochmal
Michał Śpikowski
185 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
10 zł
PW
Paweł Wzorek
ukryta
WC
Witold Cybulski
600 zł
BF
Bartosz Filip
JM
Jakub Majchrzyk
20 zł
 
Dane ukryte
20 zł
BG
Barbara Garbaszewska
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków