id: fcru9z

Domek dla młodzieży

Domek dla młodzieży

Nasi użytkownicy założyli 1 035 590 zrzutek i zebrali 1 103 242 780 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Wesprzyj budowę unikalnego ośrodka dla młodzieży w samym sercu Podlasia!


Odrynki to wieś położona nad rozlewiskami Narwi, w samym centrum wschodniej Białostocczyzny, jedynego w Polsce obszaru zwartego zamieszkiwania ludności wyznania prawosławnego. Tuż obok znajduje się unikatowa na skalę Europy „Kraina Otwartych Okiennic”, zaś kilkanaście kilometrów dalej – Puszcza Białowieska. To właśnie tu Bractwo Młodzieży Prawosławnej chce stworzyć ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy, w którym organizowane będą obozy letnie, spotkania integracyjne, konferencje i wiele innych wydarzeń skierowanych do uczniów, studentów i młodych dorosłych z całej Polski.


Bractwo Młodzieży Prawosławnej - czyli kto?

Nasze Bractwo zostało założone ponad 40 lat temu i było wówczas jedyną tego typu organizacją w całym bloku wschodnim. Spośród naszych członków wyrosło już kilka pokoleń działaczy społecznych, przedsiębiorców, polityków, duchownych, naukowców i przedstawicieli wielu innych profesji, którzy, wykorzystując zdobyte w Bractwie wiedzę i doświadczenie, wciąż działają na rzecz swoich społeczności.

Bractwo Młodzieży Prawosławnej każdego roku organizuje kilkadziesiąt wydarzeń, w których udział biorą tysiące młodych osób. Prowadzimy aktywną współpracę z podobnymi organizacjami z innych krajów, w ciągu ostatniego roku braliśmy także udział w akcjach pomocowych dla uchodźców z Ukrainy. W ciągu swojej ponad 40-letniej historii Bractwo przeprowadzało obozy wypoczynkowe i robocze, rekolekcje, wykłady, wyjazdy zagraniczne, pielgrzymki piesze i autokarowe, konferencje naukowe, szkolenia i kursy, warsztaty artystyczne i wiele innych. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, aktywnie działamy na rzecz zachowania języka, kultury i dziedzictwa mniejszości narodowych tworzących Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.

v0vG4VHhmuP2SokY.jpg

Fot. Tomasz Grześ

Dlaczego właśnie Odrynki?

Nasze struktury można znaleźć nie tylko na Podlasiu, lecz również w pozostałych częściach kraju, jednak to właśnie na Białostocczyźnie istnieje najgęstsza sieć parafii i działających przy nich oddziałów Bractwa, a także wiele klasztorów i instytucji związanych z Cerkwią Prawosławną. Organizując nasze wydarzenia jesteśmy zmuszeni korzystać z ich gościnności.

Przed kilkunastoma laty otrzymaliśmy w darze działkę w Odrynkach. Znajdował się na niej zrujnowany budynek dawnej szkoły, który niedawno rozebraliśmy. Parcela położona jest w samym centrum wsi, otacza ją mnóstwo zieleni, zaś w sąsiedztwie stoją tradycyjne dla tego regionu drewniane domy.

pwE3qK0UnkemDVWP.jpg

Fot. archiwum BMP


W Odrynkach zlokalizowane jest również jedno z najważniejszych dla prawosławnych w Polsce sanktuariów – pustelnia św. Antoniego i Teodozjusza. To unikalne w skali całego kraju miejsce – na wyspie otoczonej rozlewiskami Narwi wybudowano cerkiew oraz domy dla kilku zamieszkujących tam mnichów. W pustelni każdego dnia sprawowane są nabożeństwa, co jest dla nas niezwykle istotne – mimo szerokiej działalności społecznej i kulturalnej, to sprawy duchowe stanowią główny sens istnienia naszej organizacji.

mEiuNIWfXkCxnPZL.jpg

Fot. Jarosław Charkiewicz


Co chcemy zrobić?

Dotychczasowe prace polegały na uporządkowaniu terenu działki oraz wzniesieniu garażu i altany. Już teraz możemy organizować tam spotkania przy ognisku, a nawet wyjazdy pod namioty. Chcemy jednak, aby powstało tam centrum z prawdziwego zdarzenia. Planujemy wzniesienie nawiązującego do lokalnej architektury drewnianego domu. Budynek zaprojektowany został tak, aby, mimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów, nadawał się do przeprowadzenia kilkudniowych spotkań dla kilkunastu-kilkudziesięciu uczestników. Znajdować będzie się tam przestronna sala, kuchnia, łazienka, a na poddaszu pomieszczenie sypialniane. Przy domu powstanie także taras.

dPIJrBKoI7fMfnQr.pngoqFnUiLSwdxmBc23.png

Projekt: RAMIDREW


Dlaczego warto nam pomóc?

Bractwo Młodzieży Prawosławnej nie posiada stałego źródła dochodów. Naszą misję prowadzimy wyłącznie w oparciu o dobrowolne ofiary wiernych oraz okazyjnie uzyskiwane wsparcie sponsorów. Nawet najbardziej aktywni członkowie Bractwa nie otrzymują za swój trud żadnej wypłaty, choć wykonywana przez nich praca nierzadko przekracza zakres obowiązków osób zatrudnionych na pełnoetatowym stanowisku.

7aSBRpKzy6Iq6aqL.jpg

Fot. Paweł Turczyński

Wspierając budowę ośrodka w Odrynkach, pomagasz tworzyć historię Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Dokładasz swoją małą cegiełkę do wznoszonej przez kolejne generacje prawosławnych w Polsce budowli, będącej żywym pomnikiem naszej wielowiekowej obecności w Rzeczpospolitej, świadectwem wielokulturowości i bogactwa naszej wspólnej Ojczyzny. Stajesz się współuczestnikiem wszystkich dobrych działań, których realizacja będzie możliwa dzięki stworzeniu naszego domu dla młodzieży. Zapewniamy o modlitwie za wszystkich ludzi dobrej woli, którzy zechcieli nam pomóc.

Ofiarodawcom – dziękujemy – Bóg zapłać – Спаси Господи!

6wPRjGlIeky2eFwP.jpg

Fot. archiwum BMPLokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 42

 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
RI
Rafał
10 zł
MG
Monika G.
20 zł
BK
Barbara Kondratiuk
100 zł
MB
Mateusz Bołbot
100 zł
IP
Ivan Peshev
300 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków