id: fgzyfk

Odkryjmy Pierwiastek-164

Odkryjmy Pierwiastek-164

Nasi użytkownicy założyli 1 068 579 zrzutek i zebrali 1 165 745 596 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Czy ultra-ciężki pierwiastek 164 istnieje? Sprawdźmy to razem.

uhcEjs8EugqGbT0j.pngOd dziesięcioleci naukowcy przewidują, że może istnieć wyspa stabilności dopuszczająca istnienie trwałych izotopów o liczbie atomowej Z = 164 (164 protony w jądrze, dla przykładu uran posiada tylko 92 protony). Niedawne doniesienia [1] sugerują, że część asteroid może zawierać superciężkie pierwiastki:

https://www.space.com/asteroids-could-contain-superheavy-elements


Najcięższy znany pierwiastek Osm (Z = 76, 76 protonów w jądrze) ma gęstość od 22,5 do 22,6 g/cm³. Prowadząc studia literaturowe znaleźliśmy asteroidy o anomalnej dużej gęstości (np. 33 Polyhymnia - gęstość 75,28 g/cm³ ; Ludmilla 73,9 g/cm³ ; Atala 47,92 g/cm³ ; De Sitter 450 g/cm³ ). Oczywiście może to być błąd pomiaru dlatego planujemy współpracę również z astronomami.


Szansa przeanalizowania w rozsądnym czasie co mieści się wewnątrz asteroidy (która może mieć średnicę nawet kilku km) i jest odległa od Ziemi jest niemal zerowa. Jednak część takich asteroid mogła roztrzaskać się o powierzchnię księżyca odsłaniając zawartość znajdującą się w środku. Zainspirował nas artykuł chińskich uczonych, którzy zrobili oszacowania ile obiektów interstelarnych mogło spaść na Księżyc. W takich nietypowych kraterach można byłoby szukać nietypowej materii - np. pierwiastka 164. Na Księżyc jest łatwiej dotrzeć niż do asteroid (w najbliższej dekadzie planowanych jest ponad 250 misji księżycowych)

https://www.focus.pl/artykul/obiekty-miedzygwiezdne-na-ksiezycu

https://iopscience.iop.org/article/10.3847/2515-5172/ad0731


Pierwiastek 164 (obecna nazwa: Unhexquadium) będzie prawdopodobnie miał postać srebrzystego metalu podobnego do Palladu. Jego przewidywana gęstość [1] to 36 - 68,4 g/cm³. Oznacza to, że 1 m³ tego pierwiastka może ważyć nawet 68 ton.TEORETYCZNIE POTĘŻNE ŹRÓDŁO ENERGII

7pWr28JLX1p0qBWp.pngPierwiastek 164 może być prekursorem do tworzenia bezpiecznej stabilnej materii kwarkowej udQM (materia kwarkowa o dodatnim ładunku - bezpieczna odpychająca zwykłą materię). Zgodnie z artykułem z 2018 który się ukazał w jednym z najbardziej prestiżowych recenzowanych czasopism naukowych z zakresu fizyki na świecie-"Physical Review Letters" może istnieć stabilna materia kwarkowa udQM [2] do powstania której jest potrzebny ciężki pierwiastek o liczbie masowej (suma protonów i neutronów w jądrze) > 300 [3].


Zgodnie z hipotezą uczonych jądra takich atomów będą inaczej zbudowane niż w pierwiastkach „klasycznych”. W przypadku tych drugich jądra składają się z protonów i neutronów, a każda z tych cząstek powstała z trzech kwarków. W hipotetycznych wielkich atomach kwarki nie będą ściśle związane z sobą w trójki, ale uformują zbiór kwarków względnie swobodnych, stanowiących trwały twór, będący niezwykłym jądrem atomowym. Ten nowy hipotetyczny typ materii nazwano udQM (up-down quark matter – materia kwarkowa złożona z kwarków górnych i dolnych" [4].


Tak powstała materia udQM może być potężnym źródłem energii (20 MeV na neutron) o 10 krotne większej produkcji energii niż rozszczepienie jądra atomu i 2,5 razy więcej niż fuzja jądrowa na kilogram masy [5]. Istnienie materii kwarkowej jest dowodzone dla masywnych gwiazd neutronowych [6]. Kto wie, może obce cywilizacje techniczne korzystają z tego lub podobnego źródła energii.


CEL ZBIÓRKI

Chcielibyśmy zebrać grupę specjalistów, która pomogłaby nam w poszukiwaniach pierwiastka 164. W pierwszej kolejności zależy nam na fizykach, którzy mogliby zamodelować własności takiego izotopu, a w szczególności jego atomowe poziomy energetyczne, aby móc wyznaczyć linie spektroskopowe UV / VIS / IR, a także w miarę możliwości także poziomy energetyczne jąder atomowych, aby wyznaczyć linie widmowe związane z przejściami jądrowymi (np. indukowanymi uderzeniem cząstek wiatru słonecznego / promieniowania kosmicznego).


Zależałoby nam na pasjonatach o otwartych umysłach, ale jednocześnie o nieposzlakowanej metodologii naukowej, której jakość i rzetelność byłaby nie do podważenia przez międzynarodowe środowisko naukowe.


Nie wiemy, czy pierwiastek 164 istnieje i czy projekt zakończy się sukcesem. Są przesłanki, że trwały pierwiastek 164 może istnieć. Chcemy stosując metodologię naukową zweryfikować hipotezę jego istnienia, zbudować przyrządy do jego detekcji, a w przypadku jego wykrycia pozyskać grant od dużych międzynarodowych fundacji naukowych na zorganizowanie misji kosmicznej celem jego odzyskania z powierzchni Księżyca i przywiezienie na Ziemię.


Z zebranych środków planujemy sfinansować opracowania teoretyczne i modelowanie superkomputerowe - krok pierwszy w poszukiwaniu Pierwiastka-164.BIBLIOGRAFIA

1 https://www.space.com/asteroids-could-contain-superheavy-elements

2 Bob Holdom, Jing Ren, and Chen Zhang. "Quark Matter May Not Be Strange." Physical Review Letters. https://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.120.222001

3 https://phys.org/news/2018-06-periodic-table.html

4 https://www.projektpulsar.pl/struktura/2104199,1,jadra-zlepione-z-kwarkow.read

5 Engineering with quark matter, Charles Alcock ,Nature Vol 3337, 1989: https://www.nature.com/articles/337405a0.pdf

6 Evidence for quark-matter cores in massive neutron, Nature 2020: https://www.nature.com/articles/s41567-020-0914-9 


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 8

ID
Igor Dankowski
5 zł
WH
Wojciech Hoc
5 zł
PA
PAWEŁ
10 zł
IT
ITaly
70 zł
SY
Sylwia28
5 zł
PA
patrykus
12 zł
GA
GalAnonim
2 zł
AJ
Adam
50 zł

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!