id: djad9u

Stefania urodziła się w Auschwitz, Jan przeżył czystkę na Wołyniu - Film dokumentalny o niezwykłym małżeństwie

Stefania urodziła się w Auschwitz, Jan przeżył czystkę na Wołyniu - Film dokumentalny o niezwykłym małżeństwie

Aktualności 1

  • Zapraszam na oficjalny FB tego projektu, gdzie będą pojawiać się informacje o filmie: https://www.facebook.com/JANiSTEFANIA/

    Czytaj więcej

Opis zrzutki


Jan i Stefania są małżeństwem niezwykłym. Mają za sobą tragiczną przeszłość, która naznaczyła ich życie na zawsze. Stefania urodziła się w Auschwitz, Jan przeżył czystkę na Wołyniu. Brutalne wspomnienia do dziś wywołują łzy w ich oczach. Mimo to potrafią być serdeczni, uśmiechnięci i cieszący się kolejnym dniem spędzonym razem.


ca0c24fda289119f.jpeg

Zbieram fundusze na film dokumentalny o tym niezwykłym małżeństwie. Chciałbym utrwalić ich niesamowitą historię, a wiem, że czas ucieka. To jedni z ostatnich świadków tamtych wydarzeń.


Fragment reportażu/wywiadu ze strony www.rozmowydokawy.pl, którego jestem autorem:


Jan niewiele pamięta z czasów, kiedy mordowano jego bliskich i sąsiadów. Za punkt honoru wziął sobie zabezpieczenie dokumentacji o wartości historycznej dla przyszłych pokoleń. Dzięki wspomnieniom rodziny, podróżom, przeczytanym książkom i publikacjom, jego wiedza na temat rzezi na Wołyniu jest godna podziwu. Z wielką precyzją przytacza nazwy historycznych miejscowości, nazwiska dawnych sąsiadów i daty dzienne. Wie kto mordował i kto ratował ludzkie życia .

 

„Prawda nie umrze, prawda jest najważniejsza” - pisze w swoich pamiętnikach.


Stefania. Serdeczna i uśmiechnięta. Dba o dobry nastrój domowników i gości. Kiedy podziękowałem grzecznie za obiad, usłyszałem: „Paweł, jeśli nie zjemy obiadu, to nie będzie wywiadu”. Nie było miejsca na negocjacje. Pani Stefania przygotowała barszcz z krokietami, ale tradycyjne ciasto naleśnikowe zastąpiła ptysiami. Na deser świeże wypieki i kawa. Dopiero po posiłku i krótkiej, aczkolwiek bardzo wesołej pogawędce, mogliśmy przejść do właściwej rozmowy. Kiedy Pani Stefania zaczęła opowiadać o dawnych czasach, błyskawicznie spoważniała. Widać było, że nie do końca pogodziła się z tym, co spotkało jej mamę, ją i jej dzieci.


(...)


Co chcielibyście Państwo przekazać młodym pokoleniom?


Żeby pamiętali o naszych historiach. I żeby nie słuchali ideologii, które nie pasują do wartości człowieka. Wartościowy człowiek, nigdy zła nie uczyni.


Link do całego wywiadu:

http://rozmowydokawy.pl/stefania-urodzila-sie-w-auschwitz-jan-przezyl-czystke-na-wolyniu-to-nie-byli-ludzie-tylko-zwierzeta/


s1335b5dacaee894.jpeg


Zdjęcia ruszają w przyszłym tygodniu (planuję kilkanaście dni zdjęciowych). Początki produkcji będę finansował z własnych środków, w międzyczasie będę szukał wsparcia w różnych instytucjach i firmach, ponieważ stworzenie dokumentu na odpowiednim poziomie wiąże się niestety z dużymi kosztami (ekipa filmowa, postprodukcja, muzyka, logistyka itd.).


Każdy, kto wesprze tę zrzutkę będzie uwzględniony w napisach końcowych filmu, dlatego proszę o imienne wpisy (chyba, że ktoś sobie nie życzy i woli pozostać anonimowym wspierającym).
Foto: Małgorzata Musielak

Wpłacający 36

KP
Katarzyna Pawela
100 zł
Ania Ś
20 zł
TR
Teresa Rymczuk
50 zł
AR
Agnieszka Radło
50 zł
E
Elżbieta Domańska
50 zł
J
Joanna
100 zł
H
Halina i Edward Hanusiak
200 zł
M
Magda Jóźwiak
50 zł
 
Dane ukryte
20 zł
P
Patrycja Pajak Przyggodzki
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

625 019 zrzutek

i zebrali

375 983 692 zł

A ty na co dziś zbierasz?