id: fzh2fc

IV Czarnoleski Festiwal Sztuk "Odwieczne Pieśni"

IV Czarnoleski Festiwal Sztuk "Odwieczne Pieśni"

Nasi użytkownicy założyli 1 215 717 zrzutek i zebrali 1 317 168 396 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Czarnoleski Festiwal Sztuk jest dynamicznie rozwijającym się wydarzeniem kulturalnym o randze ogólnopolskiej z oryginalną formułą uczestniczenia w kulturze wypracowaną przez Dyrektora artystycznego festiwalu Edward Wolanina. Festiwal łączy w sobie różne dziedziny sztuki jak muzyka, poezja, malarstwo z wyraźną dominacją muzyki. W każdej edycji festiwalu podstawą do artystycznych poszukiwań jest dziedzictwo Jana Kochanowskiego. Nie stanowi ono jednak elementu nadrzędnego, lecz jest inspiracją, sprzyjającą przestrzenią do nowych wyzwań artystycznych.

 

Począwszy od pierwszej edycji program festiwalu przemierza przez różne obszary sztuki. Podtytuły kolejnych edycji to: „czerpiąc ze źródeł”, „ująć nieuchwytne”, „sztuka wolności”. Nawiązują one do różnych myśli filozoficznych, ważnych rocznic, dotykają jednocześnie metafizycznego wymiaru sztuki, zachęcając do odbioru sztuki w nieszablonowy sposób. Na festiwalu gościliśmy zespół Polskiej Opery Królewskiej, Concerto Polacco, Zespół muzyki dawnej IL TEMPO, duet lutniowy AbsoLutes oraz wybitnych artystów: Dawid Runtz, Rafał Janiak, Edward Wolanin, Marek Toporowski, , Andrzej Jagodziński, Agnieszka Wilczyńska, Filip Wojciechowski, Paweł Pańta, Cezary Konrad, Włodek Pawlik, Łukasz Pawlik, Dorota Stawarska, , Rafał Janiak, Robert Gierlach, Radosław Sobczak, Artur Jaroń, Jerzy Zelnik, , Bartosz Koziak, Jakub Karpoluk, Katarzyna Karpowicz, Kayo Nishimizu. Na koncertach festiwalowych debiutowali młodzi artyści tacy jak: Magdalena Skierczyńska, Barbara Żołnierczyk, Eryk Parchański, Marianna Żołnacz, Julia Łopuszyńska, Julia Łozowska, Jan Bieniarz, Michał Oleszak, Tomasz Radziszewski. W ramach festiwalu odbyły się spotkania literackie, wykłady tematyczne, warsztaty tańca towarzyskiego i barokowego. Dotychczas podczas festiwali miały miejsce dwie wystawy prac malarskich, jedna wystawa prac fotograficznych oraz plener malarski zakończony wystawą prac uczestników. W 2021 r. powołana została Czarnoleska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Rafała Janiaka składająca się z najlepszych studentów i absolwentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, która zadebiutowała na Koncercie Inauguracyjnym.

 

Od początku istnienia Czarnoleskiego Festiwalu Sztuk równolegle odbywały się Mistrzowskie Warsztaty Pianistyczne prowadzone przez wybitnych polskich pedagogów: dr hab. Edwarda Wolanina oraz dr Radosława Sobczaka. Oprócz lekcji mistrzowskich z fortepianu w dotychczasowych edycjach warsztatów pianiści mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach na instrumentach dawnych z prof. Markiem Toporowskim(wirginał, klawesyn, klawikord) oraz Dorotą Stawarską(klawesyn), warsztatach tańca towarzyskiego (Piotr Wilczyński), tańca barokowego (Edgar Lewandowski), mogli uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach festiwalowych i na koniec dnia mieli możliwość spotkania z występującymi artystami oraz zadawania im pytań dotyczących ich pracy artystycznej. Do tego mogli korzystać z sesji relaksacyjnych, wycieczek historycznych i przyrodniczych śladami Jana Kochanowskiego. To wszystko sprawia, że rozwój artystyczny młodzieży jest bogatszy i pełniejszy o różne doświadczenia stanowiące fundament pod przyszłą, własną działalność twórczą. Mistrzowskie Warsztaty w Czarnolesie wyznaczają nowe trendy w edukacji artystycznej dzieci i młodzieży w Polsce. W warsztatach uczestniczą także nauczyciele fortepianu przekładając zdobytą wiedzę i doświadczenie na grunt nauczania szkolnego.


IV edycja Czarnoleskiego Festiwalu Sztuk jest kontynuacją dotychczas wypracowanej formuły łączącej festiwal z Mistrzowskimi Warsztatami Pianistycznymi. Podtytuł IV edycji „Odwieczne pieśni” nawiązuje do tego co uniwersalne i niezmienne w sztuce, a także w życiu każdego człowieka – miłość, radość, tęsknota, śmierć. Pragniemy przedstawić poprzez dobór repertuaru w sposób szczególny jeden z najpiękniejszych i najciekawszych okresów w sztuce europejskiej, w tym polskiej, czyli przełom stuleci XIX i XX.

Jan Kochanowski niejednokrotnie odwołuje się w swojej twórczości do uniwersaliów, starożytnych wartości. Motto naszego festiwalu stanowi przyczynek do refleksji nie tylko dla publiczności, ale także dla artystów. W różnych gatunkach muzycznych, stylach, epokach idea ta może być rozumiana w zupełnie inny sposób. Ta wielość znaczeń może być – mamy taką nadzieję – niezwykle atrakcyjna dla melomanów. Na Czarnoleskim Festiwalu Sztuk zawsze obecna jest muzyka dawna, tym ciekawsze staje się śledzenie wcześniej wspomnianych idei na przestrzeni epok.


Podczas festiwalu odbyły się koncerty symfoniczne w tym koncert Czarnoleskiej Orkiestry Festiwalowej, koncerty kameralne, recital wokalny, spotkania literackie w ramach kawiarenki literackiej, warsztaty tańca towarzyskiego, koncerty uczestników Mistrzowskich Warsztatów Pianistycznych wraz z recytacją poezji Jana Kochanowskiego, wystawę prac plastycznych.


Wydarzenia festiwalowe odbyły się w zabytkowych miejscach związanych z Janem Kochanowskim: Kościele Wniebowzięcia NMP w Opactwie, Kościół pw. Świętej Trójcy w Gródku, Kościół pw. Św. Stefana w Policznie, Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, Zespół Placówek Oświatowych w Policznie.


Równolegle odbywały się Mistrzowskie Warsztaty Pianistyczne, gdzie oprócz mistrzowskich lekcji fortepianu uczestnicy wezmą udział w sesjach relaksacyjnych, warsztatach prawidłowego oddychania, wycieczkach edukacyjnych, spotkaniach z artystami, koncertach uczestników warsztatów oraz wszystkich wydarzeniach festiwalowych. Po raz drugi odbył się także plener malarski prowadzony przez znakomitą malarkę Martynę Tarasiewicz wraz z prezentacją powstałych prac podczas festiwalu.

Gródek, Policzna, Zwoleń, Janowiec to miejscowości znacznie oddalone od centrów kulturalnych z utrudnionym dostępem do kultury wysokiej, dlatego istnieje tutaj na nią szczególne zapotrzebowanie. Twórcy festiwalu wypracowali nie tylko swoją własną oryginalną formułę, ale także stworzyli szczególną więź pomiędzy artystami i publicznością. Piękno otaczającej przyrody i historia miejsc, w których odbywają się koncerty dodatkowo wzmacniają wrażenia estetyczne odbieranej sztuki. Ponieważ festiwal spotyka się z zainteresowaniem zarówno społeczności lokalnej jak i melomanów z całej Polski dochodzi do licznych spotkań i rozmów również pomiędzy samą publicznością. W festiwal są zaangażowane instytucje publiczne, domy kultury, samorządowcy, przedsiębiorcy, ludzie kultury i sztuki jak i przedstawiciele władz na najwyższym krajowym szczeblu.

Kiedy słyszymy od naszej publiczności, partnerów, samorządowców, że poprzez festiwal słuchają więcej muzyki klasycznej, czy doświadczają innych form sztuki w ich życiu oznacza to, że pomyślnie realizujemy nasze zamierzenia. Wychodząc ze wspólnych korzeni i tradycji, dziedzictwa Jana Kochanowskiego zmierzamy do współtworzenia polskiej kultury i aktywnego w niej uczestniczenia.



 IV Czarnoleski Festiwal Sztuk, który odbył się w terminie 16-24 lipca 2022 r. Wnioskując o dotację do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymaliśmy czterokrotnie mniejszą dotację niż ta o którą wnioskowaliśmy. Dodatkowych komplikacji przysporzyły nam problemy z nowym Dyrektorem Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Nowy Dyrektor pomimo wcześniejszych ustaleń trzy dni przed rozpoczęciem festiwalu nie zezwolił na wniesienie fortepianów do Dworku – Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie na koncerty.

Opis całej sytuacji:

https://www.facebook.com/czarnoleskifestiwalsztuk/photos/pb.100064053551118.-2207520000../1089094551994589/?type=3


W tej sytuacji musieliśmy przenieść wszystkie wydarzenia planowane w Czarnolesie w inne miejsca. Na szczęście inne ośrodki edukacji i kultury, a także instytucje kościelne z wielkim sercem przyjęły nas i nasz festiwal, dzięki czemu wszystkie planowane wydarzenia mogły odbyć się bez większych zakłóceń. Pomimo trzech edycji festiwalu przeprowadzonych głównie w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie przy zmianie dyrekcji nie mogliśmy dojść do konsensusu. Raz Dyrektor deklarował udostępnienie wszystkich pomieszczeń na wydarzenia, zaraz znowu, że nie, kolejnym razem, że niektóre z nich, jeszcze innym razem, że jednak inne, niż te, które wcześniej deklarował. Ostatecznie, kiedy już ustaliliśmy udostępnienie pomieszczeń w terminie festiwalu i poinformowaliśmy Pana Dyrektora o konieczności wstawienia instrumentów parę dni wcześniej do pomieszczeń ze względu na to, że transport instrumentów kursuje jedynie w dni robocze, oraz że fortepiany potrzebują się ustabilizować pod względem temperatury i wilgotności otoczenia, godzinę przed przyjazdem transportu fortepianów (kierowca wyjechał o 5:00 rano tego dnia spod Bielska Białej) otrzymaliśmy smsa od Pana Dyrektora: „Żaden transport nie zostanie dziś do muzeum wpuszczony”. Kiedy już kierowca przyjechał z instrumentami zastaliśmy zamkniętą bramę do parku Muzeum J. Kochanowskiego, która nigdy w czasie zwiedzania nie była dotychczas zamknięta. Pomimo wielu trudności festiwal przebiegł bardzo pomyślnie i zgromadził dużą rzeszą odbiorców – melomanów, szczególnie osób starszych i mieszkańców pobliskich wsi, a także rodzin z dziećmi i osób ze szczególnymi potrzebami. Niestety te komplikacje znacząco utrudniły nam pracę i pozyskiwanie dodatkowych środków na ten cel. Do ostatniej chwili nie wiedzieliśmy jakie wydarzenia finalnie się odbędą, a jakie nie…

Nie udało nam się pozyskać wystarczających środków finansowych na ten cel, wciąż zmagamy się z problemami finansowymi i brakuje nam pieniędzy do wypłaty wynagrodzeń różnych innych usługodawców: https://www.czarnoleskifestiwalsztuk.pl/wspieram.

Nigdy do tej pory nie borykaliśmy się z tak dużymi problemami zarówno organizacyjnymi jak i finansowymi. Nie chcielibyśmy z tego powodu zakończyć realizacji tego cyklicznego przedsięwzięcia. Serdecznie prosimy o wsparcie.


Relacje z wydarzeń można zobaczyć na stronie Facebook festiwalu: https://www.facebook.com/czarnoleskifestiwalsztuk 



Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Skarbonki

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty

nikt jeszcze nie wpłacił, możesz być pierwszy!

Nikt jeszcze nie wpłacił, możesz być pierwszy!

Wpłać

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!