id: fzvc54

Kwatera Batalionu "Zośka". Zbiórka na wymianę krzyży

Kwatera Batalionu "Zośka". Zbiórka na wymianę krzyży

Aktualności2

  • Drodzy Przyjaciele - ogromnie dziękujemy, zbiórka przerosła nasze oczekiwania i zakładaną sumę! To wszystko dzięki Waszym wielkim sercom i zaangażowaniu, jesteśmy bardzo, bardzo wdzięczni. Życzymy Wam najlepszych, spokojnych Świąt Wielkanocnych, radości i nadziei, której wszystkim bardzo nam potrzeba!

    Czytaj więcej
  • Mamy połowę kwoty!!! Bardzo, bardzo dziękujemy za wpłaty, ale i rozsyłanie informacji o zbiórce - to jest naprawdę wielka pomoc! Działamy dalej, mamy jeszcze trochę czasu, każda wpłata ma znaczenie!


    Czytaj więcej

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Drodzy Przyjaciele i Sympatycy!

Kwatera Batalionu Armii Krajowej „Zośka” to zdaniem wielu najpiękniejsza kwatera żołnierska na Powązkach Wojskowych. Jest pełna wymownej symboliki, świadectwem wielkiej ofiary warszawskiej młodzieży, która nie zawahała się oddać życia w walce o Niepodległą Polskę.

Harcerski Batalion powszechnie znany z działań w konspiracji i heroicznej walki na całym szlaku Powstania Warszawskiego, przez Wolę, Starówkę po Czerniaków, poniósł olbrzymie straty – 453 swoich żołnierzy. Na kwaterze na Powązkach pod stu dwudziestu brzozowymi krzyżami leży 212 żołnierzy Batalionu. Piękno i prostota brzozowych krzyży jest urzekająca, ale wiąże się też z realnymi obowiązkami: wszystkie krzyże co 3-4 lata trzeba wymieniać ze względu na nietrwałość tego materiału.

de9444428a250d61.jpeg

Społeczny Komitet od ponad 30 lat sprawuje pieczę nad kwaterą, prowadzi kwesty (dwie w roku: 1 sierpnia i 1 listopada), które służą m. in. pokryciu kosztów utrzymania kwatery, w tym jej remontów. Niestety od zeszłego roku, w związku z pandemią koronawirusa, zbieranie funduszy w formie kwesty na cmentarzu stało się utrudnione, a czasami nawet uniemożliwione. Zakazy, zamknięcie cmentarzy, mała liczba osób odwiedzających i kwestujących, konieczność zachowania dystansu społecznego, to wszystko sprawiało w 2020 r. i będzie sprawiać w 2021 r. olbrzymie problemy dla naszego Komitetu w kwestii gromadzenia środków finansowych. A właśnie w 2021 r. konieczne będzie dokonanie okresowej wymiany krzyży oraz przeprowadzenie prac ziemnych, kamieniarskich oraz wymiana trawy.

 

DLATEGO OGROMNIE PROSIMY O WSPARCIE I SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA KAŻDĄ WPŁATĘ!


Zadaniem naszym – następnego pokolenia – jest przekazać kolejnemu pamięć o Bohaterach, którzy leżą pod brzozowymi krzyżami. Uczyńmy to razem !


Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol”

www.batalionzoska.pl


Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 637

 
Dane ukryte
5 zł
 
Dane ukryte
100 zł
AL
Adam L
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
KB
Krasuski Bartłomiej
10 zł
M
Mikele
20 zł
S
Skolasińska
100 zł
 
Dane ukryte
20 zł
ŁS
Łukasz Sowa
50 zł
TW
Tomasz Waga
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 17

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

677 213 zrzutek

i zebrali

437 866 889 zł

A ty na co dziś zbierasz?