id: fzvc54

Kwatera Batalionu "Zośka". Zbiórka na wymianę krzyży

Kwatera Batalionu "Zośka". Zbiórka na wymianę krzyży

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
51 270 zł 
z 50 000
102%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 934 440 zrzutek i zebrali 922 430 394 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności2

 • Drodzy Przyjaciele - ogromnie dziękujemy, zbiórka przerosła nasze oczekiwania i zakładaną sumę! To wszystko dzięki Waszym wielkim sercom i zaangażowaniu, jesteśmy bardzo, bardzo wdzięczni. Życzymy Wam najlepszych, spokojnych Świąt Wielkanocnych, radości i nadziei, której wszystkim bardzo nam potrzeba!

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Drodzy Przyjaciele i Sympatycy!

Kwatera Batalionu Armii Krajowej „Zośka” to zdaniem wielu najpiękniejsza kwatera żołnierska na Powązkach Wojskowych. Jest pełna wymownej symboliki, świadectwem wielkiej ofiary warszawskiej młodzieży, która nie zawahała się oddać życia w walce o Niepodległą Polskę.

Harcerski Batalion powszechnie znany z działań w konspiracji i heroicznej walki na całym szlaku Powstania Warszawskiego, przez Wolę, Starówkę po Czerniaków, poniósł olbrzymie straty – 453 swoich żołnierzy. Na kwaterze na Powązkach pod stu dwudziestu brzozowymi krzyżami leży 212 żołnierzy Batalionu. Piękno i prostota brzozowych krzyży jest urzekająca, ale wiąże się też z realnymi obowiązkami: wszystkie krzyże co 3-4 lata trzeba wymieniać ze względu na nietrwałość tego materiału.

de9444428a250d61.jpeg

Społeczny Komitet od ponad 30 lat sprawuje pieczę nad kwaterą, prowadzi kwesty (dwie w roku: 1 sierpnia i 1 listopada), które służą m. in. pokryciu kosztów utrzymania kwatery, w tym jej remontów. Niestety od zeszłego roku, w związku z pandemią koronawirusa, zbieranie funduszy w formie kwesty na cmentarzu stało się utrudnione, a czasami nawet uniemożliwione. Zakazy, zamknięcie cmentarzy, mała liczba osób odwiedzających i kwestujących, konieczność zachowania dystansu społecznego, to wszystko sprawiało w 2020 r. i będzie sprawiać w 2021 r. olbrzymie problemy dla naszego Komitetu w kwestii gromadzenia środków finansowych. A właśnie w 2021 r. konieczne będzie dokonanie okresowej wymiany krzyży oraz przeprowadzenie prac ziemnych, kamieniarskich oraz wymiana trawy.

 

DLATEGO OGROMNIE PROSIMY O WSPARCIE I SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA KAŻDĄ WPŁATĘ!


Zadaniem naszym – następnego pokolenia – jest przekazać kolejnemu pamięć o Bohaterach, którzy leżą pod brzozowymi krzyżami. Uczyńmy to razem !


Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol”

www.batalionzoska.pl


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 637

 
Dane ukryte
5 zł
 
Dane ukryte
100 zł
AL
Adam L
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
KB
Krasuski Bartłomiej
10 zł
RP
Mikele
20 zł
AS
Skolasińska
100 zł
 
Dane ukryte
20 zł
ŁS
50 zł
TW
Tomasz Waga
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 17

 
2500 znaków