id: g2srgw

Pomóż nam wyremontować studencką chatę w Teodorówce! Odkryj swoje miejsce w Beskidach.

Pomóż nam wyremontować studencką chatę w Teodorówce! Odkryj swoje miejsce w Beskidach.

9 175 zł 
z 36 000 zł
25%
29 dni do końca
91 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Stowarzyszenie Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Warszawy zbiera fundusze na remont i przywrócenie dawnego piękna prawie stuletniej, drewnianej chaty w Beskidzie Niskim. Dołożysz się?


Dokładnie 15 lat temu rozpoczęła się turystyczna historia naszego drewnianego domu w górach. Wówczas, dzięki finansowej pomocy prawie 100 osób, udało się nam, Studenckiemu Kołu Przewodników Beskidzkich z Warszawy (SKPB Warszawa), kupić drewnianą chatę w Teodorówce koło Dukli. Z jej okien rozpościera się piękny widok na najbardziej charakterystyczną górę tej części Beskidu Niskiego – Cergową. Od tamtej pory co roku w lecie i w długie weekendy za skromną opłatą przyjmowaliśmy w chacie każdego turystę (szczegóły na naszej stronie www.chata.skpb.waw.pl). Wyjątek stanowiły dwa ostatnie sezony, w czasie których ze względu na pandemię musieliśmy przestrzegać reżimu sanitarnego.


Nasz górski dom ma prawie sto lat, dlatego wymaga szczególnej opieki i systematycznych remontów. W czasie ich prowadzenia staramy się także przywrócić mu beskidzką duszę i tradycyjny charakter. Współpracujemy więc ze świetnym beskidzkim cieślą, który swymi pracami nie tylko stara się zabezpieczyć chatę przed surowymi, górskimi warunkami atmosferycznymi, ale również wydobyć jej dawne piękno. Wiele udało się nam już zrobić własnymi siłami, jednak nie wszystkie prace da się tak wykonać, a to wiąże się z kosztami. W tej chwili potrzebujemy 36 000 zł by dokończyć zasadniczy etap remontu i udostępnić chatę gościom od przyszłego sezonu letniego.


W związku z tym organizujemy zbiórkę na remont Teodorówki! Uzbieranie potrzebnej sumy będzie najlepszym prezentem urodzinowym dla chaty - 24 listopada 2021 roku minie 15 lat odkąd otworzyła swoje progi dla beskidzkich turystów.


Po zakończeniu remontu każdy ze wspierających zbiórkę będzie mógł przekonać się jak zmieniła się chata – wystarczy zaplanować latem pobyt w Teodorówce. Dodatkowo dla każdego z przyjaciół wspierających remont przygotowaliśmy nagrody, które będziemy wysyłać po zakończeniu zbiórki.

 

NA CO ZBIERAMY PIENIĄDZE?

Lista prac remontowych:

1. Wymiana instalacji elektrycznej w remontowanej części domu

2. Ocieplenie zewnętrzne ścian (160 m2)

3. Zabezpieczenie elewacji domu nowymi deskami (oszalowanie)

4. Wykonanie podbitki dachu

5. Zabezpieczenie odsłoniętych bali w remontowanych wnętrzach oraz wypełnienie przestrzeni między nimi

6. Zabezpieczenie ganku z jednym z najpiękniejszych widoków w Beskidzie Niskim i poprawienie (wyrównanie i uzupełnienie ubytków) wiodących do niego schodówKRÓTKO O CHACIE STUDENCKIEJ W TEODORÓWCE

Z naszego domu u stóp Wzgórza Franków (534 m n.p.m.) rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram w Beskidzie Niskim - na Cergową, pasmo Chyrowej i leżącą w dolinie Duklę. 

k977560497e68319.jpeg

Po zakupie chaty w listopadzie 2006 roku stopniowo, w miarę skromnych możliwości finansowych, rozpoczęliśmy jej remont i przystosowywanie do potrzeb turystów. Przez kolejne lata, jako Organizacja Pożytku Publicznego, SKPB Warszawa wspierało prace remontowe w Teodorówce dzięki wpłatom z 1 proc. podatku PIT, które otrzymywaliśmy od naszych sympatyków. 

se6bdcdf7083c311.jpeg

Zaczęliśmy od wykonania szamba i budowy letniej umywalni (2007-2008) oraz naprawienia pieca (2010). W latach 2011 - 2012 udało się nam odnowić połowę domu, która niegdyś była częścią gospodarczą - mieszkały w niej zwierzęta, a zamiast podłogi było klepisko. W 2013 roku wymieniliśmy dach i częściowo instalację elektryczną. Cztery lata później wstawiliśmy nowe drzwi wejściowe do chaty, zaś w 2018 roku zbudowaliśmy wieloosobowe łóżko piętrowe zwane „lotniskowcem”.

fff21fdb7dc48789.jpeg

Wiele prac wykonywaliśmy siłami społecznymi - część z nich wymaga jednak profesjonalnych umiejętności.

wbd5cd91ac3da56b.jpegd27b670ae59b7bbb.jpegzc7e0cd087c0cde5.jpegW 2020 roku zdecydowaliśmy, że konieczna jest renowacja zasadniczej części chaty - kuchni i pomieszczenia świetlicowego, a także sieni i tzw. pokoju chatkowego, czyli osoby, która latem czuwa nad naszym domem i opiekuje się odwiedzającymi go turystami. Ten etap remontu rozpoczął się wiosną 2021 roku.

kb29b379bf815638.jpeg

W czasie jego trwania udało się m.in. wymienić duże spróchniałe fragmenty drewnianych bali, wszystkie okna w chacie na nowe drewniane, wyremontować część kuchenną, świetlicową, pomieszczenie chatkowego i sień.

jc1c2243fe3ea755.jpeg

x9cab1344f18bba0.jpegNiestety ceny materiałów budowlanych wciąż rosną. Aby móc dokończyć prace potrzebujemy uzbierać 36 000 złotych. Mamy nadzieję, że w roku 15. urodzin chaty, które przypadną 24 listopada, wspólnymi siłami uda nam się tego dokonać. KIM JESTEŚMY?

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie (SKPB Warszawa) powstało w 1957 roku jako jedna z pierwszych organizacji studenckich zajmujących się turystyką kwalifikowaną. Do dziś jest największą studencką organizacją górską w stolicy i nadal zaraża górską pasją kolejne pokolenia.


SKPB Warszawa organizuje m.in. dwa duże ogólnopolskie rajdy studenckie- Beskid Niski (organizowany od 1965 roku do dziś, jest największą tego typu imprezą w kraju) i Połoniny (od 1960 roku), Akcję Lato, czyli letnie obozy górskie czy Nocne Manewry – dużą imprezę na orientację. Ważną częścią naszej działalności jest szkolenie przyszłych przewodników górskich. Tradycyjnym kołowym strojem jest brązowa płócienna bluza, a od 1992 roku czerwony polar z biało-czarnym paskiem na lewym ramieniu. Od 2004 roku jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (KRS: 0000108052) i można przekazywać nam 1 procent swojego podatku (więcej: www.1procent.skpb.waw.pl). Przewodnicy SKPB prowadzą wyjazdy na zasadzie non-profit - nie zarabiają na uczestnikach, pokrywają oni jedynie koszt pobytu w górach przewodnika. Ponadto w Beskidzie Niskim nasza organizacja prowadzi chatę studencką w Teodorówce oraz bazę namiotową w Regetowie. Więcej o nas: www.skpb.waw.plPierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 91

GW
Grzegorz Wieszołek
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
Patryk Łukasik
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
ukryta
BK
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
PB
Piotr Bonik
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze 3

 
2500 znaków

Lokalizacja

38-450

Teodorówka, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nagrody

Wpłać 30 zł i więcej
Magnes

Magnes z rysunkiem przedstawiającym widok chaty w Teodorówce z limitowanej serii.

rozwiń

wybrano 26 razy (pozostało 64 z 90)

Wybieram
Wpłać 50 zł i więcej
Kubek

Kubek z rysunkiem przedstawiającym widok chaty w Teodorówce z limitowanej serii.

rozwiń

wybrano 23 razy (pozostało 77 z 100)

przewidywana dostawa: 17 grudnia, 2021

Wybieram
Wpłać 200 zł i więcej
Weekend w chacie

W podziękowaniu za wpłatę w wysokości minimum 200 zł zapraszamy Ciebie i maksymalnie 5 osób towarzyszących na weekend (2 noclegi) w naszej chacie w uzgodnionym wcześniej terminie w sezonie letnim. Za tę kwotę maksymalnie 6 osób może więc u nas spędzić dwie noce. Nie oznacza to pobytu w chacie na wyłączność.

rozwiń

wybrano 12 razy (pozostało 88 z 100)

Wybieram
Wpłać 500 zł i więcej
Dyszka w chacie - pobyt z rodziną lub przyjaciółmi

Wpłacając 500 zł na remont Teodorówki możesz przyjechać do naszej chaty z maksymalnie 10 osobami (łącznie z Tobą) na maksymalnie cztery noce w okresie od wiosny do jesieni, po uzgodnieniu terminu z nami. Nie oznacza to pobytu w domu na wyłączność, choć poza szczytem sezonu letniego i długimi weekendami masz na to duże szanse.

rozwiń

wybrano 2 razy (pozostało 18 z 20)

Wybieram
Wpłać 1000 zł i więcej
Wpis na "ścianie dobroczyńców" i tydzień w chacie

Wielu ludzi zostawiło w naszej chacie swój trwały ślad - godziny pracy, pomysły, energię. Możesz do nich dołączyć! Osobom, które wesprą remont bardzo znaczącymi dla nas kwotami, podobnie jak tym, którzy na przestrzeni lat włożyli najwięcej wysiłku w działalność chaty, oferujemy wpis na "ścianie dobroczyńców", która powstanie w Teodorówce w odremontowanej świetlicy.

Do tego dokładamy tygodniowy pobyt w naszej chacie dla Ciebie i maksymalnie 4 osób towarzyszących w sezonie od wiosny do jesieni w uzgodnionym z nami terminie. Nie oznacza to pobytu w domu na wyłączność, choć poza szczytem sezonu letniego i długimi weekendami masz na to duże szanse. W przypadku tej nagrody jednorazowo darczyńcami mogą być wspólnie maksymalnie dwie osoby (na tabliczce umieścimy nie więcej niż imiona i nazwiska dwóch osób).

rozwiń

wybrano 2 razy (pozostało 8 z 10)

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

777 525 zrzutek

i zebrali

579 481 542 zł

A ty na co dziś zbierasz?