id: g5vamz

Ocalić od zapomnienia. Nowy nagrobek Romany Pachuckiej.

Ocalić od zapomnienia. Nowy nagrobek Romany Pachuckiej.

Nasi użytkownicy założyli 1 178 272 zrzutki i zebrali 1 231 800 785 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Szanowni Państwo,

Zdarza się nadzwyczaj często, że historia o człowieku umiera wraz z ostatnią pamiętającą go osobą. Niekiedy przy odrobinie szczęścia natrafia się jeszcze przez pewien czas na stare fotografie, fragmenty niedokończonej korespondencji lub krótkie wspomnienie w lokalnej prasie codziennej. Bywają też indywidualności, które dożywając sędziwych lat mogą poszczycić się barwnym dorobkiem - umierają jednak bezpotomnie wśród pięknych sosnowych lasów. Takiej właśnie postaci postanowiłam poświęcić ostatnie lata mojej pracy naukowo-badawczej. Ta przygoda wciąż trwa. Stała się filarem rozprawy doktorskiej - ale oprócz tego szczególnie ważnym elementem, który przenika wiele aspektów codziennego życia.


W 2024 roku mija 60 lat od śmierci Romany Pachuckiej. W związku ze zbliżającą się okrągłą rocznicą postanowiłam zająć się odnowieniem pomnika przedwojennej Dyrektorki Gimnazjum Żeńskiego im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi. Pachucka była zaangażowaną społecznicą, rewolucjonistką (również w dziedzinie oświaty), organizowała od podstaw szkoły w Warszawie, Siedlcach, Suwałkach, w Łodzi. Nauczała w Pułtusku i Płocku. W latach 1906-1910 była studentką Uniwersytetu Lwowskiego (wywalczyła m.in. możliwość wstępu kobietom na wydziały techniczne i matematyczne). Była publicystką, pracowała społecznie. Podczas pracy w Łodzi zorganizowała Osiedle szkolne w Sokolnikach. Kochała życie i pełne oddania działanie. Wierzyła w młodość, piękno oraz ciężką pracę. Historię Romany Pachuckiej można określić jako niezwykle fascynującą, jednak pośmiertnie tragiczną. Zmarła 30 grudnia 1964 roku w Sokolnikach-Lesie. Została pochowana w grobie matki na cmentarzu w Ozorkowie. Pozostawiła po sobie pokolenia uczennic, dwa tomy pamiętników oraz iskrę, która znalazła podatny grunt... i wciąż się tli. Dlatego dzieją się wspaniałe rzeczy.


TNVRNlpeUszTAeDm.jpg

Pamięć po dr Romanie Pachuckiej przetrwała dzięki jej przedwojennym uczennicom, m.in. P. Janinie Gołębiewskiej-Grzelczak, która po wielu latach odnalazła "zaginiony" grób swojej nauczycielki oraz zadbała o upamiętnienie jej poprzez tablicę na jednej ze ścian dawnego Osiedla szkolnego. Pani Janina zmarła w 2019 roku.


zNh0vjOoHFJmVZCW.jpg

Pierwsze sprawy techniczno-administracyjne ustaliłam już z pracownikiem kancelarii cmentarnej. Przedsięwzięcie (i zrzutka) obejmuje pokrycie niezbędnych kosztów administracyjnych, likwidację dotychczasowego nagrobka (renowacja w związku ze złym stanem jest niemożliwa), postawienie nowego grobu z zachowaniem oryginalnego kształtu, wyłożenie terenu dookoła kostką brukową, wmurowanie ławki.

Będę aktualizowała Państwu postępy w sprawie, udostępnię gotowy projekt - zaproszę również Państwa na "oficjalne odsłonięcie". O szczegółach będę na bieżąco informować w aktualizacjach :)

ZQou7L0oqa0FC9LW.jpg

Wszystkim, którzy postanowili wesprzeć zbiórkę i ocalić pamięć o Romanie Pachuckiej (oraz tym samym zadbać o widzialność kobiet na kartach historii) serdecznie dziękuję.


Paulina

Doktorantka UAM w Poznaniu


(I Romana - z pewnością wyglądająca czasem z okien pięknego gmachu przy ulicy Pomorskiej 16 w Łodzi - jej największej dumy)

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 32

SG
Sylwia Gams
20 zł
 
Dane ukryte
150 zł
RT
Regina Trzcińska
150 zł
MP
Majka PM
50 zł
XS
xxxx Sękowska-Kozłowska
50 zł
EG
Edyta Głowacka Sobiech
100 zł
PK
Marcelina i Tony :)
50 zł
RS
Dorota Sobczak
30 zł
MR
Mikołaj Roszyk
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!