id: g5wxed

RATUJEMY TRZYSTULETNIĄ ALEJĘ DĘBOWĄ W CICHYM!

RATUJEMY TRZYSTULETNIĄ ALEJĘ DĘBOWĄ W CICHYM!

25 257 zł 
z 25 000 zł
101%
zakończona 30.11.2018r
289 
wspierających
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Aktualności5

 • Kochani zrzutkowicze! Chcemy poinformować o zakończeniu, zgodnie z planem, prac konserwatorsko-pielęgnacyjnych w alei dębowej w Cichach (Cichym). Wszystkie drzewa pozbawiono posuszu, na wielu starych konarach wykonano cięcia koronacyjne. Na czterech drzewach założono wiązania zabezpieczające. Po ostatnich silnych wiatrach na jezdnię nie spadła żadna, nawet najmniejsza gałąź. A 74 dęby jak stały tak stoją! Dzięki Wam. Wielkie dzięki. Film nakręcony w alei po zabiegach dostępny tu: https://www.youtube.com/watch?v=CV-gL4zb3cc
  Czytaj więcej
 • Drodzy zrzutkowicze. Prace pielęgnacyjne postępują zgodnie z planem, w zasadzie bez przerw. Zostały wznowione 3 stycznia tak jak planowaliśmy. Drzewa są bardzo zaniedbane i ilość posuszu ogromna. A zima dość surowa. Zrobionych jest 41 drzew. Przez kilka dni na dębach pracowało trzech arborystów. Robimy wszystko, żeby sprawę bezpieczeństwa użytkowników drogi a potrzeby drzew konsultować z jak największą liczbą fachowców. Jedno z drzew po konsultacjach przeprowadzonych przez trzech arborystów zostało całkowicie pozbawione korony (cięcie koronacyjne). Takie rozwiązanie sugerował również wcześniej dendrolog więc nie była to dla nas niespodzianka. Ale przykro... Postanowiono również o konieczności założenia wiązań na dwóch dodatkowych drzewach czyli w sumie 3 dęby będą związane. Termin zakończenia prac z końcem lutego jest jak najbardziej realny i aktualny. Nieustająco dziękujemy za wszelką pomoc, wsparcie finansowe i dobre słowo.
  Czytaj więcej
 • Drodzy zrzutkowicze! Zbiórka na rzecz ratowania starych dębów zakończyła się w sposób przekraczający najśmielsze marzenia organizatorów. Mamy środki potrzebne na pielęgnację wszystkich 74 drzew. Serdecznie dziękujemy wpłacającym! Prace trwały w sposób ciągły do 9 grudnia. Pracuje dwuosobowy zespół: arborysta i dołowy czyli pomocnik, który ma również za zadanie zabezpieczać drogę i kierować ruchem. Ruch na drodze jest niewielki i bardzo rzadko istnieje konieczność zatrzymania jakiegoś pojazdu. Kilka dni arborysta nie pracował z powodu silnego wiatru i/lub deszczu. Do dziś zabiegi pielęgnacyjne zakończono na 20 dębach. Prace będą wznowione 2 lub 3 stycznia i z całą pewnością zostaną zakończone do 28 lutego 2019 r. Lekki mróz i opady śniegu nie są przeszkodą dla arborysty więc jesteśmy spokojni i dobrej myśli. Dziękujemy raz jeszcze!
  Czytaj więcej
 • Już w piątek, 16 listopada, rozpoczną się działania pielęgnacyjne w naszej alei. Specjalista - arborysta przyjedzie założyć klamrę na drzewie, któremu grozi rozszczepienie. Tak więc drzewo wymagające najpoważniejszej interwencji zostanie zadbane! Bardzo się cieszymy i niecierpliwie czekamy spotkania z "lekarzem" naszych drzew!
  Czytaj więcej
 • Minął pierwszy tydzień od uruchomienia zrzutki. Efekty przerosły nasze oczekiwania! Wszystkim darczyńcom dziękujemy!!! Ale do osiągnięcia celu brakuje nam jeszcze sporo... Udostępniajcie znajomym, krewnym i przyjaciołom! Każda złotówka się liczy!!!
  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

RATUJEMY TRZYSTULETNIĄ ALEJĘ DĘBOWĄ! PRZYŁĄCZ SIĘ! ZBIERAMY FUNDUSZE NA RATOWANIE I KONSERWACJĘ ZABYTKOWEJ ALEI DĘBOWEJ WE WSI CICHY K/OLECKA, NA MAZURACH GARBATYCH. Aleja w Cichym to przydrożny szpaler 74 dębów, w wieku 200/300 lat, przy drodze do Puszczy Boreckiej, unikatowy element krajobrazu o wybitnej wartości przyrodniczej i historycznej. Dęby te od stuleci odprowadzają mieszkańców w ich ostatniej drodze na stary wiejski cmentarz. Niestety władze samorządowe wydały już zgodę na wycinkę kilkunastu drzew! TĘ PIĘKNĄ ALEJĘ MOŻNA JEDNAK URATOWAĆ! Protest społeczny spowodował czasowe wstrzymanie wycinki, pod warunkiem zebrania przez społeczność lokalną pieniędzy na konserwację tych drzew. Specjaliści od dendrologii określili zakres koniecznych działań. Ich koszt to 25.000zł brutto. Zabezpieczy to stan alei na wiele dziesiątków lat. Stąd nasza prośba i wołanie o pomoc!

Wiemy jak ważne jest bezpieczeństwo na drogach, jednak dla jego zapewnienia nie jest konieczna barbarzyńska wycinka. Te drzewa to historyczna wizytówka Mazur! Należy je chronić, leczyć, zabezpieczać, poddawać niezbędnym zabiegom: to nasz społeczny obowiązek! W opinii doktora dendrologii, Jakuba Dolatowskiego, drzewom tym wystarczą cięcia sanitarne, usunięcie posuszu i spięcie konarów jednego z nich.

Piękna dębowa aleja w Cichym jest naszym wspólnym dobrem, wspólnym dziedzictwem, powinna być więc przedmiotem wspólnej troski….

Złożyliśmy wnioski o dofinansowanie ratowania alei do samorządu gminnego i powiatowego, ale zmiana władz samorządowych i koniec roku budżetowego utrudniają znalezienie pieniędzy.

A czas płynie – TIK-TAK, TIK-TAK... , tymczasem działania konserwujące trzeba podjąć już w listopadzie.

P.S. Bardzo dziękujemy Basi Wilińskiej za dulcymer, będący podkładem muzycznym w filmie!

Dęby zaznaczone do wycinki :(

Mieszkańcy spontanicznie stawiają opór!

:-)

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 289

preloader

Komentarze 24

 
2500 znaków
 • KR
  Krzysztof Rozpędowski

  Co za barbarzyńcy od dróg.

  50 zł
 • Tomasz Kniola

  To że urzędnicy zmuszają ludzi do zbierania na ochronę drzew to skandal!!! Na podstawie ustawy o ochronie przyrody:
  Art. 4. 1. Obowiązkiem organów administracji publicznej (...) jest dbałość o przyrodę będącą dziedzictwem i bogactwem narodowym.
  2. Organy administracji publicznej są obowiązane do zapewnienia warunków prawnych, organizacyjnych i finansowych dla ochrony przyrody.
  Art. 91. Organami w zakresie ochrony przyrody są:
  (...) 4) wójt, burmistrz albo prezydent miasta.

  10 zł
 • Sonia Stochmiałek

  trzymam kciuki

  25 zł
 • Bogusław Błocki

  Od koła PTTK "Niedźwiadek" w Giżycku i 16 jego członków

  525 zł
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Powodzenia. Z wyrazami szacunku i uznania dla organizatorów akcji

  25 zł

Nasi użytkownicy założyli

879 301 zrzutek

i zebrali

809 080 535 zł

A ty na co dziś zbierasz?