id: g9ssep

PRZYWRÓĆ Z NAMI DO ŁODZI SZTUKĘ BORDALO II – TWÓRCY SŁYNNEGO JERZYKA!

PRZYWRÓĆ Z NAMI DO ŁODZI SZTUKĘ BORDALO II – TWÓRCY SŁYNNEGO JERZYKA!

Nasi użytkownicy założyli 1 153 740 zrzutek i zebrali 1 198 840 937 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Niezwykły mural autorstwa artysty Bordalo przez ponad 5 lat był wizytówką ulicy Kilińskiego w Łodzi.

Na ścianie kamienicy nr 127 Jerzyk zagościł w 2015 roku podczas Festiwalu Energii Miasta, skąd musiał odlecieć w efekcie wyburzenia budynku w roku 2021.

W porozumieniu z developerem, który postawił w tym miejscu nowy budynek, podjęliśmy starania o powrót sztuki Bordalo II do krajobrazu miasta. Chcemy zrekompensować stratę Jerzyka innym muralem artysty w nowym miejscu i wierzymy, że możemy tego dokonać z Twoją pomocą!

Wspólnie sprawimy, że kolejne niezwykłe dzieło od Bordalo znów zagości w Łodzi, tym razem na dobre!

Jak możesz pomóc?

Po pierwsze: oczywiście dorzuć do budżetu dowolną kwotę. Naprawdę każda złotówka ma znaczenie!

Po drugie: przekaż informację innym, udostępnij zrzutkę wszędzie, gdzie możesz, pokaż innym, że wspierasz powrót Bordalo II i zachęć ich do tego samego!

 

Parę słów o historii łódzkiego Jerzyka przy Kilińskiego

Mural „Apus Apus”, autorstwa Bordalo II z Portugalii powstał W 2015 roku z inicjatywy fundacji. Twórca wpisał swoje dzieło, w całości stworzone ze zużytych elementów samochodowych, w prowadzoną przez niego od lat kampanię „Big Trash Animals” poruszającą problem wymierania gatunków zwierząt i zaśmiecania planety. Mural przestawia miejskiego ptaszka, jerzyka, który na okres lęgowy chroni się w otworach wentylacyjnych budynków. Jerzyki są ważnym elementem ekosystemu, utrzymują w nim równowagę, żywiąc się drobnymi owadami, między innymi komarami i meszkami. Największym zagrożeniem dla nich są wszelkie prace budowlane: ocieplanie, wygłuszanie, remonty budynków, przy których nikną ich gniazda. Dlatego w Polsce trwa kampania budowy budek lęgowych, a mural Bordalo II wpisuje się tym samym również w te działania, zmierzające do zabezpieczenia populacji jerzyków w naszym kraju.

Bordalo II od początku artystycznej działalności realizuje swoją misję: ostrzega przed zanieczyszczeniami środowiska, katastrofą, do której nieuchronnie prowadzi nadmierny konsumpcjonizm i procesem wymierania niektórych gatunków zwierząt. Artysta wykorzystuje porzucone przedmioty i śmieci, które może znaleźć w mieście, takie jak złom, stare opony, karoserie samochodowe, sprzęt AGD, plastikowe rzeczy i aluminiowe puszki do tworzenia zachwycających instalacji naściennych i rzeźb zwierząt. W ten sposób "śmieci" stają się niezwykłym i niepowtarzalnym surowcem, który zostaje przekształcony w dzieło sztuki. Jak mówi artysta: "Chodzi o to, aby przedstawić samą naturę, w tym przypadku zwierzęta, z materiałów, które są odpowiedzialne za jej zniszczenie." W jego pracach można zobaczyć wizerunki niedźwiedzi, lisów, różnych gatunków ptaków, słoni, kotów, a także wielu różnych zwierząt morskich. Od 2012 roku Artur Bordalo stworzył około dwustu instalacji naściennych i rzeźb, wykorzystując ponad 60 ton materiałów wtórnych. Jego instalacje, które można spotkać na całym świecie, stanowią globalny nośnik uniwersalnego humanistycznego manifestu. Należy też podkreślić, że jego dzieła mają najwyższą artystyczna jakość i zawsze wywołują poruszenie i żywy odbiór. Aby zrozumieć, jak niezwykłym artystą jest Bordalo II trzeba koniecznie obejrzeć ten film:



Kultowy Jerzyk zniknął z krajobrazu Łodzi w 2021 roku. Teren, na którym stała zburzona kamienica  przy ul. Kilińskiego 127 kupiła spółka Grupa Echo Development z zamiarem budowy centrum biurowego React. Część działki zajmowała kamienica z muralem, którą inwestor miał wyremontować. Remont jednak okazał się nieopłacalny i za zgodą konserwatora zabytków kamienica została rozebrana, nie udało się więc zachować Jerzyka.


A co dalej?

Deweloper, zdając sobie sprawę, że zniknięcie Jerzyka to niepowetowana strata dla mieszkańców, zadeklarował wsparcie inicjatywy ponownego zaproszenia Bordalo II do Łodzi, aby stworzył swoje kolejne dzieło. Mural powstanie jesienią 2023, w piętnastą rocznicę założenia przez Teresę Latuszewską-Syrdę Fundacji Urban Forms.

Dzięki Grupie Echo Development i Resi4Rent mamy na realizację muralu 60 000 PLN. Celem zrzutki jest zdobycie pozostałych funduszy. Musimy zabezpieczyć:

- pozyskanie i transport materiałów;

- produkcję elementów muralu;

- instalację elementów, w tym sprzęt, podnośniki, rusztowania;

- zabezpieczenie terenu i ubezpieczenie prac;

- zezwolenia, projekt techniczno-budowlany;

- koordynację działań i promocję projektu.

Założona przez nas kwota to 150 tysięcy. Wszelkie niewykorzystane środki lub nadwyżki przeznaczymy na wsparcie innej niezależnej artystycznej inicjatywy.

Jak widzisz, czeka nas wiele pracy i naprawdę bardzo potrzebujemy Twojego wsparcia.

Włącz się w nasze działania już teraz!

Kliknij „wpłać” i w trzech ruchach wesprzyj powrót Bordalo II do Łodzi!



Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 19

 
Dane ukryte
ukryta
MM
Mateusz Majewski
10 zł
UW
Urszula Wysokińska
20 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
30 zł
 
Dane ukryte
100 zł
MS
Mariusz Szczygielski
20 zł
AD
Józef Tkaczuk
10 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!