281 zł 
z 10 000 zł
2%
335 dni do końca
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Nagranie, montaż i publikacja na youtube wspomnień Kombatantów polskiego podziemia niepodległościowego


To ostatnia szansa na nagranie wspomnień Kombatantów polskiego podziemia niepodległościowego, którzy opowiedzą o swoich przeżyciach z okresu II wojny światowej i okresu powojennego.


Dlaczego chcemy i musimy to zrobić teraz:

Kombatanci to ludzie w podeszłym wieku (większość ma ponad 90 lat), a my jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma bezpośredni kontakt ze świadkami historii. Z każdym rokiem jest ich coraz mniej i następne pokolenia nie będą miały szansy spotkać się z nimi bezpośrednio i wysłuchać relacji świadków. Bywało, że Kombatant, z którym prowadziliśmy wywiad, nie dożywał już jego publikacji, a był to jego pierwszy i zarazem ostatni wywiad przed kamerą o jego przeżyciach wojennych i powojennych. Zależy nam, żeby jak najszybciej dotrzeć do Nich i udokumentować nieopowiedziane dotąd historie z czasu II wojny światowej i okresu powojennego, żeby zachować dziedzictwo i pamięć o tych wydarzeniach dla kolejnych pokoleń. Kiedy zabraknie świadków i ich relacji, to nic nie będzie stało na przeszkodzie w fałszowaniu naszej historii.


Prosimy Was o wsparcie, ponieważ nie ma już czasu na procedury biurokratyczne. Instytucje państwowe, do których składamy wnioski o dotacje na realizację nagrań ze wspomnieniami Kombatantów (UdsKiOR, IDMN), przyznają nam tylko ułamek wnioskowanej kwoty lub w ogóle nie przyznają środków mimo poprawnego wniosku, a cała procedura administracyjna trwa tak długo, że znowu kolejni Kombatanci, z którymi umawialiśmy się na wywiady, odeszli z tego świata bez zarejestrowania Ich wspomnień.


Co chcemy zrobić:

Chcemy nagrać minimum 5 nagrań ze wspomnieniami Kombatantów w jakości 4k na 2 kamery, zmontować nagrania i opublikować w serwisie youtube. Nagrane i zmontowane wspomnienia Kombatantów będą dostępne za darmo dla każdego w internecie.

Jakość nagrań 4k pozwoli zachować niepowtarzalne relacje do innych produkcji filmowych, np. dokumentalnych i fabularyzowanych, nawet za kilka lat, kiedy zmieni się technologia. Skupiamy się na nagrywaniu Kombatantów, do których nikt wcześniej nie dotarł, ani IPN, ani TVP i inne organizacje, którzy nigdy wcześniej nie dzielili się swoimi wspomnieniami przed kamerą.

Śpieszymy się przed kolejnym zamknięciem ze względu na epidemię Covid-19, żeby nie narażać niepotrzebnie życia naszych Bohaterów.

(Nie zamierzamy na tym poprzestać. Po zarejestrowaniu, zmontowaniu i publikacji 5 wywiadów ze wspomnieniami Kombatantów polskiego podziemia niepodległościowego będziemy robili kolejne.)


Jak chcemy to zrobić:

Wykonamy zadanie w sposób profesjonalny (z użyciem wysokiej jakości sprzętu nagrywającego w jakości 4k, na czarnym tle, oświetlenia, mikrofonów do zebrania dobrej jakości dźwięku) oraz bezpieczny (ryzyko zakażeniem wirusem Covid-19, szczególnie niebezpieczne dla osób starszych), ponieważ drugiej szansy już możemy nie mieć na utrwalenie wspomnień. Mamy kilkunastoletnie doświadczenie we współpracy ze środowiskami kombatantów i kilkuletnie doświadczenie w realizacji nagrań z Kombatantami. Efekty naszej dotychczasowej pracy są tutaj: https://www.youtube.com/channel/UCoTAgyi3_zCEdVGKqMj12PA


Za przebieg wywiadu i zadawane pytania odpowiedzialny będzie prowadzący wywiad, który przed wywiadem zapozna się z dostępnymi informacjami biograficznymi o Kombatancie i dokumentami, co pozwoli na dobór pytań, pozwalający na uzyskanie jak największej ilości merytorycznych informacji historycznych. Członkowie związków kombatanckich pomogą ekipie filmowej w kontaktach z rodzinami kombatantów, żeby kombatanci nie podchodzili z rezerwą do nieznanych osób z ekipy filmowej (w wielu przypadkach muszą być obecne osoby znane, którym Kombatanci ufają, żeby było w ogóle możliwe uzyskanie ciekawych wspomnień). Powstałe i zmontowane notacje zostaną bezpłatnie udostępnione w serwisie YouTube. Niektóre wspomnienia będą musiały być nagrywane 2 razy, ponieważ nie wszyscy Kombatanci mają siły, żeby opowiedzieć o swoich przeżyciach wojennych i powojennych w ciągu jednego dnia. Jest to zbyt męczące dla 90-latków.


Ile potrzebujemy?

10.000,00 zł na przeprowadzenie 5 wywiadów z kombatantami (2000,00 zł na 1 wywiad).

Koszty wchodzące w tą kwotę:

  • przygotowanie merytoryczne do przeprowadzenia wywiadu
  • dojazd z ewentualnymi noclegami dla ekipy filmowej
  • przeprowadzenie nagrania w jakości 4k; operatorzy kamer i oświetlania, prowadzący wywiad, niezbędny sprzęt (zdecydowaną większość kupiliśmy już z własnych środków)
  • zmontowanie nagrań w jakości HD, grafik komputerowy
  • promocja filmów publikowanych na kanale YouTube


Czym dzięki wam podzielimy się ze światem:

Z każdego wywiadu zostanie zmontowany profesjonalny materiał trwający od 15 minut do 2 godzin (zależnie od długości wspomnień, kondycji i sił Kombatanta), który zostanie za darmo udostępniony na naszym kanale na YouTube.

Będzie to bezcenne źródło wiedzy do poznawania historii, do prac naukowych, do poznania historii regionalnej, a może nawet odkrycia dziejów członków rodzin widzów. Wspomnienia Kombatantów przeniosą w kolejne pokolenia Polaków wartości i tradycje pokolenia wojennego i powojennego, które angażowało się w walkę o niepodległość Polski, czym będą kształtowały postawy obywatelskie i patriotyczne w następnych pokoleniach naszych rodaków.


Czym się zajmujemy jako Fundacja:

Fundacja dąży do utrwalania i zabezpieczania dorobku historycznego Polskiego Państwa Podziemnego. Celem jest upamiętnienie i zachowanie dziedzictwa kulturowego i narodowego żyjących jeszcze na terenie całej Polski Kombatantów Polskiego Państwa Podziemnego. Ścigamy się z czasem, aby utrwalić jak najwięcej niepowtarzalnych i nigdy nie zarejestrowanych wspomnień Kombatantów, do których nikt wcześniej nie dotarł.

Do tej pory żyją żołnierze, których wspomnienia jeszcze nie zostały nigdy utrwalone przy wykorzystaniu techniki filmowej. Jest to ostatni moment na rejestrację unikatowych wspomnień i relacji oraz zachowania ich dla przyszłych pokoleń. Dodatkowo jakość rejestrowanych nagrań pozwoli na użycie ich w przyszłych produkcjach filmów dokumentalnych o wysiłkach walkach pokolenia wojennego i powojennego w celu przywrócenia wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej.


Gdzie zobaczycie efekt naszej pracy?

Kanał Fundacji im. Kazimierza Wielkiego na youtube: https://www.youtube.com/channel/UCoTAgyi3_zCEdVGKqMj12PA


Nasza strona www: https://fkw.edu.pl

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 7

PS
Piotr Strzyżewski
75 zł
KP
Kamil Pietrzykowski
70 zł
AK
Andrzej K.
50 zł
MP
mateusz prusik
50 zł
G
Grumbler74
27 zł
IC
Iza Cz
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

799 110 zrzutek

i zebrali

618 507 823 zł

A ty na co dziś zbierasz?