id: ghc5vm

XL Kwesta na rzecz zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Rakowickim

XL Kwesta na rzecz zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Rakowickim

Opis zrzutki

Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa to stowarzyszenie zarejestrowane w listopadzie 1981r. w Krakowie, powstałe z inicjatywy krakowskich środowisk twórczych w celu ratowania i ochrony zabytkowej struktury miasta. 

Od 40 lat organizowana jest na Cmentarzu Rakowickim kwesta na rzecz odbudowy zabytkowych nagrobków. W tym roku z uwagi na panującą epidemię, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wolontariuszy oraz darczyńców, podjęliśmy decyzję o odstąpieniu od realizacji tradycyjnej kwesty przy udziale wolontariuszy z puszkami, a zbieramy jedynie przy wykorzystaniu zbiórki internetowej oraz bezpośrednich wpłat na konto. Ufamy, że mimo niesprzyjających warunków, uda się zrealizować cel kwesty, jakim jest wspólne działanie dla dobra naszego dziedzictwa kulturowego, naszej nekropolii.


W latach ubiegłych udało się wyremontować przeszło sto nagrobków, w tym w 2019 roku uratowaliśmy 11 nagrobków: 10 na Cmentarzu Rakowickim i 1 na Nowym Cmentarzu Podgórskim.

u8ca85b0fdeeb568.jpegAktualnie zleciliśmy prace przy dwóch kolejnych nagrobkach:


  • rodziny Bochenków (prof. Adama Bochenka)
  • Heleny z Sierakowskich Husarzewskiej, właścicielki Szczucina


To dwa okazałe i piękne nagrobki, które wymagają natychmiastowego remontu. Nie jest on możliwy bez ofiarności osób odwiedzających cmentarz co roku w czasie święta Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. W tym roku wyjątkowo nie spotkacie Państwo naszych wolontariuszy na cmentarzu, znanych i lubianych artystów, osobistości życia publicznego oraz sympatyków odnowy zabytków.


Środki pozyskane z kwest przeznaczamy na remont nagrobków, prace przy konserwacji oraz renowacji. Finansujemy zabiegi pielęgnacyjne i restaurację obiektów, które uległy całkowitemu zniszczeniu. Nasze działania koncentrują się na obiektach, które nie mają dysponentów, tj. osób zobowiązanych do dbania o nie, czy też utrzymywania ich w należytym stanie. Do prac kierujemy te nagrobki, które odznaczają się walorami estetycznymi, wiekowe oraz ważne dla społeczności naszego miasta czy kraju.

fe02507a0925d927.jpeg

Wpłat można dokonywać również bezpośrednio na konto stowarzyszenia:

Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa

59 8589 0006 0000 0029 7963 0002

Tytuł: na ratowanie zabytkowych nagrobków


Serdecznie zapraszamy do udziału w XL Kweście na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Rakowicki i z góry dziękujemy za Państwa ofiarność!


Zapraszamy na nasz profil na portalu Facebook "Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa"- tam na bieżąco dzielimy się naszymi działaniami!Wpłacający 134

A
Anna
200 zł
JS
Janina Sonik
100 zł
SA
Stanisław Abram
100 zł
AS
Anna Stępień
100 zł
MF
Maria Fischinger
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 3

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

647 589 zrzutek

i zebrali

403 901 231 zł

A ty na co dziś zbierasz?