id: ghrb5z

Na ratunek Izbie Tradycji Kolejnictwa w Bydgoszczy!

Na ratunek Izbie Tradycji Kolejnictwa w Bydgoszczy!

Opis zrzutki

❤Być może kiedyś widziałeś nasze muzeum, a być może nigdy Cię u nas nie było. Na dworcu kolejowym w Bydgoszczy na końcu peronu 4 oraz 3 od 45 lat działa Izba Tradycji Kolejnictwa – lokalne muzeum kolejnictwa województwa kujawsko-pomorskiego. Powstało ono w latach 70. XX w. w zrekonstruowanym budynku pierwszego dworca kolejowego w Bydgoszczy wybudowanego w 1849 r. Muzeum gromadzi pamiątki po dawnej kolei, a jego kolekcja obejmuje ponad 200 muzealiów.


❤Od ponad 4 dekad kolejne osoby prowadzące Izbę wkładają serce, by była ona nie tylko miejscem przechowywania eksponatów kolejnictwa, lecz także ideą krzewienia historii kolejnictwa, przekazywania wiedzy o wyjątkowej pasji do kolei.


I dziś ta idea może zniknąć z mapy Bydgoszczy i mapy Polski, bo skończyły się środki na naszą działalność.


Każdy z nas pewnie zdaje sobie z tego sprawę: pasją i zaangażowaniem za czynsz nie zapłacimy.


Dlatego w sytuacji, w której mamy wszystko… zbiory obejmujące ponad 200 eksponatów, budynek, o który dbamy, zaangażowanych wolontariuszy, nawiązane liczne współprace, a potrzebujemy tylko i aż pieniędzy.


Bo to TYLKO pieniądze, gdy organizujemy wydarzenia dla od 500 do 2000 uczestników i czekamy na Was, by opowiedzieć o historii i teraźniejszości kolei

Ale AŻ – ponieważ dla nas to są duże pieniądze, które zadecydują o kontynuacji tradycji tworzonej przez kolejne pokolenia.


❤Nasze działanie w trybie otwierania Izby Tradycji Kolejnictwa na dotychczasowym poziomie czyli otwierając Izbę 1-2 razy w ciągu miesiąca to koszt 1500 zł miesięcznie. W marzeniach mamy ok. 3000 zł, by otwierać Izbę 3 razy w miesiącu i rozwinąć nowe działania dla naszych odbiorców. Mamy siłę, by prowadzić działania dalej, mamy pomysły jak zachować i rozwinąć to wyjątkowe miejsce, które od 45 lat krzewi historię kolei w Bydgoszczy.


❤Żeby zapewnić funkcjonowanie naszej działalności w Izbie musimy w ciągu najbliższych 3 miesięcy zebrać 40 tysięcy złotych, by móc opłacić koszty czynszu przez najbliższe 2 lata, wykonać remont najbardziej pilnych części budynku oraz opłacić osoby, które nawiązują współprace różnymi organizacjami i firmami, koordynują prace wolontariackie oraz księgowość. Oprócz tego budynek Izby wymaga pilnych prac naprawczych, od których przeprowadzenia będzie zależała możliwość kontynuowania w nim działań: do wymiany jest część poszycia dachowego budynku Izby, pilnej renowacji wymagają drzwi do budynku oraz stolarka okienna, remontu wymaga również pomieszczenie na piętrze budynku.


🚂Co robimy?

Goście naszej Izby mogli przez ostatnie 2 lata skorzystać z licznych projektów prowadzonych przez nas:

  • bezpłatne warsztaty, takie jak Warsztaty z sygnalizacji kolejowej czy warsztaty modelarskie z dworcami kolejowymi,
  • wystawy taboru kolejowego, podczas których przybliżamy wnętrza lokomotyw i kabin pojazdów na co dzień niedostępne dla pasażerów,
  • oprowadzanie po wystawie stałej – nasi wolontariusze opowiadają o historii kolei prezentując kolekcję ponad 200 eksponatów zgromadzonych w Izbie,
  • stoiska spółek i stowarzyszeń, które włączamy do naszej współpracy umożliwiając mieszkańcom poznanie ich oferty i dodatkowych aktywności,
  • wolontariat dla umożliwiający młodzieży poznawanie kolei pod opieką kadry fundacji i integrację środowiska miłośników kolei,
  • przygotowanie do egzaminów zawodowych – w roku szkolnym 2020/2021 wspieraliśmy uczniów Technikum Kolejowego im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy w przygotowaniu do egzaminów zawodowych na kierunku Technik Transportu Kolejowego.


🚂Wolontariusze biorący udział w naszym wolontariacie muzealnym (Bydgoskim Klubie Pasjonatów Kolei) mają zapewnione:

  • comiesięczne spotkania w Izbie, w szczególności z osobami będącymi pracownikami kolei, byłymi pracownikami kolei lub absolwentami szkół średnich i uczelni o profilu kolejowym,
  • wsparcie w realizacji swoich pomysłów i marzeń związanych z koleją,
  • czynny udział w kształtowaniu koncepcji i swój udział we wszystkich wydarzeniach Izby Tradycji Kolejnictwa.


🚂Zorganizowaliśmy dotychczas w Izbie:

  • Kolejowa Noc Muzeów (2024) – około 500 uczestników,
  • Kolejowe Mikołajki w Bydgoszczy – około 200 uczestników,
  • Kolejowy Dzień Dziecka 2023 – około 3000 uczestników,
  • Bydgoski Dzień Kolejarza (2022) – około 1200 uczestników.

🚂Jako gospodarze Izby:

  • wykonaliśmy kompleksową renowację podłogi w budynku,
  • pozyskaliśmy ponad 200 eksponatów od osób prywatnych i instytucji,
  • zamontowaliśmy nową półkę na eksponaty.


Nasze wartości

Jak to wszystko robimy?

Nasze priorytety to: Współpraca, otwartość i relacje ze wszystkimi, którzy nas odwiedzają :)) Dlatego w nasze działania włączamy wielu partnerów, dzięki którym możemy jeszcze lepiej prezentować kolej i jej historię lokalnej społeczności.


To wszystko nie byłoby możliwe bez naszych partnerów!

🤝Do grona partnerów, którzy wspierali i obejmowali patronatem różne nasze wydarzenia należą: Polskie Radio PiK, Straż Ochrony Kolei, PKP Cargo S.A., Technikum Kolejowe im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, POLREGIO S.A., Arrriva RP, Fundacja Grupy PKP, Sklep Modelarski Twoje Hobby Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Rozwoju Transportu Publicznego, Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Poznaniu, Stowarzyszenie Dolina Brdy 1956.


Dzisiaj potrzebujemy Twojej pomocy! Dołącz do grona przyjaciół Izby Tradycji Kolejnictwa! Bez względu na to jaką kwotą nas wesprzesz będziemy Ci bardzo wdzięczni! Czy udostępniasz zbiórkę, czy podejdziesz do Izby i powiesz nas, że jesteś z nami i nas wspierasz – dziś każda forma pomocy ma dla nas znaczenie!


🚂Jako pasjonaci kolei prowadzimy działalność od 5 lat, a od 2 lat mamy przyjemność prowadzić Izbę Tradycji Kolejnictwa w Bydgoszczy, uwielbiamy kolej oraz jej historię, chociaż potrafimy opowiadać o niej godzinami to jednak szanujemy Twój czas i w tym miejscu skończymy naszą opowieść.


Jeśli jednak masz ochotę dowiedzieć się więcej, mamy jeszcze parę informacji o naszej Fundacji


O Fundacji Instytut Edukacyjny Kolej na Ciebie



🟠Działamy od trzech lat jako stowarzyszenie zwykłe pod nazwą Stowarzyszenie Edukacja dla Rozwoju Kolei, a od 18 lutego br. jako fundacja Instytut Edukacyjny Kolej na Ciebie. Fundacja Instytut Edukacyjny Kolej na Ciebie jest miejscem rozwoju i wymiany wiedzy dla wszystkich osób, które tego potrzebują. Fundacja działa w dwóch obszarach – 1. edukacja i kolejnictwo oraz 2. pomoc humanitarna dla osób z Ukrainy.


Uważamy, że my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za tworzenie miejsc umożliwiających rozwój najmłodszym. Dzieci i młodzież rozwijają się wówczas, gdy ich otoczenie sprzyja pobudzaniu kreatywności oraz gdy mają zapewnioną opiekę osoby, której mogą zaufać. Ta działalnością,

w połączeniu z pasją do kolei, zajmuje się nasza fundacja.


Wszystkie nasze działania są bezpłatne dla uczestników. 



Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Skarbonki

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!