id: gjrvdw

Dla polskich uczniów szkoły na Syberii

Dla polskich uczniów szkoły na Syberii

3 768 zł 
z 7 000
53%
zakończona 16.02.2020r
61 
wspierających
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Opis zrzutki

WIERSZYNA (ros. Вершина) – wieś na Syberii, nad rzeką Idą (Ида), położona około 100 kilometrów na północ od Irkucka i 20 km na północny wschód od Tichonowki (Тихоновка), niemal w samym centrum Ust-Ordyńskiego Okręgu Buriackiego w obwodzie irkuckim. Liczy 529 mieszkańców (2002).

Do Wierszyny prowadzi jedna wyboista, gruntowa droga, która po wielkich opadach staje się nieprzejezdna i odcina wieś od świata.

Wieś została założona przez polskich emigrantów (dobrowolnych), głównie z Zagłębia Dąbrowskiego (zachodniej Małopolski), którzy osiedlili się tu około 1910 roku. W Wierszynie oraz przyległych wioskach – Dundaju (Дyндай), Chonzoju (Хонзой) i Naszacie (Нашата) – mieszka łącznie około 300 polskich rodzin; wraz z kilkoma rodzinami buriackimi i rosyjskimi jest to około 1000 osób. Obecnie płynnie językiem polskim posługuje się tylko niewielka grupa mieszkańców wsi, co wynika głównie z wieloletniego braku kontaktu z Polską.

W Wierszynie działa wiejska szkoła (zajęcia prowadzone są w języku polskim) oraz stojący w centralnym miejscu drewniany kościółek, w którym funkcję proboszcza pełni (od 2009) ojciec Karol Lipiński. We wsi działa Dom Polski, pełniący funkcję domu kultury i miejsca spotkań mieszkańców, z amfiteatrem i skansenem.

W Domu Polskim pracuje i opiekuje się nim Pani Henryka Jachimowicz, przemiła ciepła kobieta oddająca swój czas i serce lokalnej polskiej i nie tylko społeczności.

Niestety jak to bywa w tego typu przypadkach pieniędzy brakuje na wszystko, a potrzeby nie są jakoś bardzo wygórowane. Potrzebne są np. ćwiczenia dla dzieci do utrwalania poznanych liter, książki w języku polskim opisujące świat, pory roku, zwierzęta. Gry rozwijające wiedzę o literach , słowach itp.

No i jak w każdej szkole, kredki, ołówki, długopisy, kolorowy papier, bibuła do prac ręcznych, klej itp. Zwykłe, a jakby niezwykłe dla niektórych rzeczy.

Kilka tygodni temu byłem tam z grupa przyjaciół i po rozmowie z Panią Henryką postanowiłem, że nie zostawimy ich samym sobie. TRZEBA POMÓC !!! Zbiórkę organizuję na pokrycie zakupu niezbędnych przyborów , książek i pomocy dydaktycznych dla cudownych dzieciaków i wysyłkę tego wszystkiego na Syberię. Każdy nawet najmniejszy datek będzie kolejnym uśmiechem na twarzach małych Polaków mieszkających na drugim końcu swiata.

W szkole dzieciaki są cudowne, uśmiechnięte, chętne do nauki, z tego co wiem , co napisała mi Pani Henryka pod koniec listopada w Irkucku odbył się VII konkurs recytatorski „Poezja bez granic”, na którym to dzieci z Wierszyny pięknie się zaprezentowały i zajęły  I, II, III miejsce. BRAWO.

TO JAK POMOŻECIE ??? DO DZIEŁA !!!

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 61

preloader

Komentarze 1

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

895 280 zrzutek

i zebrali

840 325 092 zł

A ty na co dziś zbierasz?