id: gng5s7

Działalność tarnogórskiej Pralni

Działalność tarnogórskiej Pralni

Nasi użytkownicy założyli 1 154 532 zrzutki i zebrali 1 199 110 184 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Czym jest?


Pralnia jest nieformalną grupą inicjatywną, działającą od kwietnia 2018 roku, powstała z pomysłu Marii Wylężek, Szymona Bryzka i Marcina Kuźbika, dająca możliwość przedstawienia swojej twórczości młodym artystom. Podczas organizowanych przez nas wydarzeń, prezentują się młodzi ludzie działający w różnych dziedzinach sztuki – począwszy od literatury, obrazu i muzyki, po sztuki performantywne i rękodzielnictwo. 


W swoich początkach, Pralnia związana była z Galerią Sztuki Pod-Nad, gdzie odbywały się pierwsze, utrzymane w konwencji open stage, wydarzenia, którym, zazwyczaj, towarzyszyła dyskusja i pokaz filmów krótkometrażowych. Z czasem Pralnia przeniosła się do Galerii Sztuki Inny Śląsk, gdzie do teraz kontynuuje swoją działalność


Cele i opis dotychczasowej działalności


Naszym nadrzędnym celem jest umożliwianie młodym twórcom prezentowania i konfrontowania swojej twórczości z twórczością innych i publicznością. Dążymy do stworzenia przestrzeni przyjaznej młodym artystom, którzy, częstokroć, stawiają pierwsze kroki w twórczej działalności. Możliwość prezentacji i poddania krytyce swoich pomysłów oraz, co za tym idzie, tworzy niezbędną dla rozwoju artystycznego synergię. Każdemu wydarzeniu towarzyszy projekcja krótkometrażowego filmu (zakończona krótką dyskusją), koncert (dotychczas zagrali: jazzowy kwartet, wrocławski muzyk alternatywny Andy Fillmore oraz zespół Two Am I) oraz open stage, podczas którego chętni mają możliwość wystąpić. Efektem naszej pobocznej działalności, było zorganizowanie wystawy we współpracy ze Szkołą Językową FUTURE wystawy fotograficznej WY_STA_wia_MY, która była dostępna zwiedzającym od czerwca do października 2019 roku. W sierpniu 2019 roku, Pralnia wyszła na ulicę, organizując wydarzenie Uliczne pranie, podczas którego, na miejskim rynku, wybrani twórcy odczytali swoje teksty, a całość uzupełniła grana na żywo przez jazzowy kwartet, złożony ze studentów Akademii Muzycznej w Katowicach, muzyka. Podczas tego wydarzenia rozdawaliśmy broszury z tekstami twórców skupionych wokół Pralni. Broszury te (Sztuketerja) są dostępne w wielu punktach, m.in.: Galeria Inny Śląsk, Grfyny Kafyj, Praha, CU Future, Herbatka, większość szkół średnich w Tarnowskich Górach, gdzie można je za darmo pobrać i zapoznać się z twórczością artystów udzielających się na Pralni.


Prócz tego, Pralnia stara się działać na rzecz lokalnej społeczności, podejmując szereg inicjatyw, takich jak zbiórki pieniężne i rzeczowe (współpraca z Społecznym Azylem dla Zwierząt Cichy Kąt i Stowarzyszeniem Plasterek) a także warsztaty poświęcone przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu we współpracy z Katowickim Stowarzyszeniem Tęczówka oraz tarnogórskim Kolektywem Otwartych. 


Pralnia, wraz z innymi organizacjami, była również jednym z organizatorów tarnogórskiego Festiwalu Żywe Srebro.


Docelowo dążymy do możliwości promowania i wydawania twórczości artystów związanych z Pralnią, a także organizacji spotkań z uznanymi już twórcami oraz koncertów. Prócz tego, wciąż chcielibyśmy działać wśród lokalnej społeczności, włączając się w akcje pomocy i zwiększania świadomości dotyczącej lokalnych (i nie tylko) problemów.


Do ostatnich osiągnieć Pralni należy wydanie pierwszego tomiku, powstałego przy współpracy z Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki i Galeria Sztuki Inny Śląsk. Zawiera on teksty poetyckie i prozatorskie, fotografie i grafiki młodych tarnogórskich artystów.


Z racji pandemicznej rzeczywistości, zmuszeni jesteśmy przenieść się w przestrzeń internetową. Nie oznacza to, że zamierzamy zwalniać. Wręcz przeciwnie! Zebrane środki planujemy przeznaczyć na zorganizowanie pralni online – wydarzenia w ramach którego odbyłby się koncert oraz odczyty.


Uczestnicy


Pomysłodawcami i pierwszymi organizatorami pralni byli: Maria Wylężek, Szymon Bryzek, Marcin Kuźbik. W trakcie działalności, w rozwój pralni zaangażowali się: Małgorzata Czerwień, Julia Banduch, Mikołaj Witkowski, Oskar Kloc, Wojciech Przybylski, Zuzanna Michalik. Zgodnie z naszą filozofią, każdy uczestnik jest jednocześnie twórcą zorganizowanej przez nas przestrzeni, mającym na nią realny wpływ i, poprzez swoją obecność, determinujący ostateczny kształt Pralni. 



Poniżej spis wszystkich zorganizowanych przez nas wydarzeń, razem z datami:

  1. Pierwsze pranie – 14.04.2018
  2. .pranie vol.2 – extra kanikuły – 8.06.2018
  3. Kolektywna pralnia – 28.10.2018 (wydarzenie organizowane wspólnie z Kolektywem otwartych, podczas wydarzenia przeprowadzona została zbiórka na Cichy kąt)
  4. Ostatnie pranie – 16.12.2018 (wydarzenie organizowane przy współpracy z stowarzyszeniem Plasterek)
  5. Pranie wstępne – 24.03.2019
  6. WY_STA_wia_MY - wystawa fotograficzna – 16.06.2019
  7. Pranie kolorowe –28.06.2019 (wydarzenie organizowane przy współpracy z stowarzyszeniem Tęczówka)
  8. Uliczna pralnia – 09.08.2019
  9. Nazwa wyjdzie w praniu – 29.11.2019
  10. Pranie na Żywe Srebro - 12.09.2020



Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 1

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
Egzemplarz tomiku "Pralnia – tomik pierwszy. Dzieła wyprane"
Po niezliczonej ilości spotkań, po kilku miesiącach ciężkiej pracy i po przeprawie przez pandemiczną rzeczywistość - jest. Pierwsza publikacja Pralni ...
20 zł

Kupione 2 z 200

Zakończona

Wpłaty 9

NM
Natalia M.
50 zł
JP
Jan Paweł Drugi
21,37 zł
MK
Marta
20 zł
DR
Dzejkop
20 zł
KP
Karolina Pielka
20 zł
DP
Dokument Projektu
10 zł
ZK
Zuzia
5 zł
 
Dane ukryte
1 zł
 
Dane ukryte
ukryta

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!