id: 9jkx45

Odbudowa Gorczańskiej Chaty (daw. Hawiarskiej Koliby)

Odbudowa Gorczańskiej Chaty (daw. Hawiarskiej Koliby)

Organizator przesłał dokumenty potwierdzające wiarygodność opisu zrzutki
59 953 zł
z 750 000
7%
23 dni
do końca
476
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Nasi użytkownicy założyli 981 686 zrzutek i zebrali 1 003 890 527 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki


fe3e018771b90ded.jpgW sobotę, 29 października 2022 roku spłonęła doszczętnie Gorczańska Chata (dawna Hawiarska Koliba). Dla wielu z nas był to jeden z najsmutniejszych dni, które zapamiętamy na zawsze. Szczęśliwie nikt nie ucierpiał, natomiast z Chaty pozostały tylko zgliszcza.


qd9cb558379962c2.jpg

Chata zaczęła działać w tym miejscu w 1987 roku jako obiekt będący własnością Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie. Do końca lat 90 XX w. była zarządzana przez Klub Organizatorów i Sympatyków Turystyki Hawiarska Koliba. Od początku istnienia przez jej progi przeszły tysiące turystów. W kuchni, przy jej ciepłym piecu, gotowaliśmy, poznawaliśmy się, dyskutowaliśmy, śpiewaliśmy, czytaliśmy, pracowaliśmy, a to i tak jeszcze nie koniec długiej listy... Chata była dla wielu z nas schronieniem i miejscem odpoczynku, do którego wracaliśmy chętnie od lat. Niestety, w najbliższym czasie nie będzie to możliwe. Pożar strawił starą, drewnianą Chatę całkowicie. Budynek zniknął, ale tylko budynek. Ludzie, którzy tworzyli to miejsce i nadali mu niepowtarzalny klimat zostali. To właśnie z nimi i dla nich postanowiliśmy założyć tę zbiórkę, by pokazać, że to nie koniec historii tego wspaniałego miejsca.


W dobie coraz większej liczby pensjonatów i hoteli, gospodarstw i domków na wynajem, takich miejsc jak Chata - oferujących noclegi i udostępniających zaplecze socjalne przez całą dobę, w przystępnych cenach - jest coraz mniej. "Nowa" Gorczańska Chata, będzie taka jaką pamiętacie, tylko po prostu opakowanie będzie trochę świeższe.

Nie będzie to zadanie łatwe, ale wierzymy, że jest to możliwe i dzięki Wam będziemy mogli ponownie pokazać fantastyczną atmosferę, jaka zawsze tam panowała, kolejnym pokoleniom turystów.


Chata po odbudowie...

Jeżeli wszystko się uda, będzie to drewniany budynek na planie starej Chaty, z trzema wieloosobowymi izbami i kuchnią, z ciepłym piecem, dostępną całą dobę.

Dodatkowo tam, gdzie do tej pory była stodoła, stanie zaplecze sanitarne i sala spotkań, w której będzie można spędzić czas w większym gronie.

Chata będzie działać jak dotychczas, w formie chatki studenckiej.

Dalsze szczegóły przekażemy w toku prac.


Przejdźmy w takim razie dalej i ustalmy kim jesteśmy my i dlaczego jesteśmy tu?


Justyna i Radek Szmyd

o23988d4ca76413a.jpg

Małżeństwo, organizatorzy zbiórki, którzy nie potrafią wyobrazić sobie świata bez Gorczańskiej. Poznaliśmy się w gochowej kuchni. Ona przyszła z rajdem, on siedział na obsłudze... ot taka prosta historia. Co prawda nie była to miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko znaleźli wspólny język. Dzięki Chacie mają siebie i dwójkę wspaniałych dzieci, które wspólnie z nimi wielokrotnie odwiedzały Chatę. 


Radek przyjechał tu pierwszy raz jeszcze w latach 90. poprzedniego wieku. Kilka lat później pierwszy raz chatkował i tak już zostało. Zna to miejsce jak mało kto. W latach 2014-21 był prezesem Stowarzyszenia GUG, które dzierżawiło Gorczańską. Budowlaniec, który lubi swoją pracę i najchętniej już by zwoził narzędzia i odbudowywał Chatę. Justyna, głos rozsądku, który twardo stąpa po ziemi. Nic jej nie umyka, pamięta każde słowo i trzyma w ryzach męża i jego wszystkie "projekty". 


Paweł Miśkowiec

vd13e1f6fb4ba2cb.jpg

Prezes Zarządu Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie, którego to oddziału Chata, a raczej to co po niej zostało, jest własnością. Przewodnik beskidzki z SKPG Kraków. Związany z Chatą od dnia a właściwie nocy egzaminu na przewodnika górskiego w 2001 roku, gdy na skrzypiącej pryczy w sali "kominkowej" zakuwał o historii partyzantki w Gorcach. Zawodowo doktor chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim, próbuje łączyć obie pasje na tyle, na ile starcza doby. 


Agnieszka Jankowska

w9437769f56e460a.jpg

Na co dzień „malarz-tynkarz-akrobata”, pracownik Uniwersytetu Śląskiego - zagrzebana w dokumentach i przepisach. Nasze zaplecze prawne i logistyczne. Masz problem, dzwonisz - dla Niej nie ma rzeczy niemożliwych. Całe życie łazi po górach, zakochana w chatkach wypełnionych cudownymi ludźmi i muzyką. Stała bywalczyni festiwali piosenki turystycznej, poezji śpiewanej i szant. Do GoChy przyszła i została znajdując tam swoje miejsce w górach, dlatego w wyobraźni już widzi odbudowaną Chatę, choćby miała sama ją układać belka po belce.Co się stanie z zabranymi funduszami?


Zgodnie ze wspólnymi ustaleniami organizatorów zbiórki, w najbliższym czasie, zostanie utworzona fundacja celowa, która będzie odpowiedzialna za odbudowę Chaty i jej dalsze działanie. 


Czym, oprócz zbiórki, zajmujemy się aktualnie?

Wszystkie aktualności znajdują się na naszym profilu na FB oraz na stronie:

https://oakrakow.pttk.pl/odbudowa-gorczanskiej-chaty/

gorczanska.pl

Kontakt w sprawie zbiórki:

tel. 514366907

mail: [email protected] 
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. twoja może być pierwsza!

Wpłaty 476

DP
Dawid P
50 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Mariusz Sarapata
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
JK
Janek
5 zł
 
Jeremi Skrodzki
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
6P
6 poznańska drużyna harcerek "Koliba"
757,14 zł
 
Dane ukryte
20 zł
Zobacz więcej

Komentarze 14

 
2500 znaków
 • RS
  Radosław Szmyd

  Cegiełki z koncertu Szwajcarkowe Granie dla Gochy.

  Jeszcze raz serdecznie dziękujemy gospodarzom schroniska PTTK Szwajcarka za miłe przyjęcie i wykonawcom, Yonashowi, Tomkowi Motyce i zespołowi MuzyKuny za świetną atmosferę w czasie koncertów i śpiewanek.

  Pozdrawiam i do zobaczenia wkrótce :)

  3 750,70 zł
 • M#
  Mck

  Choć okoliczności mojej wizyty w tym miejscu były dość specyficzne to miło je wspominam. Bardzo fajna inicjatywa aby zrobić zarzutkę i odbudować miejsce po pożarze. Pozdrawiam

  150 zł
 • IK
  Irena Kaczor

  Powodzenia!

  100 zł
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Dla mnie to zawsze będzie Hawiarska, żal przeogromny, wiele razy tam byliśmy

  ukryta
 • KF
  Krzysiek

  Udostępniam i trzymam kciuki! Do zobaczenia w GoSze!

  121,86 zł