id: grhdjy

Budki lęgowe, oraz pomoc młodym i rannym Jerzykom (apus apus) - Jerzykowy Bytom (Stroszek)

Budki lęgowe, oraz pomoc młodym i rannym Jerzykom (apus apus) - Jerzykowy Bytom (Stroszek)

Nasi użytkownicy założyli 1 226 307 zrzutek i zebrali 1 348 428 719 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Zrzutka na budki lęgowe, oraz pomoc młodym i rannym jerzykom (apus apus).

Jerzykowy Bytom(Stroszek) to grupa zrzeszająca sympatyków wyjątkowych ptaków jakimi są jerzyki.

Celem działań grupy, jest ochrona siedlisk istniejących, odbudowa zniszczonych - która polega na montażu budek lęgowych w miejscach byłych kolonii, a także zakładanie całkowicie nowych miejsc lęgowych oraz pomoc młodym i rannym jerzykom, poprzez transport do weterynarzy a później ośrodków rehabilitacji.

Wiadomo, że każde z tych działań generuje spore koszty, które finansujemy z pieniędzy prywatnych, zrzutka ma na celu choć odrobinę odciążyć nasze portfele.

Docelowa kwota nie jest dokładnie sumą jakiej potrzebujemy, gdyż każda wpłacona złotówka zostanie przeznaczona na budowę oraz montaż budek i pomoc jerzykom.

5 pilotażowych budek na ul. Łokietka zawisło wiosną 2021 roku, idąc za ciosem przyjaciele z grupy FB Jerzykowy Bytom (Stroszek) postanowili powiesić budki na całej ulicy Łokietka, na której Jerzyki utraciły swoje siedliska po termoizolacji budynków kilka lat temu, w roku 2022 na całej ulicy Łokietka zostało zawieszonych 69, które już zostały częściowo zasiedlone.

W ciągu roku naszej "działalności" udało się zawiesić ponad 100 budek, i uratować kilkanaście jerzykowych istnień z Bytomia i okolic.ze2e37b5e0475500.jpegnf7d3c047936ba64.jpegu095df0e11773950.jpegl24633594b77a799.jpeg

Kilka słów o Jerzyku:-)Jerzyk (Apus apus)

jest niewielkim ptakiem z gatunku jerzykowatych, najbliżej spokrewniony z kolibrem. Rozpiętość skrzydeł ok. 40 cm, długość ok. 18 cm, masa 32 do 50 g, ciemnobrązowy, prawie czarny. Lata bardzo szybko: od 40 do 100 km/h, na dłuższych przelotach nawet 160 km/h. Całe życie (oprócz wysiadywania jaj i karmienia młodych) spędza w powietrzu – żywi się owadami, w powietrzu zbiera materiał do wyścielenia „gniazda”, kopuluje i nawet śpi. Gniazd nie buduje, lecz wykorzystuje znalezione szczeliny i otwory, do których zawsze wraca. Ze względu na specyficzny układ palców (wszystkie cztery „do przodu”) jerzyk nie może chodzić, natomiast doskonale przyczepia się do pionowych powierzchni.

Przylatuje do nas w pierwszych dniach maja; kiedyś przylatywał wcześniej – w kwietniu „na świętego Jerzego”, stąd jego nazwa. Odlatuje już w pierwszych dniach sierpnia, najpóźniej w połowie miesiąca. Każdego dnia przelatuje co najmniej 1000 kilometrów i zjada przy tym ogromne ilości komarów, much i meszek.

Jerzyk jest ptakiem, który nie buduje gniazd, lecz osiedla się w każdej, wystarczająco dużej, bezpiecznej szczelinie. Jego siedlisko musi znajdować się dostatecznie wysoko, mieć niewielki otwór wlotowy, dużo miejsca na gniazdo z młodymi i odpowiednią orientację –od strony wschodniej lub północnej, dogodne warunki do dolotu oraz wielu sąsiadów – jerzyków. To są podstawowe i dobrze rozpoznane warunki, jakie muszą spełniać potencjalne siedliska jerzyków. Wymagania te nie są wygórowane i w naszych miastach nie powinno zabraknąć jerzyków. Tak było jeszcze kilkanaście lat temu.

Z początkiem XXI wieku rozpoczęło się ocieplanie budynków –przede wszystkim tych z wielkiej płyty –i nastąpiło systematyczne niszczenie siedlisk jerzyków. Niszczenie to trwa nadal i od wielu lat, w ten sposób w Polsce zniszczono co najmniej 80 procent populacji jerzyka... - opis pochodzi ze strony Jerzykiwpolsce.pl

Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami Jerzykowy Bytom (Stroszek) nie będzie jedynie wspomnieniem dla nielicznych, a przykładem dla innych dzielnic i miast, że warto i TRZEBA dbać o naszych skrzydlatych sąsiadów JERZYKI

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 55

 
600 zł
 
Joanna Katarzyna Ambler
500 zł
 
Wojciech Małota
300 zł
 
Michał Trzeja- Roszyk
120 zł
 
DWR-TECHNIK Robert
100 zł
 
Marta Czerwińska
100 zł
 
Waldemar Gawron
100 zł
 
Marta
100 zł
 
Willy ;)
100 zł
 
Marta Gębicz-Bieda
70 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!