id: gtb36t

ALE MEKSYK! WESPRZYJ PROJEKT EDUKACYJNO-CYRKOWY W SPOŁECZNOŚCI MAJAŃSKIEJ

ALE MEKSYK! WESPRZYJ PROJEKT EDUKACYJNO-CYRKOWY W SPOŁECZNOŚCI MAJAŃSKIEJ

Nasi użytkownicy założyli 1 170 196 zrzutek i zebrali 1 219 449 959 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

ALE MEKSYK! WESPRZYJ PROJEKT EDUKACYJNO-CYRKOWY W SPOŁECZNOŚCI MAJAŃSKIEJ!


Cześć, Jestem Hania - mistrzyni uśmiechania :D Prawdopodobnie Twoje dobre serducho lub czysta ciekawość sprawiły, że czytasz ten tekst, a wiec do rzeczy! Podejmuje się stawienia kolejnego dużego kroku w moich akcjach charytatywnych dla potrzebujących dzieciaków. Od dwóch lat biorę udział w projektach cyrku społecznego. Pracowałam już  z dziećmi w Polsce, w Kenii, w Berlinie i w Meksyku. Nadszedł czas na moją własną akcję!k458e57cd5831c42.jpegu854c7ed0e9672ad.jpeg

NARODZINY PROJEKTU "CZYM JEST TWOJA ESENCJA?"


 W styczniu 2022 roku planuje rozpocząć projekt " Czym jest Twoja esencja?" mojego autorstwa. Będzie to 5 miesiecy intensywnych zajęć artystycznych i cyrkowych prowadzonych dla dzieci ze społeczności majańskiej zamieszkującej niesamowicie odizolowane miasteczko San Juan de Dios w stanie Quintana Roo w Meksyku. Wraz z grupą lokalnych artystów będziemy dojeżdżać co tydzień do tej oddalonej od cywilizacji wioski, by prowadzić zajęcia artystyczno-edukacyjne.


DLACZEGO WŁAŚNIE SAN JUAN DE DIOS?

Ponieważ kiedy odwiedziłem ten kraj kilka miesięcy temu, zakochałam się w jego magii i pięknie, a przede wszystkim w dobrze płynącym z serca miejscowych ludzi, którzy niestety trwają często w ogromnej biedzie i cierpią na brak wsparcia od rządu. Miałam wielkie szczęście móc dostać się do miejsc w środku dżungli zamieszkanych przez społeczności majańskie - tak, przodkowie Majów wciąż są wśród nas! Co prawda coraz mniej z nich używa tradycyjnego języka i kultywuje prastare obrzędy. Współcześni Majowie spychani są na margines społeczeństwa, przesiedlani na sile, ograbiani z ziemi i możliwości życia w zgodzie z wierzeniami ich przodków.

v18e33e62c6d651b.jpeg

W marcu 2021 wraz z innymi pracownikami społecznymi przyjechaliśmy do San Juan de Dios, jednej z oddalonych od cywilizacji wiosek, by prowadzić zajęcia cyrkowe dla dzieci, które przez okolo rok nie mogły chodzić do szkoły z powodu pandemii, a lekcje online były uniemożliwione brakiem zasięgu w tak głębokiej dżungli. Aż trudno opisać, jak łapał za serce zapał do zabawy wygłodniałych aktywności dzieci i ich chęć do aktywnego spędzania czasu spowodowane covidowymi restrykcjami. Pandemia sprawiła, że większość dzieci zamiast spędzać czas na nauce lub zabawie musiała pomagać rodzicom w ciężkich pracach rolnych lub prowadzeniu biznesu, by pomóc utrzymać rodzinę. Spragnione wolnego czasu i ciekawych aktywności, dzieci ze społeczności z odrobiną nieśmiałości a jednocześnie ogromem szczerych chęci zbierały się, by móc posmakować odrobiny cyrkowej magii. 

r5e49d0a3637d56c.jpegUderzyła mnie ogromnie ich sytuacja, tak samo jak niezdrowy wpływ telewizji i niezdrowego jedzenia na stan mieszkańców wioski. Zaśmiecona natura i zaślepione umysły to efekt "cywilizowanej" kultury na życie codzienne majów. Jednoczesny brak styczności ze światem zewnętrznym sprawia, że dzieci nie mogą liczyć na przyszłość inną niż ta odtwarzana przez poprzednie pokolenia ‐ praca w polu i usługach dla turystów. Widząc to, postanowiłam dać im choć odrobinę wglądu w możliwości na przyszłość, których ich społeczność nie może zapewnić, a przede wszystkim wgląd w głąb siebie, by odnaleźć mogły to, co może być motorem do spełniania własnych marzeń. Dlatego właśnie stworzyłam plan aktywności artystycznych, na które aktywnie zbieram środki. fb46a7df145b472c.jpeg

 

ZAPOZNAJ SIĘ Z IDEĄ PROJEKTU


 Wraz z artystami i nauczycielami z Meksyku chcemy stworzyć magiczną i bezpieczną przestrzeń dla dzieci ze społeczności, w której będą miały okazję spróbować swoich sił w różnych rodzajach sztuki. Wszystkie zajęcia będą koncentrować się na tym, jak ważne jest wyrażanie siebie. Instruktorzy będą zachęcać uczestników do odkrywania własnej kreatywności i wyposażą ich w narzędzia, które pozwolą im tworzyć także w codziennym życiu. Wszystko to zostanie oparte na grach cyrkowych i atmosferze zabawy, która pomoże nam się zintegrować i nauczyć współpracy.


Będziemy uczyć dzieci konkretnych umiejętności cyrkowych takich jak:

-żonglerka, hooping, poi i kręcenie kijami

- poprowadzimy zajęcia ze zdrowych ćwiczeń ruchowych

- rozbudzimy wewnetrzne poczucie rytmu i zamiłowanie do muzyki.


EKOLOGIA zajmuje bardzo ważne miejsce w projekcie, dlatego będziemy podnosić świadomość na jej temat poprzez sztukę recyklingową, budowanie rekwizytów cyrkowych dla dzieci oraz tworzenie przedmiotów codziennego użytku z odpadów i materiałów potencjalnie już nieużytecznych. Będziemy uczyć o sposobach dbania o środowisko i wprowadzania znaczących zmian w stylu życia społeczności. Oprócz tego zapewnimy czas na zajęcia manualne, podczas których dzieci będą mogły wyrazić siebie w sposób niewerbalny.


Podczas projektu będziemy ćwiczyć ciało i umysł, będziemy używać wyobraźni i rozwijać umiejętności społeczne. Takie holistyczne podejście do edukacji poszerzy wyobrażenie dzieci o tym, jak mogą współdziałać, bawić się i rozwijać. 


Projekt ma na celu zachęcenie dzieci do ciągłego ćwiczenia nowych umiejętności i realizowania cotygodniowych wyzwań również poza zajęciami. Poprzez wprowadzenie różnorodności sztuki do społeczności lokalnej chcemy poszerzyć horyzonty dzieci, tak aby pozwoliły sobie na marzenia i plany większe niż wydaje się to możliwe.


Każdy miesiąc będzie poświęcony konkretnemu tematowi, który zakończy się prezentacją naszej pracy przed resztą społeczności .  Może to być pokaz oparty na umiejętnościach, których się nauczyliśmy, wystawa sztuki manualnej, demonstracja projektu ekologicznego lub zajęcia prowadzone przez dzieci dla reszty społeczności. Wydarzenia te mają na celu zbliżenie mieszkańców i stworzenie dzieciom możliwości dostrzeżenia wartości ich pracy. 


Na zakończenie projektu zorganizujemy wydarzenie w jednym z okolicznych miast, aby dzieci mogły zaprezentować efekty swojego procesu twórczego poza społecznością lokalną, przed większą publicznością. To doświadczenie pozwoli im nawiązać kontakt z ludźmi spoza społeczności i otworzy ich umysły na możliwość podzielenia się swoją pracą artystyczną z szerszą publicznością i bycia za nią docenionym.


Aby umożliwić kontynuację treningów i zabawy  pozostawimy dzieciom sprzęt do samodzielnego budowania, aby mogły dalej ćwiczyć i bawić się razem.


Żeby móc to wszystko wprowadzic w życie, osobiście od września jestem w trasie po Europie dzieląc się moją sztuką. W Berlinie rozbawiałam ludzi swoim występem klaunowym na światłach drogowych, a w Walencji występowałam na bulwarach i jednym z głównych placów z pokazem cyrkowym o miłości oraz rozgrzewałam serca tańcem z ogniem.k8e9cbf0f1e0fbbd.jpeg


        Każde najmniejsze wsparcie umożliwi mi:

- zakup materiałów na sprzęt cyrkowy i materiały plastyczne, które ofiarowane będą społeczności, by nawet po zakończeniu projektu dzieci dalej mogły kreować i wyrażać to, co im w duszach gra.

- wynagrodzenie dla artystów prowadzących zajęcia muzyczne, taneczne, plastyczne i cyrkowe.

h4fcf567fe9e8f16.jpegJeśli tak jak ja wierzysz, że warto inwestować czas, energię i pieniądze w młode pokolenia i zachęcać je do odkrywania nowych życiowych rozwiązań, to z całego serca proszę, wesprzyj mój projekt w jaki tylko sposób możesz. Kto wie, kim bylibyśmy gdyby od najmłodszych lat mówiono nam, że wszystko jest możliwe, świat stoi otworem, a moc do wprowadzania zmian drzemie w nas samych? To właśnie chcę  zaszczepić poprzez sztukę w umysłach tych młodych ludzi. Dorzuć się, a wszechświat Ci się odwdzięczy!


Ogromnie dziękuje oczywiście również  ja, za każde najmniejsze wsparcie :)

ja7f04a135901bba.jpeg

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 14

Jolanta
200 zł
WD
Wojciech Darowski
200 zł
MM
Manuel Maes
100 zł
MK
Monika
100 zł
AN
Anahita
50 zł
KM
Kamil Malecki
50 zł
MR
Maryla Rudak
50 zł
WP
Weronika Pajewska
50 zł
 
Dane ukryte
35 zł
KU
Kate
30 zł
Zobacz więcej

Komentarze 4

 
2500 znaków