id: gvncm6

Nagroda za projekt Pomnika Przesiedleńców w Giżycku

Nagroda za projekt Pomnika Przesiedleńców w Giżycku

Opis zrzutki



Stowarzyszenie Wolne Miasto Giżycko jest lokalnym stowarzyszeniem, działającym na rzecz społeczności Giżycka i Mazur. Stowarzyszenie WMG chciałoby wcielić w życie pomysł wzniesienia Pomnika Przesiedleńców, który to pomnik miałby zostać usadowiony w bliskim sąsiedztwie dworca kolejowego w Giżycku. W związku z tym Stowarzyszenie wkrótce ogłosi konkurs na projekt takiego pomnika. Zwyczajem takich konkursów jest nagroda dla autora / autorki projektu, który zwycięży w konkursie. Bardzo chcielibyśmy godnie uhonorować autora / autorkę zwycięskiego projektu. Liczymy na pomoc w uzbieraniu odpowiedniej kwoty, którą nagrodzimy zwycięzcę. Będziemy wdzięczni za każdą wpłatę. Z góry dziękujemy za dorzucenie cegiełki na ten cel! Bardzo liczymy na Mieszkańców i Mieszkanki Giżycka i okolic, dla których Pomnik Przesiedleńców będzie miał szczególne znaczenie. Ucieszy nas również pozytywny odbiór pomysłu budowy takiego pomnika w Giżycku wśród byłych Mieszkańców Giżycka, jak również Turystów odwiedzających nasze miasto. Jeśli nasza inicjatywa spotka się z sympatią Ludzi z odległych od Giżycka stron, będzie nam niezmiernie miło, gdy także dorzucą Państwo swoją cegiełkę do nagrody za projekt takiego pomnika. Skąd taka inicjatywa wzniesienia Pomnika Przesiedleńców w Giżycku, przy którym miałaby znaleźć się inskrypcja o treści: "Przesiedleńcom Świata - Dawni i Dzisiejsi Mieszkańcy Giżycka"?.

Społeczność naszego miasta, to wspólnota ludzi, którzy przybyli tu z bardzo różnych stron. Jedni z tragicznych wyroków historii, inni - z miłości do Mazur, ale także tych, którzy w dramatycznych okolicznościach zdecydowali się pozostać. Tworzą ją Polacy z Kresów, jak i z Polski centralnej, Ukraińcy, Łemkowie, ale i potomkowie dawnych mieszkańców - Mazurów i Niemców. Duch naszego miasta, to także ci, którzy je opuścili, ale wcześniej budowali ulice, domy i kościoły, którymi cieszymy się do dzisiaj. Pomnik ma odzwierciedlać historię i ducha naszego miasta, oraz oddawać hołd tym odważnym ludziom, którzy zdecydowali się tu pozostać lub zamieszkać po II wojnie światowej, mimo burzliwej i niepewnej sytuacji politycznej. Jednocześnie chcielibyśmy, aby wydźwięk pomnika miał także wymiar ogólnoludzki. Uważamy, że za zaprojektowaniem (a ostatecznie - budową) pomnika właśnie teraz przemawia kilka istotnych okoliczności. Odchodzi już pokolenie uczestników i naocznych świadków, a wraz z nim wysycha źródło ustnego przekazu o tamtych wydarzeniach. Z drugiej strony, ta nieunikniona przemiana demograficzna, oraz udział Polski w europejskiej wspólnocie, sprzyjając zabliźnianiu ran i uśmierzaniu lęków, pozwalają spojrzeć na tą historię z perspektywy nie tyle politycznej czy etnicznej, a ogólnoludzkiej, a takie ujęcie umożliwia głębsze diagnozowanie także naszej współczesności, w której masowe ruchy ludności nasilają się z roku na rok. Wreszcie, dla pokolenia wyrastającego w warunkach błyskawicznych zmian cywilizacyjnych, zrozumienie własnych korzeni w kontekście globalnych wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat może być ważnym tropem na drodze do zrozumienia współczesnego świata. 

Liczymy na pozytywny odbiór pomysłu i inicjatywy Stowarzyszenia WMG. Chcielibyśmy z przekazem, który będzie niósł Pomnik Przesiedleńców, dotrzeć do jak najszerszej grupy Odbiorców. Chcemy, aby dla starszych Mieszkańców Giżycka i okolic, pomnik był z jednej strony pewnego rodzaju podsumowaniem bardzo ważnego etapu w życiu miasta i w ich własnych życiorysach, a z drugiej strony sygnałem, że ich historia nie będzie zapomniana. Młodszym Mieszkańcom jużGiżycka i okolic, pomnik powinien pomóc w zrozumieniu i pokochaniu ich małej ojczyzny, jako miejsca wyjątkowego, a jednocześnie bardzo otwartego na świat. Dla Turystów, pomnik miałby być elementem kulturowej atrakcyjności miasta i regionu. Dla ogółu stykających się z pomnikiem ludzi, z jednej strony powinien on dostarczać przeżyć estetycznych, a z drugiej przypominać o ogólnoludzkich wartościach.

Prace nad koncepcją pomnika prowadzimy w dialogu z przedstawicielami zainteresowanych środowisk oraz z władzami miejskimi, które będą zgodnie z prawem (art. 18 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym) miały ostatni głos.

Do współpracy przy realizacji naszego pomysłu zaprosiliśmy działaczy innych lokalnych Stowarzyszeń, Osoby związane z przesiedleniami, Przedstawicieli mniejszości narodowych, Duchownych różnych wyznań. 

Oprócz dialogu, wymiany poglądów i spostrzeżeń pomiędzy zaproszonymi do współpracy Przedstawicielami różnych środowisk, do wcielenia w życie naszej inicjatywy potrzebujemy wsparcia finansowego, bez którego nie uda się zrealizować pomysłu w sposób naprawdę godny sprawy. Pomysłu, który już spotkał się ze sporym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem wśród Mieszkańców naszego miasta. Na początek potrzebne są pieniądze na nagrodę dla autora / autorki projektu pomnika. Liczymy na zainteresowanie naszą inicjatywą jak najszerszego grona Osób, a co za tym idzie, także i wsparcie finansowe. Będziemy ogromnie wdzięczni za każdą wpłatę od Państwa!

Z wyrazami szacunku i wdzięczności

Zarząd Stowarzyszenia Wolne Miasto Giżycko

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Skarbonki

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!