id: gxtr5e

Zawalczmy razem o armatę przeciwpancerną Bofors 37mm dla Muzuem Żołnierza Polskiego w Dmosinie

Zawalczmy razem o armatę przeciwpancerną Bofors 37mm dla Muzuem Żołnierza Polskiego w Dmosinie

Nasi użytkownicy założyli 1 147 439 zrzutek i zebrali 1 195 240 847 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Zawalczmy razem o armatę przeciwpancerną Bofors 37mm dla Muzuem Żołnierza Polskiego w Dmosinie.


Podczas Wojny Obronnej, w dniach pamiętnego września 1939 roku, żołnierze bohatersko bronili pozycji i opóźniali marsz armii niemieckiej na Warszawę.


Replika jako piękny eksponat zasili zasoby muzealne , będzie prezentowana na terenie przy muzeum ,ale nie tylko statycznie, ale też w „akcji” z zaprzyjaźnioną grupą rekonstrukcyjną.

https://www.facebook.com/muzeumzolnierzapolskiego/ 

Przyczyni się do uatrakcyjnienia wystaw zewnętrznych, pikników w których bierzemy udział poprzez które promujemy historię regionu i uczymy patriotyzmu młode pokolenie, by pamięć o bohaterskich żołnierzach nie zginęła.


Replika ta przybliży oglądającym wyposażenie i ekwipunek używanych przez

Wojsko Polskie w okresie II RP, warto nadmienić, iż w Naszych okolicach na terenie gminy Dmosin artylerzyści i kanonierzy ponieśli ciężkie straty, broniąc pozycji.( 2 Dywizjon Artylerii Konnej, 28 Pułk Artylerii Lekkiej)


Zapraszamy do współpracy i wsparcia projektu, w celu popularyzacji historii i promocji regionu. Przypomnijmy, iż muzeum jest prywatną inicjatywą, wspieraną tylko przez osoby dobrej woli, prowadzone przez pasjonata historii. Przybliżmy Państwu historię tamtych czasów :


W walkach pod Wolą Cyrusową jednostki Wołyńskiej BK pod dowództwem płk Filipowicza, strzelcy z 36 pp pod dowództwem płk. Karola Ziemskiego, żołnierze 15 pp płk Jana Berka i artylerzyści 28 pal powstrzymali trzy natarcia przeważających sił nieprzyjaciela. W wyniku całodziennego boju Wołyńska BK zadała duże straty niemieckiej 10 DP. Duże straty poniosła Wołyńska BK. Najbardziej ucierpiały 19 i 21 puł, trwające w uporczywej obronie. 12 puł wykrwawił się w kontrnatarciach, 2 dak stracił 2 działa i kilkudziesięciu żołnierzy. W kwaterze wojennej na cmentarzu mariawitów pod Wolą Cyrusową (1 km na południe od Woli) pochowanych jest 78 żołnierzy. 

Niemcy pragnęli powtórzyć swoje zwycięstwo pod Brzezinami z 1914 roku. Stanowiący straż przednią 85 pp niemiecki oddział rozpoznawczy nr 10, wzmocniony 7 kompanią 85 pp, wpadł w rejon Niesułkowa pod silny ogień 21 puł oraz 2 dak i poniósł duże straty. Niesułków został zdobyty dopiero o godz. 13.00 przez I batalion 85 pp płk. Thoma. Po zdobyciu miejscowości 85 pp zorganizował natarcie na pozycje Wołyńskiej BK od strony wsi Nowostawy i Lipka. Niemcy podjęli kilkakrotne próby sforsowania obrony 21 pul, 2 psk i 2 dak, jednak ich ataki załamywały się w ogniu broni maszynowej obu pułków oraz baterii 2 dak. 85 pp Wehrmachtu zatrzymał się w terenie zadowalając się obsadzeniem stanowisk na okolicznych wzgórzach. Nieprzyjaciel rozpoczął systematyczne bombardowanie pozycji Wołyńskiej BK. Ciężkie straty poniósł 2 dak i 19 puł. Płk Filipowicz podjął decyzję wzmocnienia obrony pierwszego rzutu. Na prawe skrzydło 21 pul skierował 19 puł, a płd.-zach. skraj lasu obsadził 12 pul II. Ok. godz. 14 płd.-zach. skraj lasu Skoszewy zajął od dawna oczekiwany 36 pp (bez III batalionu) z I dywizjonem 28 pal. Wkrótce zaczęły przybywać inne pododdziały 28 D P oraz resztki 30 pp z 10 DP. O godz. 15.00 na stanowisko dowodzenia 85 pp przyjechał dowódca niemieckiej 10 DP, który po zapoznaniu się z sytuacją nakazał wzmocnić siły nacierających I batalionem 41 pp i 3 kompanią z mot. 10 batalionu pionierów. Przy ogłuszającym huku dział (strzelało 5 baterii) z rubieży Lipka, Niesułków, Nowostawy ruszyło nowe natarcie 85 pp. Jednocześnie rozpoczęło działalność lotnictwo wroga, które z uwagi na bliskość własnej piechoty z zawziętością atakowało stanowiska artylerii oraz tyły brygady. Na skrzydłach atakujących tyralier piechoty posuwały się oddziały pancerno-motorowe szukając intensywnie luk i skrzydeł w polskim ugrupowaniu. Słaby ogień polskiej obrony nie był wstanie powstrzymać Niemców. Wdzierali się w ugrupowanie brygady na styku 19 i 21 puł. 


Zapraszamy do wsparcia projektu !

Liczymy na Was


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 14

BP
Bogdan Polom
100 zł
#P
Kasia i Norbi
50 zł
AN
Aneta
50 zł
DK
Dariusz Kałamajski
50 zł
MK
Mateusz Komuda
50 zł
PR
Przemo
50 zł
MW
Michalina Wasiak
25 zł
 
Dane ukryte
18 zł
 
Dane ukryte
1 zł
LU
mec. dr Lukasz Urbanski
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!