Zrzutka na TOM V książki "Okręg Śląski Armii Krajowej" Zakończona 31.12.2018r ID: gzxyxm

Zrzutka na TOM V książki "Okręg Śląski Armii Krajowej"

Zebrano 2 045 zł
z kwoty 8 000 zł

25 %

WPŁAĆ

Pomóż udostępniając zrzutkę!

229
udostępnień

Krótki opis zrzutki (tylko tekst)


Drodzy Czytelnicy,

Mija już trzy lata, odkąd Stowarzyszenie Śląskie Centrum Kultury swoimi skromnymi siłami postanowiło zawalczyć o to, aby prawda historyczna o Okręgu Śląskim Armii Krajowej wreszcie w pełni ujrzała światło dzienne. Ten ogromny wysiłek jest spłatą długu, który mieszkańcy tego terenu zaciągnęli u bohaterów tej historii, tych znanych, wymienionych z nazwiska i tych nigdy nie odkrytych, których nazwisk, ani miejsca pochówku nie odnaleziono.

Piękne, heroiczne i ważne momenty historyczne funkcjonują w zbiorowej świadomości właśnie dzięki literaturze. Książki przypominają, uczą, ale także skłaniają do refleksji. Historia naszej Ojczyzny, to historia trudna i bolesna, a jej karty spływają krwią naszych przodków. Tym bardziej jest dla nas ważne, abyśmy pamiętali, że jest to także historia o odwadze, męstwie, poświęceniu i zwykłych ludziach, którzy w obliczu wojny stawali się bohaterami.

Do tej pory nie było takiej publikacji o Okręgu Śląskim Armii Krajowej, która zaistniałaby w świadomości czytelników. A Okręg ten w pełni zasługuje na to, by o nim mówić, by honorować jego bohaterów, a zwłaszcza przypominać, jak ważną rolę odegrał w historii regionu i Polski. Monografia Śląskiego Okręgu AK, który tak głęboko doświadczył wojennej zawieruchy, podejmuje wiele wątków i spraw dotyczących tej ziemi.

Historia zebrana przez autora, historyka Wojciecha Kempę, jest zbiorowym portretem istniejącej wtedy społeczności i losów ludzi ówcześnie na niej zamieszkujących. Dzięki tej książce możemy trochę poczuć się jak Oni, którzy w tamtym momencie decydowali o swojej przyszłości, wielokrotnie doświadczając bliskości śmierci, a mimo to potrafiąc żyć w tamtej trudnej teraźniejszości, zawierać przyjaźnie, świętować czy flirtować.

Oto najlepsza książka historyczna ostatnich lat, plon wieloletniej pracy prawdziwego badacza, która przytacza nieznane dotąd nikomu fakty o Armii Krajowej! Przez pięć tomów śledzimy losy ludzi z krwi i kości, którzy kiedyś przelewali krewa za naszą wolność.

Monografia „Okręg Śląski Armii Krajowej” to kompendium wiedzy, której na próżno szukać gdzie indziej. Stowarzyszenie Śląskie Centrum Kultury razem z autorem Wojciechem Kempą ma nadzieję jeszcze do końca 2018 r. oddać do rąk czytelników kolejny tom tej porywającej historii, która - żywimy nadzieję - przysłuży się w znacznym stopniu badaniu i popularyzowaniu dziejów Polski oraz promowaniu czytelnictwa książek historycznych.

Z poważaniem,

Zarząd Stowarzyszenia Śląskie Centrum Kultury


Opis zrzutki (tutaj oprócz tekstu dodasz też zdjęcia - użyj edytora po lewej stronie)

Zrzutka na TOM V książki

"Okręg Śląski Armii Krajowej"


Prace nad redakcją i przygotowaniem tak ogromnego materiału nierozerwalnie wiążą się z dużym nakładem finansowym. Niemniej winni jesteśmy oddanie tego hołdu poległym synom śląskiej ziemi!

Tom V opracowania „Okręg Śląski Armii Krajowej” poświęcony jest działalności Armii Krajowej w Zagłębiu Dąbrowskim oraz na Ziemi Olkuskiej i Chrzanowskiej. To tam działały słynne zgrupowania batalionu partyzanckie „Surowiec” - „Ordona”, „Twardego”, „Hardego” i „Boruty”, którym to poświecimy szczególnie dużo miejsca. Jako pierwszy podjął otwartą walkę z niemieckim okupantem oddział partyzancki „Ordona”, wywodzący się z Narodowej Organizacji Wojskowej, która to w wyniku akcji scaleniowej stała się integralną częścią Armii Krajowej. We wrześniu 1943 roku w wyniku niemieckiej obławy został on doszczętnie zniszczony. Dwa duże zgrupowania, każde w sile ponad dwustu ludzi, wywodziły się z kolei z Gwardii Ludowej PPS, szczególnie silnej na terenie Zagłębia. Także struktury i oddziały Gwardii Ludowej PPS w wyniku akcji scaleniowej weszły w skład AK, a oddziały „Twardego” i „Hardego” stały się główną siłą uderzeniową Okręgu Śląskiego AK. Ich szlag bojowy obfitował w wiele walk z okupantem niemieckim. Niezwykłe były też losy jego dowódców po zakończeniu wojny i zainstalowaniu w Polsce władzy komunistycznej. Oddział „Boruty” z terenu Ziemi Chrzanowskiej działał najkrócej – został rozbity przez Niemców niemal równo rok po zniszczeniu oddziału „Ordona”, a służący w nim żołnierze próbowali przedostać się w Beskidy, by dołączyć do operujących tam zgrupowań partyzanckich. Sztuka ta udała się nielicznym...


nay76x-b9a47699.png

Tyle pieniędzy brakuje,
aby wydać V tom
"Okręgu Śląskiego Armii Krajowej"

nay76x-3d3d1ad3.png

Ta kwota to minimum jakie potrzeba, aby umożliwić dystrybucje do szkół i bibliotek

nay76x-f5169402.png

Zebrana suma zostanie przeznaczona na dystrybucje i spotkania autorskie

BIBLIOTEKI

INSTYTUCJE


Książki trafią nieodpłatnie do bibliotek

oraz instytucji publicznych

w Polsce i za granicą


SZKOŁY

UNIWERSYTETY


Książki trafią nieodpłatnie do szkół

oraz uczelni wyższych

w Polsce i za granicą

O AUTORZE:

Urodziłem się 29 marca 1966 r. w Siemianowicach Śląskich i tu też obecnie mieszkam. Jestem Ślązakiem z dziada - pradziada. Moi pradziadkowie walczyli w Powstaniach Śląskich o złączenie śląskiej ziemi z Polską, przy czym mój pradziadek po mieczu, Euzebiusz Kempa. stał na czele gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" w Łabędach, a także był pierwszym komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska w tej miejscowości (dziś będącej dzielnicą Gliwic).

W III Powstaniu Śląskim początkowo dowodził kompanią powstańczą, a następnie pełnił funkcję oficera w Oddziale II (wywiad) Grupy Środkowej. Dziadek mój, Konstanty Kempa, był oficerem Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Aresztowany przez Niemców, został skazany na karę śmierci i stracony w KL Auschwitz. Ukończyłem studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jestem autorem szeregu publikacji historycznych - w większości dotyczących Powstań Śląskich oraz Armii Krajowej. Wśród nich są pozycje książkowe:

- Na przedpolu Warszawy (rok wyd. - 2007)
- Śląscy Czwartacy (rok wyd. - 2010)
- Śladami bolesnej przeszłości. Śląskie tropy w KL Auschwitz (rok wyd. - 2011, jako współautor)
- Okręg Śląski Armii Krajowej tom I-III (rok wyd. - 2016)
-Okręg Śląski Armii Krajowej tom IV (rok wyd. - 2017)

Jestem nadto współautorem cyklu filmów biograficznych „Siemianowiccy Dowódcy", który składa się z czterech filmów:

- Podpułkownik Tadeusz Majcherczyk - Zdan
- Pułkownik Jan Emil Stanek
- Porucznik Walenty Fojkis
- Podporucznik Karol Gajdzik

ZOBACZ KIM JESTEŚMYZrzutka stworzona przez Śląskie Centrum Kultury
Pozarządową organizację, której obszarami działania jest kultura. Naszą działalność skrótowo można ująć w trzech słowach: Tradycja, Kultura, Patriotyzm.

Masz pytania dotyczące zrzutki? Napisz do nas na

[email protected]

Informujemy, że istnieje możliwość wsparcia projektu za pomocą płatności poza portalem zrzutka.pl w formie elektronicznego lub tradycyjnego przelewu bankowego.


Śląskie Centrum Kultury

41-103 Siemianowice Śląskie

ul. Fojkisa 4

PKO BP: 84 1020 2368 0000 2702 0498 9937

Dla przelewów z zagranicy:
Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW
IBAN: PL 84 1020 2368 0000 2702 0498 9937

tytułem: „Darowizna na cele statutowe

Można nas też wesprzeć za pośrednictwem serwisów PayPal oraz PayU
>>SZCZEGÓŁY TUTAJ<<

Organizator nie dodał jeszcze żadnych aktualności

Aby dodać komentarz lub

50 zł

Andrzej Łydka

Podziwiam ideę i konsekwencję w jej realizacji.

PN
1 000 zł
Piotr Nowakowski
Dane ukryte
200 zł
Dane ukryte
MP
130 zł
Małgorzata Pachulska
MW
100 zł
Małgorzata Wierzbicka
W
75 zł
Witold
50 zł
Andrzej Łydka
ZW
50 zł
Zbigniew Wiecha
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
AB
50 zł
Andrzej Boguszewski
45 zł
Mateusz Dudłak
PP
35 zł
Piotr Palica
KK
35 zł
Konrad Kulig
Dane ukryte
35 zł
Dane ukryte
MO
35 zł
Magdalena Ostachowska
S
30 zł
slowianka44
RW
25 zł
Ryszard Wójcik
K
20 zł
Kajtek
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
B
10 zł
B113

Najwięcej środków dzięki udostępnieniom

Pierwsza wpłata

S
30 zł
slowianka44

Najwyższa wpłata

Nasi użytkownicy założyli

373 715 zrzutek

Pomóż zebrać 8 000 zł dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

229
udostępnień

NAGRODY

Książka "Okręg Śląski Armii Krajowej" tom V z wysyłką na terenie Polski

35 zł i więcej


wybrano 9 razy

1 x V tomów książki "Okręg Śląski Armii Krajowej" z wysyłką na terenie Polski

130 zł i więcej


wybrano 1 raz

3 x V tomów książki "Okręg Śląski Armii Krajowej" z wysyłką na terenie Polski

300 zł i więcej


Zorganizuj własną zrzutkę na dowolny cel:

Google Play
App Store

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.