Zrzutka na TOM V książki "Okręg Śląski Armii Krajowej" koniec za 18 dni ID: gzxyxm

Zrzutka na TOM V książki "Okręg Śląski Armii Krajowej"

Zebrano 455 zł
z kwoty 8 000 zł

5 %

WPŁAĆ

Pomóż udostępniając zrzutkę!

0
udostępnień

Krótki opis zrzutki (tylko tekst)


Drodzy Czytelnicy,

Mija już trzy lata, odkąd Stowarzyszenie Śląskie Centrum Kultury swoimi skromnymi siłami postanowiło zawalczyć o to, aby prawda historyczna o Okręgu Śląskim Armii Krajowej wreszcie w pełni ujrzała światło dzienne. Ten ogromny wysiłek jest spłatą długu, który mieszkańcy tego terenu zaciągnęli u bohaterów tej historii, tych znanych, wymienionych z nazwiska i tych nigdy nie odkrytych, których nazwisk, ani miejsca pochówku nie odnaleziono.

Piękne, heroiczne i ważne momenty historyczne funkcjonują w zbiorowej świadomości właśnie dzięki literaturze. Książki przypominają, uczą, ale także skłaniają do refleksji. Historia naszej Ojczyzny, to historia trudna i bolesna, a jej karty spływają krwią naszych przodków. Tym bardziej jest dla nas ważne, abyśmy pamiętali, że jest to także historia o odwadze, męstwie, poświęceniu i zwykłych ludziach, którzy w obliczu wojny stawali się bohaterami.

Do tej pory nie było takiej publikacji o Okręgu Śląskim Armii Krajowej, która zaistniałaby w świadomości czytelników. A Okręg ten w pełni zasługuje na to, by o nim mówić, by honorować jego bohaterów, a zwłaszcza przypominać, jak ważną rolę odegrał w historii regionu i Polski. Monografia Śląskiego Okręgu AK, który tak głęboko doświadczył wojennej zawieruchy, podejmuje wiele wątków i spraw dotyczących tej ziemi.

Historia zebrana przez autora, historyka Wojciecha Kempę, jest zbiorowym portretem istniejącej wtedy społeczności i losów ludzi ówcześnie na niej zamieszkujących. Dzięki tej książce możemy trochę poczuć się jak Oni, którzy w tamtym momencie decydowali o swojej przyszłości, wielokrotnie doświadczając bliskości śmierci, a mimo to potrafiąc żyć w tamtej trudnej teraźniejszości, zawierać przyjaźnie, świętować czy flirtować.

Oto najlepsza książka historyczna ostatnich lat, plon wieloletniej pracy prawdziwego badacza, która przytacza nieznane dotąd nikomu fakty o Armii Krajowej! Przez pięć tomów śledzimy losy ludzi z krwi i kości, którzy kiedyś przelewali krewa za naszą wolność.

Monografia „Okręg Śląski Armii Krajowej” to kompendium wiedzy, której na próżno szukać gdzie indziej. Stowarzyszenie Śląskie Centrum Kultury razem z autorem Wojciechem Kempą ma nadzieję jeszcze do końca 2018 r. oddać do rąk czytelników kolejny tom tej porywającej historii, która - żywimy nadzieję - przysłuży się w znacznym stopniu badaniu i popularyzowaniu dziejów Polski oraz promowaniu czytelnictwa książek historycznych.

Z poważaniem,

Zarząd Stowarzyszenia Śląskie Centrum Kultury


Opis zrzutki (tutaj oprócz tekstu dodasz też zdjęcia - użyj edytora po lewej stronie)

Zrzutka na TOM V książki

"Okręg Śląski Armii Krajowej"


Prace nad redakcją i przygotowaniem tak ogromnego materiału nierozerwalnie wiążą się z dużym nakładem finansowym. Niemniej winni jesteśmy oddanie tego hołdu poległym synom śląskiej ziemi!

Tom V opracowania „Okręg Śląski Armii Krajowej” poświęcony jest działalności Armii Krajowej w Zagłębiu Dąbrowskim oraz na Ziemi Olkuskiej i Chrzanowskiej. To tam działały słynne zgrupowania batalionu partyzanckie „Surowiec” - „Ordona”, „Twardego”, „Hardego” i „Boruty”, którym to poświecimy szczególnie dużo miejsca. Jako pierwszy podjął otwartą walkę z niemieckim okupantem oddział partyzancki „Ordona”, wywodzący się z Narodowej Organizacji Wojskowej, która to w wyniku akcji scaleniowej stała się integralną częścią Armii Krajowej. We wrześniu 1943 roku w wyniku niemieckiej obławy został on doszczętnie zniszczony. Dwa duże zgrupowania, każde w sile ponad dwustu ludzi, wywodziły się z kolei z Gwardii Ludowej PPS, szczególnie silnej na terenie Zagłębia. Także struktury i oddziały Gwardii Ludowej PPS w wyniku akcji scaleniowej weszły w skład AK, a oddziały „Twardego” i „Hardego” stały się główną siłą uderzeniową Okręgu Śląskiego AK. Ich szlag bojowy obfitował w wiele walk z okupantem niemieckim. Niezwykłe były też losy jego dowódców po zakończeniu wojny i zainstalowaniu w Polsce władzy komunistycznej. Oddział „Boruty” z terenu Ziemi Chrzanowskiej działał najkrócej – został rozbity przez Niemców niemal równo rok po zniszczeniu oddziału „Ordona”, a służący w nim żołnierze próbowali przedostać się w Beskidy, by dołączyć do operujących tam zgrupowań partyzanckich. Sztuka ta udała się nielicznym...


nay76x-b9a47699.png

Tyle pieniędzy brakuje,
aby wydać V tom
"Okręgu Śląskiego Armii Krajowej"

nay76x-3d3d1ad3.png

Ta kwota to minimum jakie potrzeba, aby umożliwić dystrybucje do szkół i bibliotek

nay76x-f5169402.png

Zebrana suma zostanie przeznaczona na dystrybucje i spotkania autorskie

BIBLIOTEKI

INSTYTUCJE


Książki trafią nieodpłatnie do bibliotek

oraz instytucji publicznych

w Polsce i za granicą


SZKOŁY

UNIWERSYTETY


Książki trafią nieodpłatnie do szkół

oraz uczelni wyższych

w Polsce i za granicą

O AUTORZE:

Urodziłem się 29 marca 1966 r. w Siemianowicach Śląskich i tu też obecnie mieszkam. Jestem Ślązakiem z dziada - pradziada. Moi pradziadkowie walczyli w Powstaniach Śląskich o złączenie śląskiej ziemi z Polską, przy czym mój pradziadek po mieczu, Euzebiusz Kempa. stał na czele gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" w Łabędach, a także był pierwszym komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska w tej miejscowości (dziś będącej dzielnicą Gliwic).

W III Powstaniu Śląskim początkowo dowodził kompanią powstańczą, a następnie pełnił funkcję oficera w Oddziale II (wywiad) Grupy Środkowej. Dziadek mój, Konstanty Kempa, był oficerem Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Aresztowany przez Niemców, został skazany na karę śmierci i stracony w KL Auschwitz. Ukończyłem studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jestem autorem szeregu publikacji historycznych - w większości dotyczących Powstań Śląskich oraz Armii Krajowej. Wśród nich są pozycje książkowe:

- Na przedpolu Warszawy (rok wyd. - 2007)
- Śląscy Czwartacy (rok wyd. - 2010)
- Śladami bolesnej przeszłości. Śląskie tropy w KL Auschwitz (rok wyd. - 2011, jako współautor)
- Okręg Śląski Armii Krajowej tom I-III (rok wyd. - 2016)
-Okręg Śląski Armii Krajowej tom IV (rok wyd. - 2017)

Jestem nadto współautorem cyklu filmów biograficznych „Siemianowiccy Dowódcy", który składa się z czterech filmów:

- Podpułkownik Tadeusz Majcherczyk - Zdan
- Pułkownik Jan Emil Stanek
- Porucznik Walenty Fojkis
- Podporucznik Karol Gajdzik

ZOBACZ KIM JESTEŚMYZrzutka stworzona przez Śląskie Centrum Kultury
Pozarządową organizację, której obszarami działania jest kultura. Naszą działalność skrótowo można ująć w trzech słowach: Tradycja, Kultura, Patriotyzm.

Masz pytania dotyczące zrzutki? Napisz do nas na

[email protected]

Informujemy, że istnieje możliwość wsparcia projektu za pomocą płatności poza portalem zrzutka.pl w formie elektronicznego lub tradycyjnego przelewu bankowego.


Śląskie Centrum Kultury

41-103 Siemianowice Śląskie

ul. Fojkisa 4

PKO BP: 84 1020 2368 0000 2702 0498 9937

Dla przelewów z zagranicy:
Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW
IBAN: PL 84 1020 2368 0000 2702 0498 9937

tytułem: „Darowizna na cele statutowe

Można nas też wesprzeć za pośrednictwem serwisów PayPal oraz PayU
>>SZCZEGÓŁY TUTAJ<<

Organizator nie dodał jeszcze żadnych aktualności

Aby dodać komentarz lub

50 zł

Andrzej Łydka

Podziwiam ideę i konsekwencję w jej realizacji.

MP
130 zł
Małgorzata Pachulska
W
75 zł
Witold
50 zł
Andrzej Łydka
PP
35 zł
Piotr Palica
KK
35 zł
Konrad Kulig
Dane ukryte
35 zł
Dane ukryte
S
30 zł
slowianka44
RW
25 zł
Ryszard Wójcik
K
20 zł
Kajtek
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte

Najwięcej środków dzięki udostępnieniom

Pierwsza wpłata

S
30 zł
slowianka44

Najwyższa wpłata

MP
130 zł
Małgorzata Pachulska
Nasi użytkownicy założyli

218 950 zrzutek

Pomóż zebrać 8 000 zł dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

0
udostępnień

NAGRODY

Książka "Okręg Śląski Armii Krajowej" tom V z wysyłką na terenie Polski

35 zł i więcej


wybrano 4 razy

1 x V tomów książki "Okręg Śląski Armii Krajowej" z wysyłką na terenie Polski

130 zł i więcej


wybrano 1 raz

3 x V tomów książki "Okręg Śląski Armii Krajowej" z wysyłką na terenie Polski

300 zł i więcej


Zorganizuj własną zrzutkę na dowolny cel:

Google Play
App Store

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.