id: h2g76c

Na koszty sądowe i dalszą walkę o jawność

Na koszty sądowe i dalszą walkę o jawność

Nasi użytkownicy założyli 937 834 zrzutki i zebrali 929 675 265 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Przez wyrok sądu możemy zniknąć z mapy Warszawy! Pomóż nam spłacić koszty batalii sądowej o Mapę Reprywatyzacji

Przegraliśmy w Sądzie Apelacyjnym proces wytoczony nam przez biznesmena i byłego charge d’affaires ambasady Republiki Gambii w Rosji - Roberta Szustkowskiego, jedną z osób umieszczonych na naszej Mapie Reprywatyzacji z 2016 roku.

Od początku naszej działalności nagłaśniamy powiązania pomiędzy politykami, urzędnikami i biznesmenami. Do tej pory wychodziliśmy zwycięsko z wytoczonych nam licznych procesów. Niestety, ostatni wyrok okazał się dla nas niekorzystny. Jest również dużym zagrożeniem dla organizacji watchdogowych w Polsce.

Musimy zapłacić prawie 25 000 złotych. Sąd zażądał od nas zwrotu kosztów sądowych i zadośćuczynienia dla pana Szustkowskiego. Musimy też wykupić przeprosiny w ogólnopolskim dzienniku. To kwota, której nie jesteśmy w stanie sami udźwignąć i która stawia nas na krawędzi bankructwa. Jesteśmy organizacją społeczną utrzymującą się ze składek członkowskich i darowizn (zobacz nasze sprawozdania finansowe). Za pracę dla dobra Warszawy nikt z nas nie pobiera ani złotówki wynagrodzenia.

Co jest dla nas bardzo ważne - Sąd Apelacyjny nie dopatrzył się żadnych nieprawidłowości w Mapie Reprywatyzacji! Uznał natomiast, że pojedyncze sformułowania, które padły na konferencji prasowej towarzyszącej pojawieniu się Mapy oraz w wywiadzie w Polska The Times, naruszają dobra osobiste pana Szustkowskiego.

Wyrok jest prawomocny, przyjmujemy go i musimy go wykonać. Ale tak wysokie koszty jego wykonania oznaczają dla organizacji społecznej jak nasza zakończenie działalności. To bardzo groźne też dla innych organizacji.

Nie poddajemy się - będziemy prosić o pomoc w tej sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich. Zamierzamy też wnosić o kasację do Sądu Najwyższego oraz odwoływać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. To jednak nie zmienia faktu, że musimy wykonać prawomocny wyrok.

Będziemy Was informować o sprawie. Tymczasem bardzo prosimy o Waszą pomoc finansową! Wasze wsparcie będzie dla nas nieocenione i pozwoli nam dalej działać dla Warszawy i jej mieszkańców.

Każda złotówka się liczy!

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 528

 
Użytkownik niezarejestrowany
1 zł
KA
Kamila Adamska
50 zł
 
Dane ukryte
25 zł
 
Dane ukryte
20 zł
PW
Piotr Wozny
1 100 zł
MG
Michał Gołębiowski-Owczarek
50 zł
KP
Kacper Pobłocki
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
50 zł
PS
Piotr S.
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze 40

 
2500 znaków