id: h3jauk

Pierwsza w Polsce Mobilna Szkółka - dla dzieci z Leśnej Szkółki

Pierwsza w Polsce Mobilna Szkółka - dla dzieci z Leśnej Szkółki

6 298 zł 
z 34 370 zł
18%
zakończona 15.12.2019r
36 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności1

 • Witajcie, Pomimo pracy od rana do zmierzchu nie udało nam się skończyć mobilnej klasy w tydzień - założylismy trochę zbytambitny plan biorąc pod uwagę, że niektóre osoby z uczestników warsztatów nie miały w ogóle doświadczenie w budowlance. Będziemy więc kończyć budowę w dniach 25-30.11 W związku z tym przedłużamy zakończenie zrzutki do 30.11. A jeśli ktoś z Was chciałby przyjechać w tym dniach i pomóc nam na miejscu - bardzo chętnie zapraszamy i oferujemy dobre, lokalne jedzenie.
  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Dzieciaki z Leśnej Szkółki w Górach Izerskich uczą się wśród przyrody, ale na czas najwiekszych mrozów, wiatrów czy deszczy potrzebują miejsca pod dachem. Z kilku powodów najlepiej byłoby zbudować im klasę na kołach - jako tzw. "tiny house" - będzie do pierwsza konstrukcja tego typu w Polsce (a może i w Europie).

h3jauk-b1f4181b.png


Tu Noemi i Maciek, założyciele Leśnej Szkółki w Kopańcu, w Górach Izerskich niedaleko Jeleniej Góry. Przed ponad 2 laty wystartowaliśmy jedno z pierwszych Leśnych Przedszkoli w Polsce na terenach wiejskich, dając możliwość edukacji poza 4 ścianami budynków dla dzieciaków z okolicy. Od tego czasu wiele się zmieniło - mamy już 2 grupy dzieci, z których jedna obejmuje "starszaków" w wieku szkolnym (klasa 1-3). Powoli ilość dzieci w naszej Szkółce rośnie, dlatego "na szybko" potrzebujemy stworzyć dla nich klasę z prawdziwego zdarzenia. A ponieważ w naszym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest konstrukcja mobilna, zdecydowaliśmy się zbudować nasza klasę na kołach - jako tzw. tiny house.

Leśna Szkółka nie jest formalnie szkołą, lecz projektem edukacyjnym prowadzonym przez lokalną fundację. Oznacza to, że otrzymujemy 0 (zero) dofinansowania z budżetu państwa czy gminy - całość operacji jest finansowana z opłat ponoszonych przez rodziców, którzy chcą dać swoim dzieciom możliwość zabawy i nauki w naturalnym środowisku. Jednakże koszt budowy mobilnej klasy to zupełnie inna kategoria i właśnie dlatego organizujemy tę zrzutkę - liczymy, że znajdzie się trochę ludzi, którzy chcą wesprzeć ten unikalny projekt.

Bo widzicie, warto to wesprzeć z kilku różnych powodów:

- bo po prostu dzieci potrzebują schronienia na zimę, gdzie mogą się uczyć wtedy, gdy nie są na zewnątrz

- bo powstanie naprawdę ciekawa i nietypowa konstrukcja, która wraz z całą dokumentacją posłuży innym w stworzeniu podobnych mobilnych klas

- bo w terenie wiejskim takich miejsc edukacji w dzisiejszych czasach powinno być dużo więcej i warto to wspierać


h3jauk-ccbd2d10.png

cel projektu

Zbudowanie pierwszej w Polsce mobilnej klasy a la "tiny house" oraz sporządzenie pełnej dokumentacji i instruktażu krok po kroku jak zaplanować i przeprowadzić budowę czegoś takiego. Mobilna klasa Leśnej Szkółki będzie budowana z lokalnego drewna, będzie wyposażona w toaletę kompostową i będzie posiadać instalację fotowoltaiczną - wszystko po to, aby nasz budynek miał minimalny ślad ekologiczny.

Dodatkowym celem jest danie przykładu - w wielu przypadkach domek/klasa nie związana na trwałe z podłożem stanowi właściwe rozwiązanie dla ludzi, którzy z jakichkolwiek powodów nie mogą bądź nie chcą budować budynku "na ziemi". Mamy szczerą nadzieję, że wkrótce pojawią się kolejne mobilne klasy i nie tylko pośród innych leśnych przedszkoli i szkół w Polsce.

h3jauk-673fc197.png

kto na tym skorzysta?

dla kogo?

Przede wszystkim dzieci z Leśnej Szkółki, które będą Wam niezmiernie wdzięczne i które zaczęły już pracować nad niektórymi z nagród, o których możecie przeczytać po prawej stronie.

Poza tym dla wszyscy, którzy są fanami tzw. "tiny house" i minimalistycznego stylu życia - podobnie jak nie potrzebujemy wielkich domów, tak nie potrzebujemy wielkich szkół, zwłaszcza gdy naturalną przestrzenią dla rozwoju dzieci są lasy, łąki i strumienie.

Wszystkim tym, którzy marzą o zbudowaniu czegoś podobnego przekażemy całą wiedzę, jaką zdobyliśmy w tym temacie oraz projekt wykonawczy naszej Mobilnej Szkółki.

h3jauk-ce5a9c5c.png

na co potrzeba pieniędzy?

Prosimy o wsparcie, bo zwyczajnie nie mamy pieniędzy na pokrycie kosztów budowy. Ta konstrukcja ma być używana przez dzieci i ma być na tyle ekologiczna, na ile się tylko da, dlatego z góry odrzuciliśmy materiały, które mogą mieć toksyczny wpływ; ze względu na efektywność energetyczną chcemy zainwestować w dobrą izolację i mocne okna. A żeby dzieci za kilka lat nie wypomniały nam, że energia potrzebna do oświetlenia czy zaparzenia herbaty pochodziła z węgla, chcemy zainstalować panele fotowoltaiczne.

Oto przybliżony budżet inwestycji:

Przedmiot

koszt

drewno konstrukcja

1320

elewacja zewnętrzna /wewnętrzna

3500

schody i zabudowa wewnętrzna

800

wełna drzewna steico flex 100mm

2000

Dach - blacha, deskowanie, folia

2000

okna i szklane drzwi

800

podłoga - płyty OSB, deski

1700

piec i komin + obróbki

2000

narzędzia i materiały (od wkrętów przez pędzle i farby)

1950

podstawowe wyposażenie - stół, stoliki, krzesła…

1300

okablowanie, gniazdka, lampy, przyłącze wodne, rury

2000

toaleta kompostowa

2000

instalacja fotowoltaiczna

7000

laweta

6000

SUMA

34370

Proszę zwróćcie uwagę, że w ogóle nie pojawiają się tutaj koszt przygotowania/organizacji projektu i robocizny. To dlatego, że:

- my sami, podobnie jak samą Leśną Szkółkę, robimy to społecznie, za darmo, albo mówiąc prosto - dla dzieci.

- budynek został w większości zbudowany podczas warsztatów ciesielskich prowadzonych przez Jędrzeja i Alicję z Drwa. Tales of the Woods.


WAŻNE: jeśli nie uda nam się zebrać pieniędzy na budowę Mobilnej Szkółki, zwrócimy Wam Wasze wpłaty albo przekażemy je na cel wybrany wspólnie z Wami, w oparciu o ankietę. Ale wierzymy, że uda się nam zebrać wystarczająco duzo, żeby dołożenie z własnej kieszeni było dla nas możliwe - to dlatego, że na serio chcemy, żeby Mobilna Szkółka naprawdę powstała.

h3jauk-550c7c39.png

anatomia Mobilnej Szkółki

Tu niedługo pojawi się więcej info nt. projektu

h3jauk-01392f8f.png


- masz pomysł na projekt jak moglibyśmy upiększyć naszą mobilną szkółkę wewnątrz albo na zewnątrz? Skontaktuj się z nami, chętnie posłuchamy.

- masz może okna/drzwi w niezłym stanie, które chętnie posłużyłyby gdzieś indziej? Prosimy, daj nam znać. To samo dotyczy innych materiałów, od farb przez kable do instalacji solarnej.

- a może zamiast pieniędzy chciałbyś/chciałabyś podzielić się swoim czasem/pracą? Nawet po zbudowaniu Mobilnej Szkółki będziemy potrzebowali pomocy przy wykończeniu i upiększeniu - jeśli jesteś zainteresowany/a, prosimy daj nam znać.


Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 36

IP
Iwona Palamountain
2 500 zł
CI
Chmielu
1 000 zł
NL
Nata Lia
240 zł
MW
Marcin Wojtalik
122 zł
JP
Joanna Posoch
120 zł
GW
120 zł
MG
Marzena & Marcin :)
120 zł
 
Dane ukryte
120 zł
MK
120 zł
BS
Basia Szatanik
120 zł
Zobacz więcej

Komentarze 19

 
2500 znaków
 • Kamil Lewandowski

  BAAAAAARDZO POZYTYWNA ZBIÓRKA NA STRONIE: https: // www . zrzutka . pl / g9rfa8 Idzie dobrze, bo już mamy na koncie 570 złotych i już 9 osób wpłaciło. PRZYBYWA TAM LUDZI DOBREJ WOLI!!! Zachęcajcie tez pozostałych do zainteresowania tą zbiórką. Przed świętami było 210 złotych, a zaraz po nich już 511 złotych. Ludzie zaczynają się przekonywać, że warto mi pomóc, bym upamiętnił polski przemysł motoryzacyjny, bym nie zaprzepaścił włożonego trudu w zdobycie pierwszych numerów z tej serii wydawniczej. Na szczęście mam zaprzyjaźnioną Panią kioskarkę, która potrafi cierpliwie poczekać na to aż przyjdę i kupię zaległe numery sprzed nawet 3 tygodni, czy miesiąca. Będzie dobrze!!! :-) Głowa do góry! :-)

 • Jarosław Zaryński

  Proszę o pomoc dla stowarzyszenia: wfk443 / SPOzT jest w trakcie najmu 2 kolejnych lokali. Potrzebne są pieniądze na remont, oraz zakup sprzętu. Chcą, aby polscy artyści mieli możliwość bezpłatnego najmu sali / studia / stworzenia profesjonalnego teledysku. Zobacz i jeśli Cię to interesuje, pomóż: / wfk443

 • Piotr Tomaszewski

  Super zrzuta - Jeśli chcielibyście wesprzeć w spełnieniu mojego marzenia - licencja PPL - gorąco proszę i dziękuję!

 • DU
  Diana Ude

  Powodzenia

  120 zł
 • Daniel Osiński

  prosze o wsparcie id becghc

 • Zobacz więcej

Nagrody

Wpłać 10 zł i więcej
Usłyszysz swoje imię w piosence

Dzieci z naszej szkółki będą Ci wdzięczne – naprawdę, nagramy piosenkę z imiona wszystkich darczyńcow. 


rozwiń

wybrano 3 razy

Wybieram
Wpłać 30 zł i więcej
Otrzymasz symboliczny prezent zrobiony przez dzieci z Leśnej Szkółki


rozwiń

wybrano 4 razy

Wybieram
Wpłać 60 zł i więcej
Dzień zajęć albo mydełka zrobione przez dzieci z Leśnej Szkółki

Jeśli masz dzieci w wieku 3-10 lat, zapraszamy na zajęcia w naszej Szkółce na jeden cały dzień lub 2 poranki do wyboru. Jeśli nie masz, otrzymasz ziołowe mydełka zrobione przez dzieci z naszej Szkółki. 


rozwiń

wybrano 5 razy

Wybieram
Wpłać 120 zł i więcej
Noc w Mobilnej Szkółce

Pamiętasz, nasz wehikuł będzie miał miejsce do spania dla dzieci i gości. W najbliższą wiosnę lub lato zapraszamy Ciebie i Twojego partnera/kę do nas w Góry Izerskiej, na spędzenie nocy w naszym mobilnym wehikule, który będzie posiadał również antresolę do spania dla gości. 


rozwiń

wybrano 6 razy

Wybieram
Wpłać 240 zł i więcej
Romantyczny weekend albo tydzień dla Twojego dziecka w Leśnej Szkółce

Czy wolisz romantyczny weekend w naszej mobilnej klasie podczas wiosny/lata? A może wolisz by Twoje dziecko uczęszczało do Leśnej Szkółki przez cały tydzień? 


rozwiń

wybrano 1 raz

Wybieram
Wpłać 440 zł i więcej
Dwójka Twych dzieci przez tydzień na naszych zajęciach albo dwa weekendy dla Ciebie

Dwójka Twoich dzieci może uczęszczać do Leśnej Szkółki przez tydzień LUB wybierasz 2 weekendy (4 noce) w naszym mobilnym wehikule w kolejnym roku. 


rozwiń
Wpłać 600 zł i więcej
Udział w warsztacie budowy Mobilnej Szkółki; albo miesiąc zajęć dla Twego dziecka

Dołącz do grupy budującej mobilną klasę na początku listopada, za darmo! Oferujemy nie tylko wiedzę i umiejętności na wypadek gdybyś chciał sam zbudować coś podobnego – podczas warsztatu będzie z nami Parabuch, czyli mobilna sauna do relaksu po dniu ciężkiej pracy. A jeśli wolisz dać prezent swemu dziecku, to może ono chodzić do Leśnej Szkółki przez miesiąc. 


rozwiń

wybrano 1 raz

Wybieram
Wpłać 1000 zł i więcej
Zostan patronem Szkółki - zajęcia dla dziecka i pobyt dla Ciebie

Zostań oficjalnym patronem pierwszej mobilnej klasy Leśnej Szkółki! Przyjedź do nas i zostań w mobilnym domku przez tydzień, podczas gdy Twoje dziecko może bawić i uczyć się z innymi w Leśnej Szkółce. 


rozwiń

wybrano 1 raz

Wybieram
Wpłać 2500 zł i więcej
Nagroda max - Twoje imię na drzwiach Szkółki plus cały zestaw korzyści

Twoje imię będzie wyrzeźbione na drzwiach wejściowych do pierwszej mobilnej klasy Leśnej Szkoły w Polsce. Możesz zostać w wehikule przez tydzień z całą rodziną a założyciele Szkółki ugotują dla Was 3-daniowy obiad przyrządzony z ekologicznych składników z lokalnych ogrodów, pól lub pastwisk. 


rozwiń

Nasi użytkownicy założyli

863 892 zrzutki

i zebrali

760 282 460 zł

A ty na co dziś zbierasz?