id: h3jauk

Pierwsza w Polsce Mobilna Szkółka - dla dzieci z Leśnej Szkółki

Pierwsza w Polsce Mobilna Szkółka - dla dzieci z Leśnej Szkółki

Nasi użytkownicy założyli 1 068 585 zrzutek i zebrali 1 165 762 147 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • Witajcie, Pomimo pracy od rana do zmierzchu nie udało nam się skończyć mobilnej klasy w tydzień - założylismy trochę zbytambitny plan biorąc pod uwagę, że niektóre osoby z uczestników warsztatów nie miały w ogóle doświadczenie w budowlance. Będziemy więc kończyć budowę w dniach 25-30.11 W związku z tym przedłużamy zakończenie zrzutki do 30.11. A jeśli ktoś z Was chciałby przyjechać w tym dniach i pomóc nam na miejscu - bardzo chętnie zapraszamy i oferujemy dobre, lokalne jedzenie.
  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Dzieciaki z Leśnej Szkółki w Górach Izerskich uczą się wśród przyrody, ale na czas najwiekszych mrozów, wiatrów czy deszczy potrzebują miejsca pod dachem. Z kilku powodów najlepiej byłoby zbudować im klasę na kołach - jako tzw. "tiny house" - będzie do pierwsza konstrukcja tego typu w Polsce (a może i w Europie).

h3jauk-b1f4181b.png


Tu Noemi i Maciek, założyciele Leśnej Szkółki w Kopańcu, w Górach Izerskich niedaleko Jeleniej Góry. Przed ponad 2 laty wystartowaliśmy jedno z pierwszych Leśnych Przedszkoli w Polsce na terenach wiejskich, dając możliwość edukacji poza 4 ścianami budynków dla dzieciaków z okolicy. Od tego czasu wiele się zmieniło - mamy już 2 grupy dzieci, z których jedna obejmuje "starszaków" w wieku szkolnym (klasa 1-3). Powoli ilość dzieci w naszej Szkółce rośnie, dlatego "na szybko" potrzebujemy stworzyć dla nich klasę z prawdziwego zdarzenia. A ponieważ w naszym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest konstrukcja mobilna, zdecydowaliśmy się zbudować nasza klasę na kołach - jako tzw. tiny house.

Leśna Szkółka nie jest formalnie szkołą, lecz projektem edukacyjnym prowadzonym przez lokalną fundację. Oznacza to, że otrzymujemy 0 (zero) dofinansowania z budżetu państwa czy gminy - całość operacji jest finansowana z opłat ponoszonych przez rodziców, którzy chcą dać swoim dzieciom możliwość zabawy i nauki w naturalnym środowisku. Jednakże koszt budowy mobilnej klasy to zupełnie inna kategoria i właśnie dlatego organizujemy tę zrzutkę - liczymy, że znajdzie się trochę ludzi, którzy chcą wesprzeć ten unikalny projekt.

Bo widzicie, warto to wesprzeć z kilku różnych powodów:

- bo po prostu dzieci potrzebują schronienia na zimę, gdzie mogą się uczyć wtedy, gdy nie są na zewnątrz

- bo powstanie naprawdę ciekawa i nietypowa konstrukcja, która wraz z całą dokumentacją posłuży innym w stworzeniu podobnych mobilnych klas

- bo w terenie wiejskim takich miejsc edukacji w dzisiejszych czasach powinno być dużo więcej i warto to wspierać


h3jauk-ccbd2d10.png

cel projektu

Zbudowanie pierwszej w Polsce mobilnej klasy a la "tiny house" oraz sporządzenie pełnej dokumentacji i instruktażu krok po kroku jak zaplanować i przeprowadzić budowę czegoś takiego. Mobilna klasa Leśnej Szkółki będzie budowana z lokalnego drewna, będzie wyposażona w toaletę kompostową i będzie posiadać instalację fotowoltaiczną - wszystko po to, aby nasz budynek miał minimalny ślad ekologiczny.

Dodatkowym celem jest danie przykładu - w wielu przypadkach domek/klasa nie związana na trwałe z podłożem stanowi właściwe rozwiązanie dla ludzi, którzy z jakichkolwiek powodów nie mogą bądź nie chcą budować budynku "na ziemi". Mamy szczerą nadzieję, że wkrótce pojawią się kolejne mobilne klasy i nie tylko pośród innych leśnych przedszkoli i szkół w Polsce.

h3jauk-673fc197.png

kto na tym skorzysta?

dla kogo?

Przede wszystkim dzieci z Leśnej Szkółki, które będą Wam niezmiernie wdzięczne i które zaczęły już pracować nad niektórymi z nagród, o których możecie przeczytać po prawej stronie.

Poza tym dla wszyscy, którzy są fanami tzw. "tiny house" i minimalistycznego stylu życia - podobnie jak nie potrzebujemy wielkich domów, tak nie potrzebujemy wielkich szkół, zwłaszcza gdy naturalną przestrzenią dla rozwoju dzieci są lasy, łąki i strumienie.

Wszystkim tym, którzy marzą o zbudowaniu czegoś podobnego przekażemy całą wiedzę, jaką zdobyliśmy w tym temacie oraz projekt wykonawczy naszej Mobilnej Szkółki.

h3jauk-ce5a9c5c.png

na co potrzeba pieniędzy?

Prosimy o wsparcie, bo zwyczajnie nie mamy pieniędzy na pokrycie kosztów budowy. Ta konstrukcja ma być używana przez dzieci i ma być na tyle ekologiczna, na ile się tylko da, dlatego z góry odrzuciliśmy materiały, które mogą mieć toksyczny wpływ; ze względu na efektywność energetyczną chcemy zainwestować w dobrą izolację i mocne okna. A żeby dzieci za kilka lat nie wypomniały nam, że energia potrzebna do oświetlenia czy zaparzenia herbaty pochodziła z węgla, chcemy zainstalować panele fotowoltaiczne.

Oto przybliżony budżet inwestycji:

Przedmiot

koszt

drewno konstrukcja

1320

elewacja zewnętrzna /wewnętrzna

3500

schody i zabudowa wewnętrzna

800

wełna drzewna steico flex 100mm

2000

Dach - blacha, deskowanie, folia

2000

okna i szklane drzwi

800

podłoga - płyty OSB, deski

1700

piec i komin + obróbki

2000

narzędzia i materiały (od wkrętów przez pędzle i farby)

1950

podstawowe wyposażenie - stół, stoliki, krzesła…

1300

okablowanie, gniazdka, lampy, przyłącze wodne, rury

2000

toaleta kompostowa

2000

instalacja fotowoltaiczna

7000

laweta

6000

SUMA

34370

Proszę zwróćcie uwagę, że w ogóle nie pojawiają się tutaj koszt przygotowania/organizacji projektu i robocizny. To dlatego, że:

- my sami, podobnie jak samą Leśną Szkółkę, robimy to społecznie, za darmo, albo mówiąc prosto - dla dzieci.

- budynek został w większości zbudowany podczas warsztatów ciesielskich prowadzonych przez Jędrzeja i Alicję z Drwa. Tales of the Woods.


WAŻNE: jeśli nie uda nam się zebrać pieniędzy na budowę Mobilnej Szkółki, zwrócimy Wam Wasze wpłaty albo przekażemy je na cel wybrany wspólnie z Wami, w oparciu o ankietę. Ale wierzymy, że uda się nam zebrać wystarczająco duzo, żeby dołożenie z własnej kieszeni było dla nas możliwe - to dlatego, że na serio chcemy, żeby Mobilna Szkółka naprawdę powstała.

h3jauk-550c7c39.png

anatomia Mobilnej Szkółki

Tu niedługo pojawi się więcej info nt. projektu

h3jauk-01392f8f.png


- masz pomysł na projekt jak moglibyśmy upiększyć naszą mobilną szkółkę wewnątrz albo na zewnątrz? Skontaktuj się z nami, chętnie posłuchamy.

- masz może okna/drzwi w niezłym stanie, które chętnie posłużyłyby gdzieś indziej? Prosimy, daj nam znać. To samo dotyczy innych materiałów, od farb przez kable do instalacji solarnej.

- a może zamiast pieniędzy chciałbyś/chciałabyś podzielić się swoim czasem/pracą? Nawet po zbudowaniu Mobilnej Szkółki będziemy potrzebowali pomocy przy wykończeniu i upiększeniu - jeśli jesteś zainteresowany/a, prosimy daj nam znać.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 9

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
Usłyszysz swoje imię w piosence
Dzieci z naszej szkółki będą Ci wdzięczne – naprawdę, nagramy piosenkę z imiona wszystkich darczyńcow. 
10 zł

Kupione 3

Zakończona
Inne
Noc w Mobilnej Szkółce
Pamiętasz, nasz wehikuł będzie miał miejsce do spania dla dzieci i gości. W najbliższą wiosnę lub lato zapraszamy Ciebie i Twojego partnera/kę do nas ...
120 zł

Kupione 6

Zakończona

Wpłaty 36

IP
Iwona Palamountain
2 500 zł
CI
Chmielu
1 000 zł
NL
Nata Lia
240 zł
MW
Marcin Wojtalik
122 zł
JP
Joanna Posoch
120 zł
GW
120 zł
MG
120 zł
 
Dane ukryte
120 zł
MK
120 zł
BS
Basia Szatanik
120 zł
Zobacz więcej

Komentarze 19

 
2500 znaków
 • Kamil Lewandowski

  BAAAAAARDZO POZYTYWNA ZBIÓRKA NA STRONIE: https: // www . zrzutka . pl / g9rfa8 Idzie dobrze, bo już mamy na koncie 570 złotych i już 9 osób wpłaciło. PRZYBYWA TAM LUDZI DOBREJ WOLI!!! Zachęcajcie tez pozostałych do zainteresowania tą zbiórką. Przed świętami było 210 złotych, a zaraz po nich już 511 złotych. Ludzie zaczynają się przekonywać, że warto mi pomóc, bym upamiętnił polski przemysł motoryzacyjny, bym nie zaprzepaścił włożonego trudu w zdobycie pierwszych numerów z tej serii wydawniczej. Na szczęście mam zaprzyjaźnioną Panią kioskarkę, która potrafi cierpliwie poczekać na to aż przyjdę i kupię zaległe numery sprzed nawet 3 tygodni, czy miesiąca. Będzie dobrze!!! :-) Głowa do góry! :-)

 • Jarosław Zaryński

  Proszę o pomoc dla stowarzyszenia: wfk443 / SPOzT jest w trakcie najmu 2 kolejnych lokali. Potrzebne są pieniądze na remont, oraz zakup sprzętu. Chcą, aby polscy artyści mieli możliwość bezpłatnego najmu sali / studia / stworzenia profesjonalnego teledysku. Zobacz i jeśli Cię to interesuje, pomóż: / wfk443

 • Piotr Tomaszewski

  Super zrzuta - Jeśli chcielibyście wesprzeć w spełnieniu mojego marzenia - licencja PPL - gorąco proszę i dziękuję!

 • DU
  Diana Ude

  Powodzenia

  120 zł
 • Daniel Osiński

  prosze o wsparcie id becghc