id: h42aam

Neurorehabilitacja z powtarzalną przezczaszkową stymulacją magnetyczną (rTMS)

Neurorehabilitacja z powtarzalną przezczaszkową stymulacją magnetyczną (rTMS)

Nasi użytkownicy założyli 1 155 855 zrzutek i zebrali 1 199 849 256 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Cześć, nazywam się Adam. W maju 2018 roku uległem wypadkowi w którym połamałem kręgosłup uszkadzając rdzeń kręgowy, czego następstwem jest poruszanie się na wózku inwalidzkim.

Pochodzę z kotliny jeleniogórskiej otoczonej przepięknymi pasmami górskimi z którymi jestem bardzo zaprzyjaźniony. Do zeszłego roku każdą wolną chwilę spędzałem przemierzając górskie szlaki oraz gotując. Nagle wszystko się zmieniło.

Zostałem zakwalifikowany na specjalistyczną neurorehabilitację. Jej koszty są ogromne i sięgają 10 tysięcy złotych miesięcznie. Jest to dla mnie nierealna kwota zważając również na bardzo wysokie koszty mojej egzystencji, leki, dojazdy na rehabilitację i codzienną walkę z rzeczywistością.

Przeszedłem dużo specjalistycznych badań, które bardzo dobrze rokują i dają wielką szansę na powrót do zdrowia.

W dzisiejszych czasach postęp nauki i medycyny daje nam niepełnosprawnym duże szanse i nadzieję na wyzdrowienie ale niestety wiąże się to z ogromnymi kosztami. W moim przypadku też jest szansa na odzyskanie sprawności ale koniecznie jest poddanie się specjalistycznej neurorehabilitacji wraz z powtarzalną przezczaszkową stymulacją magnetyczną (rTMS). Właśnie ją rozpocząłem w ośrodku Akson we Wrocławiu i są pierwsze tego postępy, ponieważ miałem szansę sam na własnych nogach bez pomocy pokonać 42 metry co dało mi wielką motywację do dalszej walki.

Co to jest ta neurorehabilitacja i rTMS?

Rehabilitacja neurologiczna lub też neurorehabilitacja odnosi się do realizowania założeń rehabilitacji skierowanych na pacjentów z dysfunkcjami układu nerwowego. Dysfunkcje neurologiczne powstają najczęściej z przyczyny udaru mózgu, urazów mózgu, uszkodzeń rdzenia bądź też schorzeń neurologicznych takich jak np. stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.

Do opisów głównych celów rehabilitacji neurologicznej można wykorzystać akronim PZUZ – przywrócić, zaadaptować, utrzymać, zapobiegać.

Pierwszorzędnym celem nie tylko rehabilitacji neurologicznej jest przywrócenie wszystkich utraconych funkcji. Jeśli nie jest to w całości możliwe, ważne jest aby nauczyć pacjenta radzić sobie z powstałą niepełnosprawnością. Adaptacja, czy też innymi słowy kompensacja dotyczy nauki pacjentów innych strategii ruchowych, aby mogli swobodnie funkcjonować w swoim środowisku mimo powstałych ograniczeń. Bez odpowiedniego nadzoru pacjentów, może dojść do wykształcenia się u nich szkodliwych dla ich sprawności wzorców kompensacyjnych. Jeśli nie jest możliwe przywracanie funkcji, działania rehabilitanta powinny być ukierunkowane na podtrzymywanie tych, które pozostały. Szczególnie ważne jest to w przypadku postępujących chorób neurologicznych jak np. w stwardnieniu rozsianym. Liczne badania naukowe wykazują, że mimo postępującego procesu choroby, możliwe jest utrzymanie możliwości funkcjonalnych pacjentów a nawet modulowanie postępu choroby działaniami fizjoterapeutycznymi. Badania naukowe dowodzą również, że ćwiczenia powinny być ukierunkowane nie tylko na zadanie, ale przede wszystkim na jego kontekst praktyczny. Wykonywanie ćwiczeń skierowanych na funkcję pomaga utrwalać prawidłowe wzorce ruchowe co może być skutecznym czynnikiem zapobiegającym pogorszeniu sprawności.

Rehabilitacja neurologiczna powinna być realizowana kompleksowo. Kluczowe jest zidentyfikowanie optymalnego sposobu postępowania biorąc pod uwagę charakterystykę danego pacjenta. Poza tym należy określić odpowiednią dawkę poszczególnych zadań oraz czas rozpoczęcia rehabilitacji po powstaniu uszkodzenia mózgu lub rdzenia.

rTMS czyli powtarzalna przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (ang. transcranial magnetic stimulation, TMS) – jest nową metodą stymulacji ośrodkowego układu nerwowego.

Nieinwazyjna metoda powodująca depolaryzację i hiperpolaryzację neuronów. TMS korzysta z indukcji elektromagnetycznej w celu wywołania słabego napięcia elektrycznego przy pomocy szybko zmieniającego się pola magnetycznego. Może to powodować aktywność w poszczególnych częściach mózgu i wywołanie niewielkiego dyskomfortu, pozwalającego na badanie funkcjonowania mózgu i jego połączeń. Odmiana TMS, powtarzalna przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (rTMS), była testowana jako urządzenie stosowane w terapii wielu zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych, takich jak: migrena, wylew, choroba Parkinsona, dystonia, szum uszny, depresja i halucynacje słuchowe.

Opisywana metoda leczenia polega na umieszczeniu cewki elektromagnetycznej na skórze głowy, która to cewka generuje szybko zmieniające się pole magnetyczne do indukowania zlokalizowanych prądów elektrycznych. stymulacja kory motorycznej za pomocą TMS wywołuje skorelowaną aktywność odpowiednich mięśni, co można zmierzyć za pomocą EMG; aplikowanie wielu impulsów w krótkich odstępach czasu (powtarzana stymulacja rTMS) prowadzi do obniżenia się pobudliwości neuronów korowych.

Wypadek spowodował, że moje życie potoczyło się innymi ścieżkami. Czy tego żałuję? Oczywiście, że nie! Nie jestem zadowolony z tego, że poruszam się na wózku i wierzę głęboko w to, że będę jeszcze chodził. Pojawiały się w moim życiu chwile słabości ale wiem, że użalanie się nad sobą jest dla słabeuszy :) Życie zweryfikowało i pokazało mi kim jest przyjaciel, ponieważ wielu się odwróciło (POZDRO LESZCZE:) ), a reszcie bardzo dziękuję za wsparcie i pomoc w tych trudnych dla mnie chwilach. Największe podziękowania dla Pani Bogini (Bogusi) ze szpitala na Wysokiej Łące, która pomagała i opiekowała się mną zaraz po operacji. Poznałem wielu nowych, wartościowych ludzi od których mogłem czerpać wiedzę i dobrą energię.

Zauważyłem jak osoby niepełnosprawne napotykają na ciągłe problemy. Stałe leczenie i ćwiczenia sprawnościowe to chyba najmniejsze z nich. Wszędzie bariery architektoniczne, które wyłączają nas ze wspólnego życia codziennego (moje mieszkanie jest dla mnie więzieniem, bo nie ma jak się wydostać samemu z domu), wysokie ceny wszystkich wyrobów medycznych czy rehabilitacji to już jest kosmos. Za co tyle pieniędzy? Kto ustala te stawki? Dla potwierdzenia faktów moja faktura za 8 dni pobytu na rehabilitacji.

Nikt nie mówił mi, że w życiu będzie łatwo, ale kur… czemu aż tak pod górę. Problem za problemem, problem pogania :)

Jedną z największych przeszkód do powrotu mojej sprawności są niestety wysokie koszty takiego leczenia, dlatego proszę o pomoc w zebraniu potrzebnej kwoty na neurorehabilitację.

Każdy wpłacony grosz bardzo mi pomoże w usprawnianiu mojego organizmu.

Wierzę w chęć pomocy innym oraz dobroć ludzką. To daje mi motywację i chęć walki o lepsze jutro. Wierzę, że dzięki mojej ciężkiej pracy i Waszego wsparcia mam szansę zajrzeć do gotującego się garnka oraz ponownie stanąć na szczycie góry.

Dziękuję bardzo za pomoc i wsparcie <3< />2>

"Z racji mojego zawodu Adam poprosił mnie o sprawdzenie błędów w jego tekście do Was. Chciałabym zostawić tu kilka słów.

Adam jest najbardziej pozytywną osobą jaką znam, mimo tego, że jeździ na wózku. Mimo tego, że życie chwilowo mu się posypało. Ci, którzy przy nim zostali mogą dalej czerpać energię z jego dobrego słowa i uśmiechu. Pozwólmy jemu wierzyć w lepsze jutro i w ludzi. Wielu się odwróciło, bo tchórze tak robią. Wielu też dołączy do szeregów, bo dobro i wiara jest wokół nas.

Adam dziękuję, że mogę Cię osobiście znać i będę patrzeć z dumą jak walczysz i wstajesz na własne nogi." Carolina M.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 91

AM
Aleksandra Miszczyk
20 zł
KS
Kasia
SM
S ma
5 zł
LA
Lars
100 zł
MW
Marzanna W
25 zł
AS
Ania
100 zł
AP
Agnieszka Popławska
50 zł
 
Dane ukryte
25 zł
 
Dane ukryte
100 zł
JW
Jan Wierzbicki
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze 8

 
2500 znaków