id: h6zcxw

Wydarzenie 100. urodziny Mariji Gimbutas - pokojowa kultura (Starej) Europy

Wydarzenie 100. urodziny Mariji Gimbutas - pokojowa kultura (Starej) Europy

12 556 zł z 7 500 zł
167%
zakończona 16.09.2021r
132 wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności9

 • Wydarzenie 18 i 19 września odbędzie się w Domu Kultury Kadr na Rzymowskiego 32 w Warszawie. Jeśli zapisałaś/łeś się na wydarzenie dostałeś mejla ze wszystkimi informacjami. Jeśli nie masz biletu, możesz przyjść jutro (na 10:30 na wydarzenie lub o 18:45 na koncert) do Kadru i jeszcze go kupić.

  Ponieważ w niedzielę ma być 10 stopni, zimno i może padać deszcz, zdecydowałyśmy przenieść ceremonię Podwójnej Spirali z parku pod dach. Ceremonia odbędzie się także w Domu Kultury Kadr, ul. Rzymowskiego32, w Sali nr 115, pierwsze piętro. Zapraszamy o 11:30!

  Do zobaczenia!

  Anija i Natalia

  jcfaef90fd8fafaa.png

  Czytaj więcej
 • Ostatnie 13 h zrzutki! czy uda nam się zebrać 13 tysięcy i nagrać też film z wydarzenia?

  u8c9f086054ca831.png

  Czytaj więcej
 • Ostatnia okazja, by wziąć udział na żywo w warsztacie online: Spirala - symbol rytmu życia. Warsztat poprowadzi Anija Miłuńska, dzieląc się swoją wielką wiedzą na temat spirali i podwójnej spirali, zaprosi uczestników do medytacji spirali i odpowie na Wasze pytania.

  Warsztat jest jedną z nagród w naszej zbiórce! Zapraszamy! Można go wykupić tu: https://zrzutka.pl/marija-gimbutas/wplac/b2k7xg

  z3859dfcf108415e.png

  Czytaj więcej
 • Bardzo dziękujemy wszystkim, które i którzy wpłacili na naszą zrzutkę! Udało się osiągnąć pierwszy próg - mamy już na salę na wydarzenie 18-19 września oraz obsługę techniczną koncertu.

  Teraz zbieramy na film z wydarzenia. Szczególnie zależy nam na sfilmowaniu wspólnych rozwiązań dla przyszłości, które wypracują razem uczestnicy spotkania a także niedzielnej ceremonii Spirali w intencji Pokoju.

  e1218837c9bf15f8.png

  Czytaj więcej
 • Czy obejrzałaś już nasze otwarte wykłady?

  Za nami już trzy wykłady. Słuchało ich na żywo ponad 700 osób, a kolejne 400 korzystało z nagrań.

  Jeśli chcesz posłuchać wykładów, zapisz się na www.marijagimbutas.pl

  1. wykład pierwszy: Powracamy do domu. Odkrycia Mariji Gimbutas inspiracją dla przyszłości.

  2. wykład drugi: Bogini Wielka Matka czyli afirmacja życia. 

  3. wykład Wężowa Bogini. Redefinicja cielesnego i duchowego.

  ec3ab33e02d7d255.png

  Czytaj więcej
 • Na Waszą prośbę dodałyśmy nową nagrodę - bilet na koncert 18 września o 19:00!

  Link do biletu: https://zrzutka.pl/marija-gimbutas/wplac/ycr9c3

  19:00-21:00 Koncert urodzinowy – muzyczna opowieść o tym, jak Bogini powraca w naszych pieśniach i wierszach.

  Zaprosimy was nie tylko do słuchania, ale również do wspólnego śpiewania pieśni, które powstały z żywego doświadczenia. Wystąpią: Sebastian Krajewski, który jest równocześnie koordynatorem muzycznym koncertu, a także Anea Filipek, Monika Żelazek, Beata Frankowska, Kasia Żytomirska i Piotr Pardela, Dominika Jarosz oraz Justyna Samborska. Czyli grupa świetnie zgranych duchowych przyjaciół.

  accae7bda0cf9551.png

  Czytaj więcej
 • i3815a183acec603.jpegod dwiema ogromnymi lipami, wśród kwiatów spotkaliśmy się na jednej z prób do koncertu. Wspólne granie, śpiewanie, tworzenie. Piękny sierpniowy dzień.

  Kto zagra i zaśpiewa podczas koncertu? Wystąpią: Sebastian Krajewski, który jest równocześnie koordynatorem muzycznym koncertu, a także Anea Filipek, Monika Żelazek, Beata Frankowska, Kasia Żytomirska i Piotr Pardela, Dominika Jarosz oraz Justyna Samborska. Czyli grupa świetnie zgranych duchowych przyjaciół.

  Czytaj więcej
 • Spirala to najważniejszy symbol pokojowej Starej Europy. Właśnie dlatego przygotowałyśmy, dla wszystkich osób, które wpłacą 70 zł bądź więcej na naszą zrzutkę, warsztat online: Spirala - symbol rytmu życia. 

  Warsztat odbędzie się 9 września wieczorem. W części wykładowej poznasz autorskie odczytanie spirali wg. Aniji Miłuńskiej, zobaczysz wiele ciekawych przykładów jej użycia z kultury i sztuki Starej Europy i nie tylko. Poznasz ideę ceremonii spirali, a także dowiesz się jak zaprosić ten starożytny symbol do Twojej codzienności. Spirala pomaga nam, współczesnym ludziom, uwolnić się od wyuczonego lęku przed przemijaniem i żyć lekko i radośnie. W części warsztatowej zaprosimy cię do medytacji spirali.

  Czytaj więcej
 • Teraz zbieramy zapisy na Wydarzenie – spotkamy się 18 i 19 września, by z okazji 100. Urodzin Mariji wysłuchać jej wykładu, dyskutować, muzykować, pracować warsztatowo. By wspólnie zobaczyć co ze Starej Europy może nam pomóc, wesprzeć proces przemiany świata. Jakie wzorce, wartości i przekonania z naszego świata muszą już przeminąć, a które chcemy dalej rozwijać. Spotkanie ukoronuje Koncert, a w niedzielę Ceremonia Podwójnej Spirali w intencji Pokoju.


  Czytaj więcej

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Robimy ten projekt pro bono, bo chcemy uhonorować Mariję Gimbutas, jej życie, pracę i odkrycia. Jej wielką odwagę, wizję pełną rozmachu, intelekt i serce. 

Zapraszamy osoby z otwartym umysłem i czującym sercem. Dołącz do społeczności ludzi, którzy chcą współtworzyć pokojowy świat - pokojowe relacje ze światem przyrody, z innymi ludźmi i z samym sobą.

Zapraszamy na wydarzenie!

 

Pokojowa kultura Starej Europy – nasze duchowe korzenie

18 – 19 września 2021 Warszawa

Wydarzenie z okazji setnej rocznicy urodzin Mariji Gimbutas

Czy ludzie mogą współtworzyć pokojowy świat? Co jest potrzebne, byśmy mogli tworzyć pokojowe relacje ze światem przyrody, z innymi ludźmi i z samym sobą? Te pytania zadajemy sobie często, Anija Miłuńska -filozofka i Natalia Miłuńska – antropolożka współczesności. Ważnej odpowiedzi udzieliła w XX wieku Marija Gimbutas, litewska archeolożka, która opisała pokojową, neolityczną cywilizację Starej Europy. Pokazała, jak wyglądała zrównoważona genderowo, zbudowano na wzorcu współpracy z przyrodą kultura, w której ludzie przez ponad 3000 lat nie prowadzili wojen.

Odkrycia i praca Mariji Gimbutas są dla nas wielką inspiracją. Dlatego postanowiłyśmy, że z okazji jej setnych urodzin chcemy stworzyć cykl otwartych wykładów, zaprosić na spotkanie – wydarzenie, wreszcie wydać jedną z jej książek, żeby wreszcie była dostępna dla polskiego czytelnika.  Ten projekt powstał też z intencji wspierania odważnych kobiet, poszukiwaczek, odkrywczyń, tych, które przedeptują nowe ścieżki dla nas wszystkich.


Teraz zbieramy zapisy na Wydarzenie – spotkamy się 18 i 19 września, by z okazji 100. Urodzin Mariji wysłuchać jej wykładu, dyskutować, muzykować, pracować warsztatowo. By wspólnie zobaczyć co ze Starej Europy może nam pomóc, wesprzeć proces przemiany świata. Jakie wzorce, wartości i przekonania z naszego świata muszą już przeminąć, a które chcemy dalej rozwijać. Spotkanie ukoronuje Koncert, a w niedzielę Ceremonia Podwójnej Spirali w intencji Pokoju.


W projekcie zarówno my, jak i muzycy pracujemy pro bono. Główny koszt to wynajem sali z mikrofonami, projektorem i ekranem, w której odbędzie się spotkanie oraz koncert, a także pracy nagłośnieniowca i speca od oświetlenia. Ten koszt to około 6000 plus vat za dzień. Do tego dojdą inne drobne koszty organizacyjne.


Dlatego pojedynczy bilet na wydarzenie to 120zł od osoby. Jeśli zgłosi się więcej osób, z dodatkowych zebranych środków pokryjemy koszt krótkiego filmu dokumentującego wydarzenie. A jeśli środków będzie jeszcze więcej, przejdziemy do kolejnej części naszego planu: wydania książki Mariji Gimbutas po polsku i opłacimy prawa autorskie i/lub tłumaczenie książki. 


Jeśli nie możesz być na wydarzeniu, a zdecydujesz się wesprzeć nasz projekt, będzie to dla nas także wielką pomocą. 


Dla wszystkich osób, które wpłacą 70 zł bądź więcej przygotowałyśmy warsztat online: Spirala - symbol rytmu życia.

Warsztat odbędzie się 9 września wieczorem. W części wykładowej poznasz autorskie odczytanie spirali wg. Aniji Miłuńskiej, zobaczysz wiele ciekawych przykładów jej użycia z kultury i sztuki Starej Europy i nie tylko. Poznasz ideę ceremonii spirali, a także dowiesz się jak zaprosić ten starożytny symbol do Twojej codzienności. Spirala pomaga nam, współczesnym ludziom, uwolnić się od wyuczonego lęku przed przemijaniem i żyć lekko i radośnie.W części warsztatowej zaprosimy cię do medytacji spirali.


Co zrobiłyśmy do tej pory?

Przygotowałyśmy stronę www.marijagimbutas.pl, gdzie możesz przeczytać rzetelny opis odkryć Mariji Gimbutas i ich recepcji w środowisku naukowym.

Przygotowałyśmy i poprowadziłyśmy 3 otwarte wykłady, dzięki którym możesz zapoznać się z odkryciami Mariji Gimbutas, a także ważnymi w Starej Europie postaciami Bogiń: Wielkiej Matki i Wężowej Bogini. Wykładów wysłuchało ponad 1000 osób, Ty również możesz mieć do nich dostęp, zapisując się na www.marijagimbutas.pl/ Po zapisaniu otrzymasz e-mailem linki do nagrań wykładów.

Teraz przygotowujemy wrześniowe wydarzenie. 


Wydarzenie na żywo odbędzie się (jeśli nowe obostrzenia pandemiczne nie zmuszą nas do zmiany terminu) 18 i 19 września w Warszawie. 

Program

18 września 11:00 - 21:00 - wykład - warsztat - koncert 

11:00 – 14:00 Wykład i dyskusja

Spotkanie zaczniemy od wysłuchania wykładu Mariji Gimbutas, a potem zaprosimy was do dyskusji, do wspólnych poszukiwań. Czy możemy ponownie zbudować pokojową cywilizację, czy jest to już tylko pieśń przeszłości? Od jakiego kroku zaczyna się radykalna przemiana? Czy jesteśmy w stanie zrezygnować z wzorca walki jako najbardziej skutecznego sposobu działania? Czy duchowa ścieżka Bogini może nam w tym pomóc?

15:30 – 18:00  warsztat Mandala Czasu Przemiany

Po południu będzie część warsztatowa, która pozwoli nam wejść głębiej w zagadnienia poruszane w dyskusji. Nauczymy was starożytnego tańca spirali, który pomaga doświadczyć, czym jest potrójny rytm Bogini: życie – śmierć – odrodzenie. Zaprosimy do doświadczenia mocy przemijania i odrodzenia – auto regeneracji, jaką posiada w sobie życie, o której tak pięknie pisała Marija Gimbutas, a która jest nam teraz tak bardzo potrzebna. Stworzymy wspólnie Mandalę Czasu Przemiany, która pomoże nam odróżnić wzorce, wartości i przekonania z naszego świata, które  muszą już przeminąć, od tych, które chcemy dalej rozwijać. I co ze Starej Europy postrzegamy jako pomocne, wspierające nasz proces przemiany świata, jaki współtworzymy. Nikt nie wie, co odkryjemy zbiorowym umysłem, dopóki się nie spotkamy i nie weźmiemy wspólnie do dzieła!

Podczas spotkania będziesz mógł/mogła doświadczyć pozytywnej energii wspólnego twórczego działania. Każdy będzie miał prawo zabrać głos, wnieść swój pomysł czy wizję. Dlatego właśnie nie zapraszamy ekspertów którzy nam wyjaśnią w czym rzecz, tylko wszystkich uczestników do dyskusji i współtworzenia, wspólnych poszukiwań. Może właśnie twój głos okaże się decydujący w tej dyskusji, może Twój pomysł porwie wszystkich!


19:00-21:00  Koncert urodzinowy – muzyczna opowieść  o tym, jak Bogini powraca w naszych pieśniach i wierszach.

Zaprosimy was nie tylko do słuchania, ale również do wspólnego śpiewania pieśni, które powstały z żywego doświadczenia. Wystąpią: Sebastian Krajewski, który jest równocześnie koordynatorem muzycznym koncertu, a także Anea Filipek, Monika Żelazek,  Beata Frankowska, Kasia Żytomirska i Piotr Pardela, Dominika Jarosz oraz Justyna Samborska. Czyli grupa świetnie zgranych duchowych przyjaciół.


Niedziela 19 września od 11: 30 do 14:00 Ceremonia Podwójnej Spirali w intencji pokoju.

Podwójna spirala jest jednym z podstawowych symboli Starej Europy. Jest symbolicznym zapisem   dynamicznej natury życia, które jest przemijaniem poddanym rytmowi: po narodzinach i rozkwicie następuje nieuchronnie zwijanie energii, powrót do źródła i ponowne narodziny. Jako żywa spirala przemijania będziemy tańczyli spiralny taniec, aby zwinąć energię świata zbudowanego na etosie wojny i rozwinąć energię nowego, pokojowego początku.


Pytania i odpowiedzi.

Czy mogę przyjść tylko na koncert?

Tydzień przed wydarzeniem, 11 września, ogłosimy czy zostały nam miejsca i można przyjść tylko na koncert. Wstęp na koncert wyniesie 50zł. Informacje znajdziesz na stronie www.marijagimbutas.pl


Czy mogę przyjść tylko na ceremonię podwójnej spirali?

Tak, ceremonia jest otwarta dla Wszystkich. Więcej informacje na stronie www.marijagimbutas.plPierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 132

AS
Agnieszka Sz.
700 zł
 
Dane ukryte
200 zł
WP
Wiola Przybyłek
200 zł
JA
Jolanta Andrzejuk
150 zł
BK
BOŻENA KAŁUSKA
150 zł
MR
monika ratynska
150 zł
BF
Beata Frysztacka
120 zł
AS
Anna Szczepanska-Krason
120 zł
NZ
Natalia Ziętara
120 zł
ML
Marta Lebre
120 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków
 • MD
  Malgorzata Dobrowolska

  Wspaniały projekt! Nie dam rady byc na warsztacie, poniewaz nadal jestem w Australii i to u mnie środek nocy, ale może będzie dostępne nagranie z warsztatu? może chociaż z części wykładowej?

  100 zł
 • AS
  Agnieszka Sz.

  niestety nie będę mogła wziąć udziału w tym terminie, ale życzę wspaniałego wydarzenia i nam wszystkim pokojowej Euroby i Świata :-)

  700 zł
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 30 zł i więcej
Podziękowania na stronie projektu

na stronie www.marijagimbutas.pl zamieścimy specjalne podziękowania dla wszystkich, którzy wesprą projekt

rozwiń

wybrano 12 razy

przewidywana dostawa: 15 września, 2021

Wybieram
Wpłać 50 zł i więcej
Bilet na koncert 18 września 19:00

19:00-21:00 Koncert urodzinowy – muzyczna opowieść o tym, jak Bogini powraca w naszych pieśniach i wierszach.

Zaprosimy was nie tylko do słuchania, ale również do wspólnego śpiewania pieśni, które powstały z żywego doświadczenia. Wystąpią: Sebastian Krajewski, który jest równocześnie koordynatorem muzycznym koncertu, a także Anea Filipek, Monika Żelazek, Beata Frankowska, Kasia Żytomirska i Piotr Pardela, Dominika Jarosz oraz Justyna Samborska. Czyli grupa świetnie zgranych duchowych przyjaciół.

rozwiń

wybrano 12 razy

przewidywana dostawa: 18 września, 2021

Wybieram
Wpłać 70 zł i więcej
Warsztat online 9 września: Spirala - symbol rytmu życia.

Warsztat odbędzie się 9 września wieczorem. W części wykładowej poznasz autorskie odczytanie spirali wg. Aniji Miłuńskiej, zobaczysz wiele ciekawych przykładów jej użycia z kultury i sztuki Starej Europy i nie tylko. Poznasz ideę ceremonii spirali, a także dowiesz się jak zaprosić ten starożytny symbol do Twojej codzienności. Spirala pomaga nam, współczesnym ludziom, uwolnić się od wyuczonego lęku przed przemijaniem i żyć lekko i radośnie.W części warsztatowej zaprosimy cię do medytacji spirali.

Link do spotkania dostaniesz e-mailem, dlatego prosimy cię o podanie go przy dokonywaniu wpłaty.

rozwiń

wybrano 44 razy (pozostało 56 z 100)

przewidywana dostawa: 9 września, 2021

Wybieram
Wpłać 120 zł i więcej
Bilet na wydarzenie 18 i 19 września (oraz warsztat online: Spirala - symbol rytmu życia.)

Bilet na wydarzenie 18 i 19 września: wykłady, warsztat i koncert, ceremonia podwójnej spirali. A także wstęp na warsztat online 9 września: Spirala - symbol rytmu życia.

rozwiń

wybrano 53 razy (pozostało 47 z 100)

przewidywana dostawa: 18 września, 2021

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

741 241 zrzutek

i zebrali

525 140 752 zł

A ty na co dziś zbierasz?