id: hbkxxp

CZUWAJĄC - na pomnik ŚP hm. Marii Furmanek

CZUWAJĄC - na pomnik ŚP hm. Marii Furmanek

11 580 zł 
z 12 000 zł
96%
zakończona 21.01.2022r
37 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Zbieramy jako wychowankowie Niezwykłej Druhny Marysi.


Druhna Marysia była jedną z najwybitniejszych postaci powojennego harcerstwa na Opolszczyźnie, filarem środowiska IV Szczepu, a później ZHR w Opolu. Zmarła w rocznicę aresztowania Rudego, którego postać przybliżała wielu pokoleniom harcerek i harcerzy a która była dla niej, obok Kamyka, Orszy, Zośki i Alka rzeczywistym drogowskazem życiowym. Poświęciła życie harcerstwu i wychowywaniu kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. Założycielka KIHAM w Opolu, aktywny członek Rady Porozumienia KIHAM, aktywnie włączyła się w działalność ruchu żeńskiego po powstaniu ZHR. Odznaczona w 2009 r. przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego orderem Polonia Restituta za swoją pracę instruktorską. W 2018 r. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odznaczył druhnę Marię Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Urodziła się 4 października 1932 roku w Trzcinicy w powiecie jasielskim. Jako dziecko przeżyła grozę II wojny światowej. Niewiele wiadomo o jej domu rodzinnym i rodzicach. Po wojnie ochotniczo zgłosiła się do służby junackiej. W okresie PRL pracowała fizycznie w opolskich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego.

Od chwili, kiedy w wieku lat 13 włożyła harcerski mundur, nie rozstawała się z nim do końca życia. Pełniła wiele funkcji wychowawczych. Była szczepową, wielokrotnie drużynową opolskich drużyn harcerskich i gromad zuchowych, oboźną, komendantką obozów, organizatorką prac komisji historycznej hufca, członkinią wielu kapituł na stopnie harcerskie i instruktorskie, opiekunką wielu prób.

Historia harcerstwa, a zwłaszcza Szarych Szeregów była jej pasją. Wielu ze swych żyjących szaroszeregowych bohaterów, jak Kamyka, Orszę, Śwista, Józefa Piątkowskiego, Zdzisławę Bytnar i wielu innych znała osobiście. Wciągnęła do pracy IV Szczepu w Opolu byłego Zośkowca - hm. Stefana Gorgonia, ps. „Kurp”. Razem z hm. Anną i Jerzym Bogaczami doprowadziła do uroczystości wręczenia sztandaru dla IV Szczepu przez Naczelnika Szarych Szeregów – hm. Stanisława Broniewskiego „Orszy w 1980 roku. Była pomysłodawczynią sprawności „Bohater” dla IV Szczepu, a potem Opolskiego Hufca Harcerzy ZHR noszących imię Szarych Szeregów. Przez wiele lat przygotowywała reprezentacje opolskego środowiska do udziału w Rajdach Arsenał, dzięki czemu kilka razy Opolanie byli nagradzani czołowymi miejscami w klasyfikacjach rajdu.

W ramach harcerskiej służby niepokornej działała w Radzie Porozumienia Kręgów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego. Stała się wtedy postacią znaną w całej harcerskiej Polsce.

Stała na straży przedwojennych wartości harcerskich często realizując je w formie szarej służby w swoim środowisku harcerskim. Sama wyznaczała sobie zadania tam, gdzie bywała potrzebna, zdarzało jej się pełnić funkcje magazyniera szczepu, kwatermistrza i inne – kiedy tylko było to potrzebne.

Wychowała wielu instruktorów byłych i czynnych ZHR, w tym nadal kilku pełniących funkcje we Władzach Naczelnych.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 37

 
Dane ukryte
10 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
250 zł
SC
Stanisław Czopowicz
200 zł
JC
Jacek Chodorski
1 000 zł
PB
Piotr Bąk
200 zł
MB
Bogusia i Michał
300 zł
 
Dane ukryte
ukryta
PG
Piotr Grądziel
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

864 615 zrzutek

i zebrali

762 786 079 zł

A ty na co dziś zbierasz?